Írán v prudké inflaci škrtá 4 nuly ze svých bankovek a mění název měny

3
(142)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Íránská měna se dočká něčeho, co bychom mohli přirovnat k hard forku. Update spočívá v tom, že vláda prostě v prudké inflaci škrtne 4 nuly. Obyvatelé se obávají hyperinflace jako ve Venezuele.

Bitcoin může pomoct při (hyper) inflaci

Situace v Íránu není tak vážná, jako v jihoamerické Venezuele, ale může se zhoršit. V takovém případě by zde mohlo stále více lidí utíkat ze systému do zlata, stříbra, nebo Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Íránský parlament schválil vytvoření nové národní měny, která se bude jmenovat toman. Bývalá měna byla i díky americkckým obchodním sankcím silně znehodnocená. Vláda přijala krok, který je jako z učebnice o inflaci fiat měny. Rozhodli se jednoduše škrtnout 4 nuly.

Co předcházelo?

Za méně než dva roky ztratila iránská měna vůči dolaru 60 % své hodnoty. To znamená, že pokud měli lidé uspořen na důchod v přepočtu například milion korun, za necelé dva roky již mají jen ekvivalent asi 400 tisíc a téměř 2 třetiny jsou tím pádem pryč. To sice ještě nelze klasifikovat coby hyperinflaci, ale velmi se to k ní blíží.

Častá kritika hovoří o Bitcoinu jako o měně podložené vzduchem. No krtitici si neuvědomují, že Bitcoin nelze sypat do oběhu v neomezeném množství, jako je tomu u fiat měn. Vidíme to nejen u menších ekonomik, které jsou k inflaci náchylnější, ale v zásadě všechny centrální banky hlavních mocností dělají totéž. Zahrávají si s bohatstvím lidí mnohem víc, než si většina z nás uvědomuje.

Íránská měnová reforma

Zpět k tomanům. Mluvčí íránské vlády Ali Rabiei uvedl:

„Odstranění čtyř nul je nezbytným krokem ke zjednodušení finančních transakcí.“

V době koronavirové zdravotní krize, kdy jsou ekonomiky po celém světě stále omezované, je nebezpečí ztráty kupní síly obyvatel o to bolestivější a naléhavější. Nově schválený toman musí ještě ratifikovat Íránská rada strážců. To je orgán dohlížející na parlament. Samotný proces však nebude hned a mohl by centrální bance trvat další dva roky.

Aktuálně je kurz původní íránské měny rijál 0,00060 české koruny. Po škrtnutí 4 nul by tedy v tomto okamžiku mohl mít jeden toman hodnotu asi 6 Kč.

Závěr

Obyvatelé Íránu musí při placení běžných každodenních nákupů používat obrovské hromady bankovek. Podobná, resp. ještě horší situace panuje například také v Libanonu, kde místní libanonská libra ztratila 60 % hodnoty za posledních pár týdnů. V zemi v západní Africe jménem Ghana se pořádal ghanský pohřební tanec. Zde se jinými slovy uspořádal “pohřeb” místní národní měny. Demonstranti v Libanonu tanec 1. května zopakovali ve své zemi.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 142

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ftanta

aha tak to je teda mazec

cestovatel

Ten … asi neví, že na tumany se v Íránu počítá a prodává už dávno

světoběžník

Ano, souhlas, tato informace ´cestovatele´, sedí, prostě zná a ví. Rial (název autor ani nezminňuje) i tuman (nikoli autorův toman) se používají v Íránu současně dlouho. Takže žádná novinka vlády. Autor Kytka by potřeboval před zveřejňováním svých zkreslených informací znát dobře danou realitu a mj.vytříbit písemný projev jazyka českého. Redakci: Když se to nezlepší nezalévat, vykopat….

Jerry

Samotný článek je obsahově zajímavý, ale ta čeština kterou byl napsán je opravdu bídná. Před 30 lety by za tento výplod dostal žák 7 třídy tak možná dostatečnou (hrubky, vynechaná slova,nesmyslná větná spojení atd.). No a dnes se touto úrovní honosí samozvaní “redaktoři” veřejných masmédií a vůbec jim není trapné, že jejich písemný projev neodpovídá ani úrovni základní školy. A to není samozřejmě jen “výsada” tohoto článku. To je jev, který je vidět ve všech masmédiích a který se jak rakovina rozlézá celou společností. Nastupující generace je díky polistopadovým reformám školství katastrofálně nevzdělaná a kromě mlácení do klávesnic počítače, nebo mobilu neumí a taky neví prakticky vůbec nic. Pokud se velmi rychle radikálně nezmění systém vzdělávání, pak za pár desítek let tady zbudou jen davy naprostých tupců, jejichž jedinou starostí v životě bude to, jak sehnat nejnovější mobilní telefon. Ovšem druhá možnost je ta, že vychovat z občanu co největší pitomce je záměr a vše co se nyní děje má svou logiku a směřuje to do předem nastavených mantinelů.

Drx

Prostudujte si psaní čárek před spojkou nebo…

Rudolf

“… žák 7 třídy…”
Za 7 se píše tečka, protože je to číslovka řadová.
Správně má být: “… žák 7. třídy…”!

Kalim

Nějak nevím, jestli sem chodíte číst články proto, jestli se chcete něco dovědět a nebo proto, aby bylo do čeho rýpat.

Johny

Jerry, když už chceš někoho peskovat za češtinu, gramatiku, apod., zkus nejdříve zapracovat na svém psaném projevu, ať tady pak nejsi za blba 😉

jan

Mám dojem ,že to samé udělalo někdy v minulosti Polsko se zlotým a Česko jen koukalo jak se hodnota koruny vůči polské měně propadá……..,.

roman

jj. kolem roku 1995, 10.000 starých zlotých=1 nový zlotý. Tenkrát byl nový zlotý kolem 11 Kč, za 25 let spadl na 6 Kč.

QEntity

Nicméně tím hlavním argumentem proti kryptoměnám je to, že nejsou zákonným a tudíž vymáhaným oběživem

a tudíž jejich reálná hodnota může vůči fiat měnám klesnou na nulu ještě daleko rychleji a spolehlivěji….

Jarda Š.

Ano, hodnota kryptoměny je závislá na tom, kdo je ochoten jí přijímat. Flat měna má vždy nějakou emisní banku, která jí přijímat musí, kdežto kryptoměnu nikdo přijímat nemusí a když jí přestanou přijímat banky a velcí obchodníci, klesne k nule.

Pavel

nu což u nás inflace a znehodnocení koruny v devadsátých letech činilo i 60% za rok když byla pouze 20 % tak národní banka jásala – pro tzv. inteligenty hlavně nefnukejte a hledejte

spot_img