Profesor Ekonomie varuje: BTC může „úplně zhroutit ekonomiku“ Salvadoru!

7
OMG

Steve Hanke kritizoval přijetí Bitcoinu v Salvadoru jako zákonného platidla. Ekonom vznesl odvážné varování, přičemž tvrdí, že může dojít k úplnému zhroucení ekonomiky země.

Ekonom kritizuje Salvador

Steve Hanke kritizoval přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla v Salvadoru a zpochybnil, jak bude BTC fungovat v každodenních transakcích. Profesor aplikované ekonomie na univerzitě Johns Hopkins University doslova varoval, že toto rozhodnutí má potenciál „úplně zhroutit ekonomiku.“

Jelikož se jedná o vůbec první stát, který podobný krok učinil, je pochopitelné, že mohou nastat komplikace, případně obavy, které se později úkážou neopodsatatněné a budou zpětně připsány strachu z nového. Do které kategorie bude patřit názor Hankeho ukáže čas.

Ekonom ve svém varování uvádí, že zahraniční hodleři z Ruska nebo Číny by mohli cílit na Salvador a zpeněžit zde své podíly, až v zemi nezůstane žádný dolar. Není jasné, co ho přivedlo na tutu myšlenku, protože existuje mnoho burz a dalších míst, která jsou k takovému účelu uzpůsobená lépe. Navíc odtud BTC v poslední době spíše odtéká, zatímco jsme nezaznamenali případy, že by zde snad někdy docházel dolar.

„Má potenciál úplně zhroutit ekonomiku, protože by bylo možné vysát všechny dolary v Salvadoru a v zemi by nebyly žádné peníze. Nemají domácí měnu.“

„Stupidní“ rozhodnutí

Hanke v podstatě naznačil, že Salvadorský prezident Nayib Bukele a vláda přijali stupidní rozhodnutí, které způsobí ekonomický kolaps a odůvodnil to strachem z Ruska a Číny. Řekl, že je to „jedním slovem hloupost“ a zpochybnil, že by digitální hotovost mohla fungovat jako zákonné platidlo v každodenních transakcích v zemi, kde se většina občanů spoléhá na hotovost.

„Nebudete platit za jízdu taxíkem Bitcoinem. Je to směšné […] Máte 70 % lidí v Salvadoru, kteří nemají ani bankovní účty.“

Není jasné, do jaké míry jsou kritici Bitcoinu schopni pochopit, že právě absence bankovních účtů může být do jisté míry motivací ke zkoušení digitální měny. Profesor aplikované ekonomie na univerzitě Johns Hopkins University dále uvedl, že jsou „za tím jsou jasně temné síly“ v Salvadoru. Přidal se tak k dalším kritikům, jako je JPMorgan, Světová banka (SB) a MMF.

Závěr

Ekonom Steve Hanke přišel s poplašnou zprávou ohledně hodlerů z Ruska a Číny, kteří podle něj nasypou Salvadoru své bitcoiny na hlavu a vytáhnou ze země veškeré dolary. Profesor také popsal přeshraniční převody v bitcoinech jako „nesmyslné“, protože si myslí, že aktivum bude nutné okamžitě převést na dolary, aby jej bylo možné použít.

„Pokud babička dole v Salvadoru čeká na její převody a vy chcete poslat bitcoiny, takhle, je to v pořádku, ale co udělá? Musí jít do bankomatu, aby získala dolary, protože jen tak si můžete něco koupit,“ řekl Hanke, který zjevně opomíjí fakt, že Bitcoin bude přijímán ve všech obchodech v zemi.

 

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře