Úvěrová krize je ekonomickým stavem, při kterém je obtížné získat investiční kapitál od bank a investorů. Věřitelé jsou obezřetní a ve skutečnosti se plně zdráhají půjčovat dlužníkům kvůli strachu z bankrotu a selhání dlužníků.
K jedné takové úvěrové krizi došlo v roce 1772. Krize začala v Londýně a poté se rychle rozšířila do několika dalších evropských zemí. V tomto období měli lidé velkou důvěru k bankám, a proto byl hospodářský růst závislý na úvěrovém systému ekonomiky.
Doba před krizí v roce 1772
V 60. letech byl Londýn finančním centrem světa. Důvodem bylo obrovské bohatství, které do něj plynulo hlavně z britských kolonií a koloniálního obchodu. Hromadění bohatství znamenalo pro britské banky obrovský optimismus, co se týče úvěrových expanzí. Britské banky půjčovaly na úvěr americkým koloniím, většinou tedy jižním koloniím, aby dokázaly uhradit náklady na pěstování tabáku, rýže a indiga. Britští živnostníci také hráli svou důležitou roli, kdy fungovali jako prostředníci pří zásobování Británie a dalších kolonií tímto zbožím. A naopak zase dodávali základní zboží z Británie do kolonií a dalších zemí. Pěstitelé dostávali úvěr zdarma na dobu jednoho roku. V případě, že by nestihli úvěr splatit, nárok na platbu úrokové sazby byl ve výši 1 %. Pěstitelé si však často udržovali otevřené úvěrové možnosti prostřednictvím vice obchodníků a věřitelé neměli žádný způsob, jak poznat zadluženost konkrétního pěstitele.
Úvěrový boom a úvěrová krize
Příznivá obchodní a daňová politika dále podporovala obchodní růst, a tím také úvěrové rozšiřování mezi Británii a koloniemi, čímž se vytvořil úvěrový boom v letech 1770 až 1772.
Úvěrová krize v roce 1772 začala v červnu zavřením dvou londýnských bank. Selhání finančního institutu Neal, James, Fordyce a Down, vyvolalo v londýnském davu řev a paniku. Následná krize byla velkou ranou pro britský finanční systém a vedla ke zhroucení přibližně 22 bank. Spolu s útěkem Alexandra Fordyce, partnera finanční banky, Neala, Jamese, Fordyce a Downa v Londýně, do Francie, ztratili lidé důvěru ve finanční instituce, a následně vedlo k zastavení úvěrového systému.
Boston Tea Party
Zpráva se totiž rychle rozšířila a vyvolala v Anglii paniku a nedůvěru v sektor bankovnictví. Věřitelé začali před britskými bankami vytvářet dlouhé fronty a požadovali okamžité výběry hotovosti. Následně se krize rychle rozšířila do Skotska, Holandska, dalších častí Evropy a britských amerických kolonií. Historici tvrdí, že hospodářský následky byly jedním z hlavních faktorů, které vedly k protestům, které dnes známe pod pojmen Bostonské pití čajů (Boston Tea Party) a také k Americké revoluci.
Zdroje:
https://www.britannica.com/list/9-mysterious-disappearances-of-people-other-than-amelia-earhart
https://libertystreeteconomics.newyorkfed.org/2014/03/crisis-chronicles-the-credit-and-commercial-crisis-of-1772.html
https://free52110.wordpress.com/credit-crisis-1772/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bostonské_pitie_čaju