Dopadající vliv koronaviru: může Bitcoin podržet celosvětovou ekonomiku?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V současné době dělají centrální banky vše pro to, aby zažehnaly hrozbu celosvětové hospodářské krize. Snaží se podpořit výdaje tiskem nových peněz a negativními úrokovými sazbami. Je zde však jeden faktor, který ovlivnit nedokážou – šíření koronaviru, jehož dopady začínají způsobovat na asijských trzích chaos a nemalé obavy. Mohl by Bitcoin posloužit jako alternativa?

Globalizace má svá pozitiva i negativa

Čína je bezesporu gigantický hráč na globálním trhu. Nelze se tedy příliš divit všem těm obavám na finančních trzích, které koronavirus přináší. Obavy jsou mnohonásobně vyšší, než tomu bylo v případě vypuknutí epidemie SARS v roce 2003. A to hlavně vzhledem k velikosti Číny, začínající finanční krizi a důležitosti čínské ekonomiky v celosvětovém měřítku. Nezanedbatelným paprskem naděje se zdá být alternativní finanční systém kryptoměny Bitcoin, který v tuto chvíli jeví známky imunity vůči negativním vlivům na trhu.

Aktuálně probíhají debaty, zda je v době hospodářské krize Bitcoin dostatečně kvalitní aktivum pro zajištění. Této myšlence přidávají kladné body i velké zpravodajské kanály. Jsou kryptoměny ale dostatečně silné na to, aby udržely ekonomiku nad vodou, pokud bude výrazně ovlivněna koronavirem?

Dopad na ekonomiku

Respirační onemocnění a ekonomika spolu na první pohled nesouvisí, ale jak již bylo v roce 2003 dobře zdokumentováno, vypuknutí epidemie SARS a její dopady na trhy stály globální ekonomiku v součtu 40 miliard dolarů.

Více znepokojující je fakt, že Čína je aktuálně velmi odlišným místem, než byla v roce 2003. Ekonomika země (z původního šestého místa) postoupila na druhé místo v celosvětovém měřítku a je také hlavní hybnou silou světového hospodářského růstu. Dle odhadů v první polovině roku 2020 zaznamená hospodářství pokles globálního HDP o 0,8 % v prvním čtvrtletí a 0,5 % ve druhém čtvrtletí.

Virus působí výrazné zpomalení čínské ekonomiky a cestování do (ze) země bylo výrazně omezeno. Je jen otázkou času, kdy omezení z východní části Asie rozšíří svůj vliv do celého světa.

Závěr – krize jako zisk pro Bitcoin?

Rostoucí ceny Bitcoinu byly nevědomě navázány na šíření koronaviru. Objevila se také myšlenka, že by Bitcoin mohl záhadným způsobem profitovat z této smrtelné nákazy, což je prostě absurdní. Výrazně pravděpodobnější je myšlenka Bitcoinu jako pomyslného mostu pro překlenutí tržní globální mezery způsobené aktuální krizí.

Zdánlivá negativní korelace Bitcoinu a tradičních trhů nasvědčuje faktu, že může působit jako zajištění v nejistých dobách. Co se týče aktuálních negativních dopadů koronaviru, tak Bitcoin nabízí MOŽNOST investice, která při zpomalení čínské ekonomiky nemusí její křivku nutně kopírovat.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

Mohl by Bitcoin posloužit jako alternativa? – zcela jiste – je to jen otazka casu.
Čína je bezesporu gigantický hráč na globálním trhu. – osobne me spise znepokuje tezitelnost vice jak 50% BTC v cine – v tom vidim hlavni problem a cina si jej bude chtit udrzet!!
MERS i SARS – je spise medialni bublina jak vyvolat paniku.proc agentury nerikaji kolik lidi zabije obycejna chripka? (proockovanost v USA je v USA cca 50% a u nas?? – vsude rikaji neockovat,tedy troubove na netu co to rikaji) radove to jsou 100 000lidi/rok.pise se o tom snad nekde? nikdy jsem o tomto a nikde necetl.
akcie alespon klesnou a bude moznost prikupovat.
Aktuálně probíhají debaty, zda je v době hospodářské krize Bitcoin dostatečně kvalitní aktivum pro zajištění. – ano je a to i bez koronaviru.je to hlavne zajisteni proti inflaci!!! to bohuzel agentury nikdy nereknou – sly by proti centralnim bankam a to je nezadouci !!!!!!!!!!!!!!

Reklama: