06.06.20 Technická analýza drahých kovů (zlato a stříbro) – Drahé kovy oslabily, co k tomu trhy vedlo?

3.1
(31)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Tak dámy a pánové, tohle je v pořadí můj 300. příspěvek na Kryptomagazínu, takže děkuji za vaši přízeň, protože bez toho bych publikovat samozřejmě nemohl. To bylo ale jenom tak na okraj a naším dnešním tématem pro analýzu jsou trhy s drahými kovy, konkrétně zlato a stříbro. Tento týden nebyl totiž pro drahé kovy zrovna příznivý.

Akcie „vysávají“ trhy se zlatem a stříbrem

Proč? Z fundamentálního hlediska už nebyl takový důvod pro nákup, protože přece jenom teď akcie pumpují jak zběsilé a lidé začínají věřit v obnovu trhů. Proč tedy nakupovat zlato a stříbro, když můžete nakoupit akcie, kdy některé dělají i desítky procent za den? Nikomu samozřejmě nevadí, že jsou ve skutečnosti bezcenné. Hlavní je, že to pumpuje. Koho pak zajímají malé drobnosti?

Tím chci říci, že akciové trhy doslova drahé kovy „vysávají“ a pravděpodobně tato situace ještě nějakou dobu přetrvá (minimálně krátkodobě). Už jsem mnohokrát říkal, že zlato se stříbrem nemohou dlouhodobě růst, pokud zároveň posilují také akcie. Nicméně zlato je už nějaký ten měsíc v potvrzeném uptrendu a to i přesto, že akciový trh stoupal, což je docela paradoxní situace, ale neměla by trvat věčně.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato (spot)

Že je něco na trhu se zlatem (spot) špatně, šlo poznat už minulý týden. Kurz ještě předtím konsolidoval v zakresleném bullish patternu (býčí praporek) s targetem až cca 1 900 USD/unce a před třemi týdny právě proběhl breakout. Po breakoutu býci brzy zaútočili na první rezistenci 1 756 USD/unce, ale tady již došlo k ráznému zamítnutí v postupu kurzu.

To samo o sobě hned neznamenalo neúspěch, ale trh prostě nedokázal na předešlý pohyb navázat a začal postupně vyklesávat. Nyní tedy můžeme s klidem říci, že ten breakout z praporku byl totální fail, protože cena vyklesala až po S/R hladinu 1 674 USD/unce. Po technické stránce jsme měli v řádech týdnů atakovat hladinu historického maxima z roku 2011.

Bohužel, vzhledem k čerstvé price action to tak moc nevypadá. Respektive, nedá se ta možnost úplně vyloučit, ale to aktuální momentum naznačuje, že můžeme i celý červen mírně oslabovat. A léto je pak „okurková sezóna“ a v tomto období nelze moc očekávat velké pohyby, které by trh dovedly po ATH úroveň 1 903 USD/unce.

Indikátory

Z indikátoru RSI je hned jasně vidět zaváhání a i přesto, že kurz po breakoutu chvíli posiloval, tak křivka RSI spíše klesala. Co se týče MACD, tak to pouze potvrzuje, že je momentum negativní.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro (CFD)

Kurz stříbra vyšplhal až do těsné blízkosti dlouhodobé rezistenční trendovky (čerchovaná žlutá), takže při dotyku se dalo čekat, že dojde k negativní reakci. Nicméně zásadní otázkou teď je, zda z té negativní reakce vzejde definitivní odraz směrem dolů, či dojde k dalšímu pokusu o průraz. Respektive, fakticky po technické stránce kurz ani na přímku ještě nezaútočil.

K oslabení došlo o něco dříve, ale myslím si, že to lze za zamítnutí považovat. Můžeme vidět, že se před uzavřením trhu bojovalo o S/R level 17,5 USD/unce, a pokud by nakupující byli úspěšní v obraně této úrovně, tak je tu šance na další pokus o breakout rezistenční trendovky. Průraz té trendovky je nesmírně důležitý, protože je to „nosný pilíř“ toho dlouhodobého downtrendu. Jejím proražením je ta struktura narušena.

Indikátory

Na RSI byla malá medvědí divergence, takže tu v konotaci na blízkost rezistenční trendovky existovala šance na pokles ceny. Nicméně malé divergence se snadno mohou zneplatnit, ale to se teď nestalo. Na MACD zrovna v pátek došlo k bearish crossu.

Uvidíme, jak trh na tento prodejní signál zareaguje. Samo o sobě to nic neznamená, protože 1. května proběhl bearish cross také a zá pár dní zase přišel bullish cross. Byl to tedy falešný signál. Abych nezapomněl, tak na histogramu MACD byla medvědí divergence též.

Závěr

Po technické stránce tu opravdu byly důvody k tomu, aby tento týden zlato se stříbrem oslabilo. Na druhou stranu to nebylo až tak nutné a možná by k tomu ani nedošlo, pokud by akciový trh zase tak strmě neexpandoval. Každopádně chci říct, že bude moc důležitá červnová close a čím výš cena zavře, tak tím lépe.

Zlato v tom bull trendu už nějakou tu dobu je, ale stříbro k tomu potřebuje narušit konečně tu medvědí strukturu. Moc by trhu tedy pomohlo červnové close nad tou dlouhodobou rezistenční přímkou. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 31

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin
Hodnocení článku :
     

Díky za článek. Osobně bych uvítal analýzu ke zlatu častěji, než je obvyklé. Hezký den.

Martin

Musim se priznat, ze nedokazi vyvoj zlata predikovat. Chapu, ze akciove trhy jdou nahoru a tim padem zlato slabne. To me vede k uvaze, kam az zlato muze klesnout?
Na druhou stranu podle me neni pro ten prudky rust akcii realne opodstatneni. Skoro bych rekl, ze je to trochu bublina. A tim padem to nahrava rustu prave zlata.

ppetr1

logicka uvaha.to se jen tak nevidi.

Ferrero Rocher

Me by spis zajimalo proc tu takovy clanek je,kdyz je to “kryptomagazin”.

pietro

Protože zlato s kryptem dost souvisí. Ale nic proti, pokud má někdo na věc úzký pohled. Tak prostě články o zlatu nečti – je to jednoduché ne…

spot_img