07.03.21 Technická analýza XAUUSD (zlato) – Žlutý kov má za sebou další pád

3
zlato
Zdroj: Pixabay.com

Včera jsme se v rámci pravidelné analýzy věnovali Ethereu a dnes jsem měl původně v plánu pokračovat dalším altcoinem, ale nakonec jsem se rozhodl pro zlato (XAUUSD), protože pro žlutý kov poslední dva týdny nebyly vůbec nijak příznivé. Spotový trh ztratil další důležitý support, čímž se spustila lavina výprodejů. Proč vlastně zlato tak klesá?

Avízo k dnešní video analýze:

Během druhé poloviny nedělního odpoledne zase vydám video analýzu na Bitcoin. Jakmile k tomu dojde, budete samozřejmě upozorněni. Můžete se opětovně těšit na další analýzu plnou užitečných informací, kde si i vysvětlíme důležité souvislosti, které se od většiny jiných analytiků nedozvíte.

Očekávaná inflace a její vliv na zlato

Ještě na podzim jsem moc nechápal, proč není trh se zlatem absolutně schopen navázat na tu předchozí pěknou expanzi. Po technické stránce dávala delší korekce sice smysl, ale už to bylo, dle mého názoru, zbytečné. Leč vysvětlení bylo nakonec jednoduché. Když Federální rezervní banka minulý rok ještě více uvolnila svoji monetární politiku a obnovila kvantitativní uvolňování, tak přirozeně všichni očekávali, že v dohledné době přijde vysoká inflace (USA).

Avšak skutečná inflace nebyla vůbec schopna ani dosáhnout úrovní z předešlých let. Když investoři pochopili, že inflace prostě nebude, ztratilo zajištění ve zlatě jakýkoliv smysl. Tudíž cena přirozeně klesá a klesá. A obávám se, že dokud nebude ve Spojených státech stabilně nad 2 %, zlato nahoru prostě nepůjde. Když bych to měl vysvětlit polopaticky, hlavně velké fondy mají i nemalé náklady související s držením zlata. Když tedy cena za unci už relativně dlouho dobu klesá, jejich ztráty jsou pak samozřejmě mnohem větší.

Aktuální situace na 1W TF XAUUSD (zlato)

zlato, xauusd

Nyní se tedy konečně dostáváme ke grafu se zlatem, kde máme relativně dlouhodobý pohled na kurzový vývoj. Zlato dosáhlo all time high na cenové úrovni 2 075 USD/unce. Průraz 2 000 USD byla sama o sobě velká sláva, která přitáhla i pozornost mainstreamových médií, což byl totální red flag. Předtím se o zlato vůbec nikdo nezajímal.

V srpnu každopádně kurz zlata přestal růst, respektive tehdy po dlouhé době došlo k většímu výplachu. Nicméně S/R level 1 921 USD/unce (předešlé ATH) býci po několik týdnů docela hezky bránili. Leč v září přišel další mohutnější drop, po kterém bylo jaksi jasné, že na nové all time high tak snadno nepůjdeme.

Cena měla posléze většinu času tendenci oscilovat v rozmezí 1 921 – 1 786 USD/unce. Na konci listopadu i došlo k pěknému odrazu od druhé zmíněné úrovně a následující týdny vypadal růst skutečně nadějně. Nicméně byl postup v blízkosti S/R levelu 1 921 USD zamítnut a vcelku rázně. Další potvrzení, že to až tak jednoduché prostě nebude.

V polovině února kurz prorazil S/R level 1 786 USD/unce, což opětovně odstartovalo vlnu výprodejů. Kurz je nyní v těsné blízkosti S/R levelu 1 678 USD/unce, kde se minimálně očekává krátkodobý odraz, neboť je zde i konfluence. Kromě S/R levelu je blízko i dlouhodobá supportní diagonála. Vlastně je řečený support na stejné ceně jako fibonacciho úroveň 38,2 %. Tudíž by zde k odrazu opravdu mělo dojít.

Negativní ovšem je, že kurz jednoznačně prorazil exponenciální klouzavý průměr s periodou 55 (EMA 55). Křivka EMA 55 více jak 20 let fungovala v období uptrendů jako spolehlivý support. Ještě uvedu, že první velmi zajímavá oblast je až na S/R levelu 1 568 USD/unce. Pokud se dojde až sem, bude se zde i lámat pomyslný chleba. Jestli totiž podpora nevydrží, markantně vzrostou šance na mnohem hlubší pokles.

Indikátory

Co se týče týdenního RSI, aktuální hodnoty jsou 35 bodů. Jestli padneme moc hluboko pod 30 bodů, bude se jednat o tuze špatný signál. Pro zlato by bylo nejlepší, když by vůbec týdenní RSI nešlo pod 30 bodů. Jinak na MACD je negativní momentum stále dost silné. Překlopení v nedohlednu.

Aktuální situace na 4H TF XAUUSD (zlato)

zlato, xauusd

4H graf rozeberu už pouze ve stručnosti. Z grafu je zřejmé, že zlato se střednědobě drží v rámci regresního kanálu, ze kterého, lidově řečeno, nemůže vůbec ven. Nejslibnější pokus nastal začátkem roku, ale ten byl ovšem ihned zamítnut. V každém případě jsme se tím poslední propadem dostali do cenového pásma, které by mělo být dle Volume profile nanejvýš likvidní.

Máme tu tedy další faktor, který nám říká, že bychom se měli na aktuálních cenách odrazit. No, a pak se uvidí, zda z toho vzejde něco dlouhodobějšího. Musím upozornit, že technicky jsme pořád v dlouhodobém bull trendu. Avšak velmi oslabeném, protože střednědobý pokles je hodně silný a prozatím neustává.

Závěrem

Zlato (XAUUSD) dostalo ze střednědobého hlediska slušný výprask, ale abychom byli objektivní, kurz za unci od ATH celkově spadl pouze o necelých 19 %. I když člověk nakupoval na samém vrcholu, jeho investice za více jak půl roku ztratila jenom malou část ze své původní hodnoty. Zlato je proto právem považováno za uchovatele hodnoty. Nemusíte se totiž bát, že přes noc vaše investice odepíše 50 %.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře