21.10.19 Technická analýza akcií společnosti AMD – americkému výrobci čipů se náramně daří

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Poslední dva roky je zase kolem amerického výrobce procesorů AMD docela rušno. A to právě po tom, co byla na trh uvedena první generace nových CPU Ryzen. Řada Ryzen se společnosti AMD opravdu povedla a díky tomu začala dobývat trh. Ryzen totiž co se týče poměru výkon/cena daleko předčí svého úhlavního konkurenta Intel core.

Vývojem těchto nových čipů se AMD v podstatě dostala do stejně silné pozice, jako tomu bylo v první polovině minulé dekády, kdy na trhu vedly jejich řady Athlon 64. Úspěchy z minulých dob se teď opakují a v grafu se to samozřejmě dobře promítá. Stejně tak jako trh s akciemi Microsoftu je i AMD jeden z těch nejsilnějších, co nám klasické finanční trhy mohou nabídnout.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti AMD

analýza AMD

Zběsilý půlroční růst AMD

Hned první do očí bíjící věc je ta, že minulý rok v období mezi dubnem a zářím kurz rostl na hodnotě v zásadě v parabole. V tomto období jsme mohli být svědky toho, že cena za akcii AMD vzrostla o 280 %. Co bychom za tak mohutný skok dali nyní na trhu s Bitcoinem, že? =))

Pravdou je, že takový zběsilý úprk nemůže trvat věčně a rozumným investorům muselo být jasné, že to brzo žuchne dolů. Asi ale většina už neočévala, že to žuchnutí bude až tak tvrdé. Propad byl samozřejmě umocněn i tím, že na podzim byly zvednuty úrokové sazby ze strany FEDu, čímž tehdy vlastně odsoudili akciové trhy k velkomu poklesu.

Náhlý pokles

Kurz tedy už nedokázal překonat hladinu 34.30 USD/akcie. Sice se zformoval bullish pattern praporek, ale to evidentně nestačilo. Navíc byl trh až přílíš přepálený a stejně by nejspíš došlo alespoň k silnější korekci. Následný propad byl hodně tvrdý, neboť za šest týdnů ztratily akcie AMD více jak 50 % ze své hodnoty. Až když se vytvořilo dvojité dno na supportu v cenové úrovni 16.15 USD/akcie, tak se situace otočila ve prospěch zářných zítřků. Stejně tak jako velké akciové indexy si akcie AMD držely po více jak půl roku růstovou trajektorii.

Opětovný nezdar?

První velký propad byl zaznamenán zase právě na úrovni 34.30 USD/akcie, kde byl další postup na sever rázně odmítnut a ceně nezbývalo nic jiného, než oslabit ve prospěch medvědů. Netrvalo ale dlouho a setrvačnost se zase obrátila. Proběhl další pokus o průraz, pak za dalších pár dní další. Po posledním pokusu následoval zase velký výplach, ale propad se zastavil na S/R levelu 28.14 USD/akcie. Trh nabral velkou akceleraci a další pokus o průraz rezistence 34.30 USD/akcie tu byl prakticky okamžitě. I tentokrát byl postup rázně zamítnut.

V tuhle chvíli jsme tedy měli celkově pět pokusů o překonání této hranice odporu a z toho čtyři byly v relativně krátkém časovém úseku. Cena sestoupila opětovně k cenovému levelu 28.14 USD/akcie a i tentokrát proběhl odraz up. Kurz prorazil skrze rezistenční trendovku a momentálně to vypadá, že se trh už pošesté pokusí o překonání této rezistence. Prorazí už tentokrát? Na to teda moc nevsázím, protože čím více odrazů, tak tím menší pravděpodobnost pro breakout. Navíc, nejvíce znepokojující jsou objemy, které už v podstatě rok kontinuálně klesají. A to je hodně bearish signál.

Indikátory

Z RSI je jasné, že se trh znova pokusí o atakování rezistence. Moc ale nefandím tomu, že by se to povedlo. Především proto, že vrcholy křivky RSI se vždy udělají na rozmezí hodnot 70. Je to známka slabosti a z toho vyvozuji, že jestli se kurz dotkne rezistence, tak to pak stejně zase spadne. MACD je trochu pozitivnější, protože setrvačnost up zde roste. U Stochastic RSI jsme v překoupené části a každou chvíli se už může momentum obrátit.

Závěr

Pravdou je, že je trh s akciemi AMD je v porovnání s nějakými mrtvolami opravdu top. Je pravda, že předchozí ztráty z konce minulého roku byly zcela smazány. Ale je hned viditelné, že býci ztrácí dech. Hlavními důkazy jsou klesající objemy, neschopnost prorazit skrze poslední rezistenci a vrcholy křivky RSI v nízkých hodnotách.

Jestli se vám moje analýzy líbí, tak nezapomeňte dát této stránce odběr nebo sledovat FB stránku, aby vám žádná další neunikla!

Co číst dále?

20.10.19 Technická analýza EOS/USD – krátké oživení bylo ukončeno

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img