Gray rhino aneb nosorožec v pokoji, kterého všichni ignorují

5
(1)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Pojem gray rhino použila poprvé politická analytička Michele Wucker na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v roce 2013. Později jej rozpracovala a hlouběji definovala v knize The Gray Rhino: How to Recognize and Act on the Obvious Dangers We Ignore (2016).

Šedý nosorožec, kterého všichni ignorují

O co jde? Na rozdíl od pojmu black swam, který se používá pro vysoce nepravděpodobné a ojedinělé události, Wuckerová používá pojem gray rhino pro ekonomicko-politické události, které jsou naopak vysoce pravděpodobné, až zřejmé a očividné, mají na nás velký vliv a rovněž mají pravděpodobné následky. Slovy Wuckerové: „Vzhledem k tomu, co víme o pandemiích a jejich rostoucí pravděpodobnosti, jsou ohniska vysoce pravděpodobná a mají velký dopad…“

Krize byla pravděpodobná

Proč to píši? Řekl bych, že nějaká událost, která povede k pádu akcií a k určité formě zpomalení ekonomiky nebo krize byla vysoce pravděpodobná a hovořilo se o ní už několik let. Jako kdybychom tu krizi vyhlíželi, ale nyní, když přišla, jsme poněkud nepřipravení a nelíbí se nám. Je hezké, že dokážeme příchod krize předvídat, ale jak nám to pomůže v jejím překonávání?

Změna je nutná pro přežití

Abychom krizi zabránili nebo ji aspoň eliminovali, když už ji předvídáme, museli bychom se – aspoň trochu – změnit. Řečeno příměrem: abychom nenarazili do velkého šedého nosorožce (gray rhino), který nám stojí v cestě, potřebujeme ho buď objet, obletět nebo zabít.

Závěr

Pokud nic neuděláme, ačkoliv ho vidíme přímo před sebou, narazíme do něj. S událostmi, které mají celosvětový dopad to je samozřejmě trochu složitější, než s jedním nosorožcem, protože, abychom dokázali zabránit nějaké katastrofě, jako je např. koronavir, musela by taková změna dobrovolně probíhat u velkého množství lidí, a to je bohužel velmi málo pravděpodobné. Na druhou stranu nyní je téměř jisté, že k nějaké změně dojde na celospolečenské úrovni, respektive už k ní dochází. A my můžeme ovlivnit už jen směr, kterým se tato změna bude ubírat. Volte tedy pokud možno směrem k větší osobní odpovědnosti, vzájemné toleranci a pomoci v komunitách, abychom z této situace vyšli silnější.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img