[Hot news] Cena Bitcoinu se zvýšila po eskalaci napětí mezi USA a Íránem

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Po zprávě o zabití generála Kásima Sulejmáního, velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard, došlo k nárůstu cen ropy, zlata i Bitcoinu. Cena Bitcoinu se zvýšila na 7 500 USD a zatím stále roste. 

Tento skok v ceně po konkrétní události naznačuje, že trhy reagují na měnící se situaci, kdy USA a Írán jsou nyní velmi blízko k přímé válce.

Blíž k WWIII?

Ale je to všechno jen přehnaná reakce nebo je nyní válka nevyhnutelná? Má mír šanci a co by mohlo přijít dál?

Evropané se dnes probudili blíže ke třetí světové válce, když hashtag WWIII dominoval Twitteru. V poslední době se totiž události daly do pohybu rychleji. Začalo to už útoky dronů v září 2019 na zařízení na zpracování ropy Aramco v ropném poli Abqaiq a Khurais ve východní provincii Saúdské Arábie.

Co vedlo k dnešní situaci?

V prosinci byl v Iráku zabit americký dodavatel, USA obvinily íránské milice. USA tedy provedly nálety na třech místech Kataeb Hizballáhu a zabily nejméně 19 milicionářů.

Po pohřbu těchto mužů iráčtí Šíité zaútočili na americké velvyslanectví a USA poslaly do Iráku dalších 700 vojáků a zvažovaly vyslání dalších 3 000.

Reakcí Spojených států na toto útoky nejspíš bylo zabití Sulejmáního.

Írán se nyní zavázal k odvetě na stejné úrovni, a tak lze v regionu očekávat ještě větší nestabilitu, než v minulosti.

Válka nebo mír, otázka pro Blízký východ

Svým způsobem by se mohlo zdát, že celý Blízký východ je ve válce, přičemž země za zemí v tomto regionu se zaplétá do komplexních a neustále se měnících spojenectví.

Přímá saúdsko-íránská válka by byla pro obě strany velmi nákladná, ale USA v důsledku poslední události v podstatě prohlásily, že jsou ochotny riskovat přímou konfrontaci s Íránem.

Další vývoj situace

Jak se situace vyvine, je zatím nejasné. Americký prezident Trump se vyjádřil na svém Twitteru, že USA má zacíleno na 52 íránských cílů, včetně cílů důležitých pro tuto zemi i z  kulturního hlediska. To celou situaci příliš neuklidnilo.

Cena BTC v regionu údajně na rekordech

Internetem začaly kolovat zprávy, že Bitcoin a případně další kryptoměny se v regionu začaly obchodovat na rekordních částkách i přes 20 000 USD za 1 BTC. Tyto informace se ale zakládají jen na cenách, které neberou v potaz oficiální kurz a také na cenách na jedné platformě, Localbitcoins.

Závěr

Dá se tedy očekávat další eskalace napětí na mezinárodní úrovni a s tím i přelévání investic do tradičních “bezpečných přístavů”, jako jsou zlato a další komodity. Zatím se zdá, že mezi těmito přístavy by mohly být i kryptoměny. Ovšem za těchto okolností to není příliš dobrá zpráva pro nikoho.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lakatoshi

Hmm,tak jeste par takovychle pozitivnich zprav a mame BTC minimalne na ATH ? Ne,jasne delam si prdel a jak jste prisli na to,ze zrovna tohle je duvod ty “pumpičky” ? Vy porad davate volatilitu kryptotrhu do souvislosti s nejakym fundamentem,pritom ty velryby si to pumpnou/dumpnou kdy chteji fundament nefundament.

spot_img