Proč koronavirus šíří nejistotu na světových trzích? Má to dopad už i na podnikatele v Česku a na Slovensku?

0
(0)
Jan Kopil
Jan Kopil
"Price is what you pay. Value is what you get," Warren Buffett

Světové trhy jsou v propadu. Co jej ale způsobuje a s jakými ztrátami už investoři počítají? Pojďme se blíže podívat na ekonomické problémy, které se již nyní projevují sníženými prodeji produktů a služeb v Evropě a v Číně.

Světové akciové trhy pokračují v pádu. Důvodem jsou stále obavy z pandemie koronaviru.  Čína se snaží zabránit šíření nákazy omezením ekonomické aktivity a trhy se bojí, že podobně to bude i v dalších zemích. Nakažených koronavirem je již více než 110 000 lidí.

Proč koronavirus šíří nejistotu na světových trzích:

  • Svět má zkušenost s vlivem viru na čínskou ekonomiku z doby před 13 lety, kdy vypukla epidemie SARS. Tehdy však měla Čína o polovinu menší podíl na globální ekonomice, než je tomu v současnosti.
  • Dopad na ekonomiku a obchod je již nyní vidět v Europě i v Číně. Problémy se začínají projevovat i v USA, dnes EUR / USD posílilo o 1,2 %
  • Cena ropy klesla přibližně o 30 % poté, co Saúdská Arábie oznámila prudké zvýšení těžby v reakci na koronavirus
  • Akcie v Asii výrazně klesají, důvodem je zejména propad cen ropy o více než 30 %, jde o nejprudší pád za téměř 30 let
  • Obavy z dodavatelských služeb. Tyto obavy souvisí s pracovní neschopností a také se strachem před nastoupením do práce z obavy před nakažením koronavirem. Neschopnost dodávat odběratelům své produkty má výrazný vliv na tržby. To má vliv zas na hodnotu podniků a následně na ekonomiku země. Pokud se takových dodavatelských řetězců přetrhne více, může to způsobit řetězovou reakci, která může ochromit celé odvětví
  • Odhady růstu HDP se upravují směrem dolů, zaznamenáváme již propad spotřeby a investic
  • Dopravci a hoteliéři, celý cestovní trh očekává obrovské ztráty. Pokud si uvědomíme, že některé země žijí z cestovního ruchu, tak dopad na ekonomiku z pohledu sníženého cestování lidí bude pro tyto země obrovský. To zase přináší nejistotu do světových burz. Předpokládané ztráty jsou k dnešnímu dni již ve výši 30 % světového cestovního ruchu. A situace stále není stabilní
  • Politická rozhodnutí, možné radikální změny zákonů či omezení a nejistota toho, co mohou politici schválit. Je tam cítit i nejistota v bankovnictví, neboť prostředky, které by měly být využity pro jiné sektory, se mohou zcela zastavit a naopak přesměrovat např. do zdravotnictví, s čímž se ale nepočítalo. Zároveň bude velkým problémem už samotné tištění nových peněz a uvádění do oběhu ve snaze zachránit trhy a ekonomiku. V konečném důsledku tištění nových peněz bude znamenat, že Vaše peníze budou mít menší v budoucnu menší koupěschopnost a hodnotu
  • a mnoho dalších …

Dopad na ekonomiku je již nyní

Bitcoin v masivním propadu vymazává téměř celý růst za leden a únor. Euforie, která vládla na začátku roku, pomalu upadá a na pódium vstupuje nejistota a panika. Paniku a nejistotu do Bitcoinu přinášejí mnohé otázky, na které nemá svět odpovědi. Některé ekonomiky upadaly do recese už před nástupem koronaviru a tato situace ekonomikám, státům, ale ani firmám nepomůže. Zavírají se školy, úřady, kina či kulturní akce. Již dnes se počítá s tím, že cestovní ruch utrpí 30% ztrátu a to situaci ve světě ještě nemáme ani zdaleka pod kontrolou. Odhaduje se, že pokud budou problémy ve světě přetrvávat ještě další 2 měsíce, cestovní ruch utrpí až 40% ztráty.

Zavírají se i různé světové akce, jako například nejvyšší Italská fotbalová liga, která již momentálně hraje bez diváků. Světový pohár v biatlonu odhaduje škody vzniklé díky neúčasti diváků na 60 mil. eur a to jsou jen předběžné výsledky. Americká nejvyšší basketbalová liga NBA uvažuje o tom, že nebude hrát před diváky, to bude znamenat pro kluby ztrátu ve výši několika stovek milionů dolarů.

Ekonomické škody přitom nezaznamenávají jen tito giganti. Jako řetěz to následně dopadá i na menší prodejce spotřebního zboží, jako je odvětví prodeje oblečení, elektroniky, knih atd. Lidé v zemích, které jsou postiženy koronavirem, se momentálně soustředí na nakupování potravin, drogerie a také léků. Množství lidí začíná držet své finance a “nevyhazovat” za momentálně nepotřebné spotřební zboží. Odhad pro automobilový průmysl je až 20% ztráta v důsledku poklesu prodeje aut za první půlrok. Odhady pro první čtvrtletí jsou ještě mírné, protože ty největší propady se teprve nyní ukazují a nejsou ještě zaznamenány v tabulkách.

Tento dopad může mít nepříznivý vliv na ekonomiku Česka i Slovenska, neboť obě země patří mezi automobilové velmoci Evropy. Přesto se o tom ještě nikde moc nahlas nemluví. Ani já nechci šířit paniku a stress, ale odhady hovoří v neprospěch prodeje spotřebních věcí. Problémy budou mít i drobní podnikatelé, resp. možná to už někteří pociťují na sníženém prodeji svých produktů či služeb. Nejedná se přitom jen o Česko a Slovensko, ale problémy jsou napříč celou Evropou. Situace v Číně je ještě více vyostřená. V oblastech, kde jsou zavřené fabriky, tak už nejde jen o pokles, ale o úplné zastavení vnitropodnikové ekonomiky. Některé oblasti, města, firmy budou zasaženi více, jiné o něco méně. Je nutno předem vytvořit zdroje a připravit pojistné mechanismy.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Franta

Ten graf BTC přesně na tohle byl zralej a udělal by to i bez coronaviru. Do konce května se budem plácat 7-9,5 t a pak up podle předpokladů …

spot_img