Dopadající vliv koronaviru: může Bitcoin podržet celosvětovou ekonomiku?

0
(0)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V současné době dělají centrální banky vše pro to, aby zažehnaly hrozbu celosvětové hospodářské krize. Snaží se podpořit výdaje tiskem nových peněz a negativními úrokovými sazbami. Je zde však jeden faktor, který ovlivnit nedokážou – šíření koronaviru, jehož dopady začínají způsobovat na asijských trzích chaos a nemalé obavy. Mohl by Bitcoin posloužit jako alternativa?

Globalizace má svá pozitiva i negativa

Čína je bezesporu gigantický hráč na globálním trhu. Nelze se tedy příliš divit všem těm obavám na finančních trzích, které koronavirus přináší. Obavy jsou mnohonásobně vyšší, než tomu bylo v případě vypuknutí epidemie SARS v roce 2003. A to hlavně vzhledem k velikosti Číny, začínající finanční krizi a důležitosti čínské ekonomiky v celosvětovém měřítku. Nezanedbatelným paprskem naděje se zdá být alternativní finanční systém kryptoměny Bitcoin, který v tuto chvíli jeví známky imunity vůči negativním vlivům na trhu.

Aktuálně probíhají debaty, zda je v době hospodářské krize Bitcoin dostatečně kvalitní aktivum pro zajištění. Této myšlence přidávají kladné body i velké zpravodajské kanály. Jsou kryptoměny ale dostatečně silné na to, aby udržely ekonomiku nad vodou, pokud bude výrazně ovlivněna koronavirem?

Dopad na ekonomiku

Respirační onemocnění a ekonomika spolu na první pohled nesouvisí, ale jak již bylo v roce 2003 dobře zdokumentováno, vypuknutí epidemie SARS a její dopady na trhy stály globální ekonomiku v součtu 40 miliard dolarů.

Více znepokojující je fakt, že Čína je aktuálně velmi odlišným místem, než byla v roce 2003. Ekonomika země (z původního šestého místa) postoupila na druhé místo v celosvětovém měřítku a je také hlavní hybnou silou světového hospodářského růstu. Dle odhadů v první polovině roku 2020 zaznamená hospodářství pokles globálního HDP o 0,8 % v prvním čtvrtletí a 0,5 % ve druhém čtvrtletí.

Virus působí výrazné zpomalení čínské ekonomiky a cestování do (ze) země bylo výrazně omezeno. Je jen otázkou času, kdy omezení z východní části Asie rozšíří svůj vliv do celého světa.

Závěr – krize jako zisk pro Bitcoin?

Rostoucí ceny Bitcoinu byly nevědomě navázány na šíření koronaviru. Objevila se také myšlenka, že by Bitcoin mohl záhadným způsobem profitovat z této smrtelné nákazy, což je prostě absurdní. Výrazně pravděpodobnější je myšlenka Bitcoinu jako pomyslného mostu pro překlenutí tržní globální mezery způsobené aktuální krizí.

Zdánlivá negativní korelace Bitcoinu a tradičních trhů nasvědčuje faktu, že může působit jako zajištění v nejistých dobách. Co se týče aktuálních negativních dopadů koronaviru, tak Bitcoin nabízí MOŽNOST investice, která při zpomalení čínské ekonomiky nemusí její křivku nutně kopírovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

Mohl by Bitcoin posloužit jako alternativa? – zcela jiste – je to jen otazka casu.
Čína je bezesporu gigantický hráč na globálním trhu. – osobne me spise znepokuje tezitelnost vice jak 50% BTC v cine – v tom vidim hlavni problem a cina si jej bude chtit udrzet!!
MERS i SARS – je spise medialni bublina jak vyvolat paniku.proc agentury nerikaji kolik lidi zabije obycejna chripka? (proockovanost v USA je v USA cca 50% a u nas?? – vsude rikaji neockovat,tedy troubove na netu co to rikaji) radove to jsou 100 000lidi/rok.pise se o tom snad nekde? nikdy jsem o tomto a nikde necetl.
akcie alespon klesnou a bude moznost prikupovat.
Aktuálně probíhají debaty, zda je v době hospodářské krize Bitcoin dostatečně kvalitní aktivum pro zajištění. – ano je a to i bez koronaviru.je to hlavne zajisteni proti inflaci!!! to bohuzel agentury nikdy nereknou – sly by proti centralnim bankam a to je nezadouci !!!!!!!!!!!!!!

spot_img