Profesor Ekonomie varuje: BTC může „úplně zhroutit ekonomiku“ Salvadoru!

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Steve Hanke kritizoval přijetí Bitcoinu v Salvadoru jako zákonného platidla. Ekonom vznesl odvážné varování, přičemž tvrdí, že může dojít k úplnému zhroucení ekonomiky země.

Ekonom kritizuje Salvador

Steve Hanke kritizoval přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru a zpochybnil, jak bude BTC fungovat v každodenních transakcích. Profesor aplikované ekonomie na univerzitě Johns Hopkins University doslova varoval, že toto rozhodnutí má potenciál „úplně zhroutit ekonomiku.“

Jelikož se jedná o vůbec první stát, který podobný krok učinil, je pochopitelné, že mohou nastat komplikace, případně obavy, které se později úkážou neopodsatatněné a budou zpětně připsány strachu z nového. Do které kategorie bude patřit názor Hankeho ukáže čas.

Ekonom ve svém varování uvádí, že zahraniční hodleři z Ruska nebo Číny by mohli cílit na Salvador a zpeněžit zde své podíly, až v zemi nezůstane žádný dolar. Není jasné, co ho přivedlo na tutu myšlenku, protože existuje mnoho burz a dalších míst, která jsou k takovému účelu uzpůsobená lépe. Navíc odtud BTC v poslední době spíše odtéká, zatímco jsme nezaznamenali případy, že by zde snad někdy docházel dolar.

„Má potenciál úplně zhroutit ekonomiku, protože by bylo možné vysát všechny dolary v Salvadoru a v zemi by nebyly žádné peníze. Nemají domácí měnu.“

„Stupidní” rozhodnutí

Hanke v podstatě naznačil, že Salvadorský prezident Nayib Bukele a vláda přijali stupidní rozhodnutí, které způsobí ekonomický kolaps a odůvodnil to strachem z Ruska a Číny. Řekl, že je to „jedním slovem hloupost” a zpochybnil, že by digitální hotovost mohla fungovat jako zákonné platidlo v každodenních transakcích v zemi, kde se většina občanů spoléhá na hotovost.

„Nebudete platit za jízdu taxíkem Bitcoinem. Je to směšné […] Máte 70 % lidí v Salvadoru, kteří nemají ani bankovní účty.”

Není jasné, do jaké míry jsou kritici Bitcoinu schopni pochopit, že právě absence bankovních účtů může být do jisté míry motivací ke zkoušení digitální měny. Profesor aplikované ekonomie na univerzitě Johns Hopkins University dále uvedl, že jsou „za tím jsou jasně temné síly“ v Salvadoru. Přidal se tak k dalším kritikům, jako je JPMorgan, Světová banka (SB) a MMF.

Závěr

Ekonom Steve Hanke přišel s poplašnou zprávou ohledně hodlerů z Ruska a Číny, kteří podle něj nasypou Salvadoru své bitcoiny na hlavu a vytáhnou ze země veškeré dolary. Profesor také popsal přeshraniční převody v bitcoinech jako „nesmyslné“, protože si myslí, že aktivum bude nutné okamžitě převést na dolary, aby jej bylo možné použít.

„Pokud babička dole v Salvadoru čeká na její převody a vy chcete poslat bitcoiny, takhle, je to v pořádku, ale co udělá? Musí jít do bankomatu, aby získala dolary, protože jen tak si můžete něco koupit,“ řekl Hanke, který zjevně opomíjí fakt, že Bitcoin bude přijímán ve všech obchodech v zemi.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
czhunter

Bitcoin bude přijímán ve všech obchodech v zemi”

Což vzhledem k tomu, že v roce 2019 mělo přístup k internetu jen cca 35 % obyvatel* Salvadoru (to se vůbec nebavíme o tom, jestli ho mají stálý, stabilní a neomezený), bude dost náročné.

Ano, teoreticky to může vést k rozvoji internetového připojení tam, ale pak je to celé špatně – NEJDŘÍV měli zapracovat na dostupnosti internetu v zemi a POTOM zavést BTC jako oficiální platidlo.

*informace z dat World Bank. Pro zajímavost – v ČR je to 81 % obyvatel.

abcdef

Musk jim zavede skylink a bude internetu dostatek 😁

Velryba

Já slyšel, že tam má inernet 70% obyvatel, nějaký zdroj jak je to teda aktuálně?

czhunter

Tady je za leden 2021 psáno 50,5 % “internet users”

https://datareportal.com/reports/digital-2021-el-salvador

(otázke je, jak získali ty data):
A taky co to znamená “Internet user” … protože pokud to znamená, že se k internetu dostane ve škole nebo knihovně, tak to pořád není moc vhodné pro BTC platby.

Velryba

Tak to jsem měl nějaký špatný zdroj, to by možná na těch 35% odpovídalo.

Adam

Dokud budou transakční poplatky, volatilita, rychlost a podobně jaké jsou, tak nakupovat přímo transakcemi v BTC je šílenost, zejména u běžných malých nákupů. Pán sice neuvádí dobré argumenty, ale spojit s BTC v tuhle chvíli ekonomiku státu je šílenost.

Ondrej

1, Salvador to bude mít jako možnost – obchodník to může legálně mít, nikoli jako povinnost. 2, pro platby jistě budou služby, podobně jako má někdo kreditku od Binance nebo platí na Alze, která přitom BTC žádný nemá. 3, určitě primárním cílem není BTC pro platby v sámošce, Salvador má dost lidí co pracují mimo zemi a posílají prachy domů, podobně jako třeba Filipíny atp., tohle řeší nový typ směnáren, kdy vlastně nemusíte ani směňovat prachy někde ve službách typu Western Union, ale můžete si to snadno přecvaknout online do fiatu atp, víc možností. Nikdo nečeká že najednou všichni budou platit v BTC a všichni to budou přijímat atp. Je to spíš další možnost, alternativa, která může přinést nové technologie, pomoci rozmachu internetu, někde i pomoci, navíc je to země kde dost lidí nemá bankovní účet a práce načerno se zde víceméně toleruje, neb tak funguje velká část společnosti. BTC a kolem toho navázané služby mohou toto možná trošku změnit. Spíš bych to celé ale viděl jako chytrý krok, kdy cílem je dostat do země crypto firmy, které si řeknou jo, tady nám nebude nikdo házet klacky pod nohy. Může to nastartovat investice, zaměstnanost, třeba i školství. A celkově zemi pomoci. To že si někde za BTC něco koupíte, podobně jako třeba u nás je úplně vedlejší.

spot_img