20.06.20 Technická analýza akcií společnosti Wirecard – Masivní propad o více jak 80 %

4.5
(2)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V posledních pár dnech dost rezonovala ve veřejném prostoru aféra kolem společnosti Wirecard, kvůli které se cena akcií propadla během dvou dnů o více než 80 %. Já jsem osobně nikdy o této instituci neslyšel, ale z vyjádření některých investičních odborníků to od začátku vypadalo jako na dost rafinované podvodné schéma.

Nejhorší na tom je, že Wirecard byl dlouhodobě považován za kredibilní společnost, a nakonec to skončí takovou blamáží, ve které „ztratí“ skoro dvě miliardy EUR. Jak je možné, že dlouhodobě kredibilní firma najednou nemá v účetnictví celé dvě miliardy?

Budoucnost Wirecard

Z toho vyplývá, že zas tak moc kredibilní teda nebyla, ale dlouhodobě se pracovalo na tom, aby si to veřejnost a ostatní finanční instituce myslely. Jak to pro Wirecard může skončit? Taková „černá díra“ se jen tak snadno nevyřeší a pravděpodobně se to bude táhnout dlouho.

Nikdo vám ale s určitostí neřekne, jestli se z toho ta firma vzpamatuje. Je potřeba počítat s tím, že celou kauzu budou doprovázet žaloby, soudní tahanice, dojde i k nějakým obviněním, omezí se z mnoha stran se společností spolupráce. Wirecard prostě čekají ohromné ztráty.

Aktuální situace na 1D TF akcií Wirecard

Nyní se tedy pojďme podívat na trh z té technické stránky věci, kdy musím říct, že už při prvním pohledu na graf tu hned něco nesedí. I přesto, že celkový akciový trh byl expanzivní až do února 2020, tak tady býčí trh skončil už v září 2018. Oficiálně je tedy trh s akciemi Wirecard v bear marketu už skoro dva roky (bez tří měsíců).

Zrovna v té době Fed čachroval s úrokovými sazbami, což se akciovému trhu moc nelíbilo a klesalo pár měsíců vše, dokud si to Fed zase nerozmyslel a ty sazby snížil. Jak jsem ale říkal, tak celkový trh si pořád držel dlouhodobou růstovou trajektorii. Zatím trh s akciemi Wirecard na to už nedokázal navázat, a proto tu máme medvědí strukturu trhu.

Osobně z toho vyvozuji, že na tom ta společnost nebyla zrovna dobře. Ale ještě pro úplné vysvětlení – Pokud jakýkoliv dílčí akciový trh jde proti hlavnímu trendu, tak je něco automaticky špatně. Určitě si to zapamatujte, protože je to jednoduchá poučka a v mnoha případech velmi nápomocná.

Každopádně ta společnost na tom nebyla určitě už nějakou dobu dobře a ti, co měli informace, v trhu rozhodně nebyli či z něj odcházeli. Respektive, ten prodejní tlak naprosto převyšoval ten nákupní, takže cena soustavně klesala a došlo k překlopení na dlouhodobý medvědí trend.

Exit

Co se týče toho tvrdého dumpu, tak to je čistý exit z trhu. Někdo prodal šílené množství akcií a pravděpodobně se ten objem vylitého kapitálu do trhu nevrátí celé měsíce – spíš bych si dovolil tvrdit, že vůbec. Ten pokles činil za dva dny přes 80 %, ale již během toho prvního dne propadu to dělalo 70 %.

Když takhle dumpnou akcie zdánlivě zdravé firmy, tak to klidně může znamenat předzvěst jejího konce. Každopádně jsem do grafu zaznačil hlavně rezistence a support pouze jeden na 26 EUR, kde vlastně máme i close poslední denní svíce.

Určitě se dá počítat s pullbackem, ale pro mě osobně by byl vstup do tohohle trhu čistý gambl. Jakmile se v pondělí trhy otevřou, tak jedna rudá svíce dolů ještě klidně přijít může.

Indikátory

Z pohledu indikátoru RSI je samozřejmě ten trh těžce přeprodaný – Hodnota indikátoru je asi 20 bodů, což je hodně nízká hodnota a na denním časovém rámci ne zrovna často vídaná. I když v dohledné minulosti z 12. března tu máme hodnoty ještě nižší. Co se týče MACD, tak z pohledu tohoto indikátoru to byla parádní šupa.

Závěr

Už jsem viděl na sociálních sítích nějaké „chytráky“, kteří reálně přemýšleli o vstupu do tohoto trhu. Jak vyplývá ze samotné analýzy, tak takové myšlenky může mít teď pouze kasinový hráč. Když bych to měl ještě shrnout, tak tu máme dlouhodobý medvědí trend. I přesto, že celkový trh expandoval.

Pak přišla ta čerstvá aféra a hned na to zřetelný exit, kdy někdo odprodal slušný ranec. Od takového odpadu dávejte skutečně ruce pryč, protože s největší pravděpodobností přijdete o vše. A pokud byť jen přemýšlíte nad tímhle jako o „investiční příležitosti“, tak si dejte pořádně studenou sprchu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img