Přehled pomoci podnikatelům a živnostníkům, na co máte nárok a co musíte udělat?

0
(0)
Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Dnes se zaměříme na aktuální téma v této nepříznivé době. Pokud jste podnikatel nebo živnostník hrozí, že v těchto dnech nemáte na zaplacení nájmu a mezd nebo musíte svůj obchod zavřít na základě vládních nařízení. Jak se zařídit a postupovat a nač máte nárok? Jak se vyvine situace uvidíme, ale důležité je vědět, jak v nepříznivé situaci postupovat.

Změny v základních odvodech a platbách

  • Minimální zálohy na sociální pojištění (2544 Kč) a zdravotní pojištění (2352 Kč) jsou od března do srpna zcela odpuštěny všem OSVČ. Živnostníci nikde nemusí o toto odpuštění platby žádat. Týká se živnostníků s hlavní i vedlejší výdělečnou činností.
  • Zálohy na sociální pojištění zaplacené v březnu se započítávají za září. Další platbu je možné provést až v říjnu.
  • Pokud jste za březen zaplatili i zálohu na zdravotní pojištění, další úhradu stačí provést až v listopadu za měsíc říjen.
  • Bez ohledu na výši zálohy nejsou OSVČ povinny po tuto dobu hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Platební povinnost je po dobu 6 měsíců zcela odpuštěna. Při vyúčtování za rok 2020 bude pro účely konečné částky za toto období odpuštěno minimální pojistné, OSVČ doplatí pouze rozdíl nad minimální výši.
  • Rozdíl mezi aktuální zálohou a minimální zálohou je možné bez sankcí uhradit až v roce 2021 s přehledem za rok 2020.
  • Pokud chce být OSVČ i nadále účastníkem nemocenského pojištění, je nutné jej platit i nadále. Na nemocenské pojištění se tato výjimka nevztahuje.

Pomoc podnikatelům a živnostníkům:

  • “Ošetřovné” pro OSVČ tedy dotace ve výši 424 Kč za každý den v karanténě/ošetřování člena rodiny. Podrobnosti na webu MPO. Podmínky dotační výzvy a související on-line žádost zde.
  • Přímá podpora OSVČ ti, kteří byli současnou pandemií a souvisejícími opatřeními vlády zasaženi nejvíce, získají přímou podporu ve výši 25 000 Kč měsíčně. Mimořádný titul se bude vyplácet na základě žádosti doručené Finanční správě, a to až do odvolání nouzového stavu. Podrobnosti na webu MFCR.
  • Zrušení poplatků za odesílání datových zpráv. Platí od 24. března do odvolání, jde o podporu dálkové formy kontaktů s úřady a institucemi.
  • Programy Technologie COVID 19 a Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19. Podporují výrobu zdravotnických prostředků a vývoj a nasazení nových technologií pro boj proti koronavirové nákaze.
  • Bezplatné individuální exportní poradenství. Poskytuje 58 expertů na teritoria celého světa z agentury CzechTrade.
  • Bankovní produkty ČEB. Předexportní financování, úvěry, odkup pohledávky či záruční produkty na uvolnění cashflow. Služby českým firmám od České exportní banky (ČEB) ve spolupráci s Exportní a garanční pojišťovací společností (EGAP).
  • Propojování firemních nabídek státu či firem navzájem. Platformu spojujemecesko.cz, kde lze nabídnout produkty a služby státu nebo dalším společnostem a také poptávat pomoc od ostatních.
  • Více financí na Program rozvoje venkova. Peníze mají pomoci řešit krizovou situaci podnikatelů v zemědělství, potravinářství a lesnictví s cílem zajistit potravinovou soběstačnost obyvatel ČR a navýšit výrobní kapacity potravinářského průmyslu.
  • Více financí pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Rozpočet fondu, který podporuje zemědělce a lesníky, se posílí o jednu miliardu korun.
  • Balíček opatření na podporu dopravy. Dopravcům nákladní kamionové dopravy odloží platby za mýto i silniční daň. Také se posílí investice do dopravní infrastruktury a pomoci by se měli dočkat i pendleři cestující mezi Českem a Slovenskem či Polskem.
  • Pomoc pro koronavirovou epidemií postižené zemědělce. Díky ní bude možné například akceptovat odložení splátek u komerčních úvěrů poskytnutých Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem či poskytnout garantovanou podporu i na provozní financování.
  • Bezúročné půjčky Úvěr COVID I s ročním odkladem splátek. Žádat o ně bylo možné od 16. března, alokace je 5 miliard Kč. Podrobnosti najdete na webu CMRZB.
  • Program COVID II na potřeby firem a živnostníků. OSVČ i malým a středním podnikům bude ČMZRB ručit za úvěry u komerčních bank a také jim přispěje až milion korun na úhradu úroků.

Přerušení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti a evidence na Úřadu práce ČR

Aby mohla být osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) vedená v evidenci na Úřadu práce ČR, je třeba přerušit nebo ukončit podnikatelskou činnost. Přerušení nebo ukončení podnikání musí OSVČ písemně oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). OSVČ bude potřebovat potvrzení o dobách účasti na důchodovém pojištění a posledním vyměřovacím základu pro účely Úřadu práce ČR. Žádost o vyhotovení tohoto potvrzení je možné zaslat (nejlépe se žádostí o přerušení či ukončení podnikání) také emailem na elektronickou podatelnu příslušné OSSZ.

Kdy se na Úřad práce ČR evidovat?

Do evidence uchazečů o zaměstnání je fyzická osoba zařazena dnem podání (doručení) žádosti o zprostředkování zaměstnání (s touto žádostí se zasílá i žádost o podporu v nezaměstnanosti) na Úřad práce ČR. Pokud bude žádost podána nejpozději do tří pracovních dnů po přerušení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti, je fyzická osoba zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po přerušení či ukončení podnikání. Po přerušení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti je třeba vyplnit žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Mají OSVČ nárok na nějaké sociální dávky?

Každý má možnost uplatnit si jakoukoli žádost o některou z nepojistných sociálních dávek, a to jak o dávky státní sociální podpory (porodné, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení), tak i dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc MOP). Úřad práce ČR postupuje vždy podle platné legislativy a posuzuje každou žádost o konkrétní dávku, či její zvýšení, individuálně, s ohledem na konkrétní situaci žadatele. Na jednotlivé dávky tedy nevzniká automaticky nárok, ale vždy je třeba, aby žadatel splnil zákonem dané podmínky.
Nárok na přiznání i konečná výše nepojistných sociálních dávek vychází z aktuální příjmové a majetkové situace žadatele a z aktuální výše nákladů na bydlení. Nelze tedy předem říci, zda nárok na dávky vznikne a také se nedá předem sdělit výše dávek.

Jak se zařídit a postupovat pokud ztratíte práci? Nač máte nárok?

Aktuální přehled pomoci naleznete na webech MPO a MPSV

Pokud je ještě nějaké další téma, se kterým byste potřebovali poradit, napište nám do komentářů, v rámci možností se pokusíme pomoci.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img