17.06.21 Technická analýza BTC/USD – Fed má po schůzi, co na to Bitcoin a ostatní trhy?

4
bitcoin dolar
Zdroj: unsplash.com

Ve středeční analýze na Bitcoin (BTC) jsme si ukázali, že na sledované klíčové rezistenci došlo k prvotní negativní reakci, ale že sama o sobě není natolik silná, abychom to považovali za definitivní odraz. Od včerejška se toho každopádně tolik nezměnilo, takže dnešní analýzu necháme kratší. Hlavně si okomentujeme včerejší zasedaní Federální rezervní banky.

Bitcoin, Fed a reakce trhů

Dočkali jsme se zasedání Fedu, kdy se tentokrát schůzi přikládala velká váha. Poslední inflační data totiž ukazovala, že inflace dosahuje horentních 5 %, což už lze považovat za relativně vysokou inflaci. Proto všichni netrpělivě čekali, s čím Fed přijde. Spekulovalo se, že budou vyšší inflaci ignorovat, nebo že naopak oznámí, že brzy dojde k utahování šroubů.

Fed, federální rezervní banka

Nimécně utahování šroubů v podobě navyšování sazeb by nedávalo smysl, protože Jerome Powell mnohokrát říkal, že pro ně je momentálně zásadní zaměstnanost. Zvýšením sazeb by zaměstnanosti nepomohli, naopak. Jak se tedy původně očekávalo, sazby zůstanou téměř na nule a kvantitativní uvolňování pojede ve stejném režimu jako doteď. Tedy v objemu 120 miliard USD za měsíc.

Projekce Fedu ukazovala, že může dojít nejdříve k navyšování sazeb někdy v průběhu příštího roku. Pokud k tomu ale dojde, mělo by to být velmi mírné. Až v proběhu roku 2023 se sazby mohou pohybovat kolem 1 %. A možná pak někdy v budoucnu přesáhnout i 2 %. Fakticky tím centrální banka trhům signalizuje, že mohou být v klidu. Můžete i nadále růst, protože utahování šroubů přijde až za dlouho.

Mne osobně nejvíce zajímala právě projekce inflace a skutečně akorát prohlásili to, co se od nich zase očekávalo. Vysoká inflace je pouze přechodná a brzy se dostane na normální úroveň, což velmi tvrdě sundalo drahé kovy. Zlato se vypláchlo šíleně, protože Fed do těch inflačních očekávání dost hodil vidle. Oni sice změnili svoji projekci (odhady) na výslednou průměrnou inflaci za rok 2021 z 2,4 % na 3,4 %, tedy o celý jeden procentní bod, ovšem skoro vůbec nezměnili projekci na rok 2022. Když se tam objevilo číslo 2,1 %, bylo zřejmé, že je problém. Uvedená úroveň jaksi značí, že podle Fedu má být fluktuace inflace kolem cca 2 % a třeba zlato potřebuje logicky více. Jinak není taková motivace se zajistit, protože jsou jiné alternativy.

Co se týče Bitcoinu, k mírné reakci došlo, ale byla pouze nárazová a není ani postřehnutelná na vyšších časových rámcích. Což ovšem neznamená, že trh nebude chtít ještě nějak zareagovat. V obecné rovině si myslím, že Bitcoin by neměl mít s aktuální politikou Federální rezervní banky problém.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Co se týče tedy denního grafu s BTC, kurz se mírně oddálil od sledovaného rezistenčního pásma. Zatím ovšem ono oddálení není až tak markantní, v podstatě se cena drží velmi blízko, takže nevidím problém v tom, abychom se dočkali ještě jednoho pokusu o průlom. Zas objektivně vzato není aktivita nakupující nějak výrazná a jsem dost skeptický, že se rezistence povede prorazit.

Ta konfluence na sledovaném pásmu je docela silná, takže je nutností vyvinout dostatečně silný tlak, aby byl průlom možný. Což se zatím nestalo. Dokud je každopádně Bitcoin nad Point of Control (cca 36 800 USD), stále můžeme býti svědky nového pokusu o průraz rezistence. Naopak pokles pod POC, musíme brát ze strany BTC jako signál, že je v plánu další retest klíčového supportu.

Závěrem

Osobně moc nevím, co si mám o projekcích Fedu myslet. Zdály se tutově jako příliš optimistické, takže není divu, že se například zlato šíleně vypláchlo. Ovšem i akciové indexy zareagovaly střídmými dropy. Co se týče krypta, Bitcoin bude reagovat asi stejně jako akciové indexy. Respektive velmi obdobně.

Možná nyní zase přijde volatilnější období, protože na zasedání Federální rezervní banky investoři čekají docela dlouho. Dva týdny se nic moc nedělo ani na akciích a já si myslím, že to bylo dáno právě tím, že čerstvě proběhlá schůze byla dost zásadní. Zas na druhou stranu se rychle blíží okurkové období v podobě letních prázdnin.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře