“Všechny banky jsou na dně” říká virální projev na Twitteru

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Dvouminutový, vášnivý projev Godfreyho Blooma, člena Evropského parlamentu v letech 2004 až 2014, se šíří Twitterem jako požár. Projev z roku 2013 je nastaveným zrcadlem světovému finančnímu systému.

Bitcoin a bankovní skandály

Ve své prezentaci Bloom prohlašuje, že všechny banky jsou na dně. Toho času, tedy 21. května 2013, se Bitcoin prodával za 122 USD a byl okrajovým aktivem, rozšířeným hlavně mezi IT techniky a cypherpunkery (lidé, kteří požívají zašifrovaný přístup k internetu).

Zbývá dodat, že trvalo celou dekádu, aby se podařilo BTC transformovat (nyní s tržní cenou kolem 10 000 USD) do nejlépe fungujícího aktiva za posledních 10 let, které přitahuje takové obry, jako je například Fidelity či Intercontinental Exchange, kteří se velice vážně zajímají o infrastrukturu založenou na blockchainu.

Ve stejném období bylo mnoho bank, včetně Deutsche Bank a Danske Bank, zapleteno do skandálů v oblasti praní špinavých peněz či podvodů na spotřebitelích, a to v hodnotě několika miliard dolarů.

Proč jsou banky na dně?

Wells Fargo, po zhroucení schématu vytváření falešných zákaznických účtů, nyní restrukturalizuje své podnikání a investuje do kryptografických inovací. Záporné úrokové sazby, kvantitativní uvolňování, balónkové schodky a návrhy státního rozpočtu ve výši několika bilionů dolarů zůstávají základními kameny měnové politiky proti deflačním fiatovým měnám.

Bloom poznamenal:

„Všechny banky jsou na dně. Bank Santander, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland…  všechny jsou na dně. A proč? Nejedná se o božský zásah shůry. Není to ani žádný druh tsunami. Jsou na dně, protože máme systém nazývaný bankovnictví částečných rezerv. Což znamená, že banky mohou půjčovat peníze, které ve skutečnosti nemají. Je to skandální zločin, který se děje už příliš dlouho.”

Chcete-li ještě k tomuto problému něco přidat, tak je to morální hazard – velmi významný morální hazard z politické sféry. Většina problémů začíná v politice a centrálních bankách, které jsou součástí stejného politického systému.

Máme tady také padělání, někdy nazývané „kvantitativní uvolňování“, což je umělý tisk peněz. Pokud by něco podobného udělal jakýkoli obyčejný člověk, šel by do vězení na velmi dlouhou dobu. A přesto to vlády a centrální banky dělají pořád.“

Na celé video se můžete podívat zde:

Závěr

Z tohoto projevu lze cítit, jak moc je finanční systém zkorumpován. A z úst člena Evropského parlamentu je to velmi závažné sdělení. Co si o finančním systému myslíte vy? Myslíte, že kryptoměny budou cesta? Dejte nám vědět do komentářů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img