Žít ve světě, kde je úspěšný Bitcoin?

3
(32)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Ekonom špičkové londýnské univerzity uvedl, že pokud budou ceny Bitcoinu a ostatních kryptoměn nadále růst, bude mezi lidmi vyšší nerovnost.

Jako králové a císaři

Jon Danielsson, ředitel Centra systémových rizik na London School of Economics, v pátek publikoval sloupek pro VoxEU, centra pro ekonomický a politický výzkum, s názvem: „Co se stane, když uspěje Bitcoin?“

Danielsson tvrdí, že většina lidí by nechtěla žít ve společnosti, kde uspěje kryptoměna. Proč? Protože velcí držitelé – nebo chcete-li raději velryby – se stanou nejbohatšími lidmi na světě.

„Soupeří s králi a císaři, kteří vládli nad říšemi v minulých stoletích. A to by vedlo k větší nerovnosti a populismu.“

-řekl.

Nerovnost v blockchainu je již mimo kontrolu

Stránka pro analýzu trhu Glassnode zjistila, že přibližně 2% síťových entit ovládá 71,5 % všech bitcoinů.

Velryby (ti, kteří drží 1 000–5 000 BTC), drží 18,4 % všech bitcoinů v oběhu, neboli 3,43 milionu bitcoinů (127 miliard dolarů). A „Humpbacks“ (Keporkaci), ti, kteří drží více než 5 000 bitcoinů, drží 13,3 % všech bitcoinů, neboli 2,47 milionu bitcoinů (92 miliard dolarů).

Tyto subjekty, řekl CTO Schultze-Kraft, jsou „s největší pravděpodobností instituce, fondy, depozitáři, OTC pobočky a další jednotlivci s vysokým čistým jměním.“

Před 10 lety

Každý, kdo před deseti lety investoval triviální množství peněz a hodloval své mince, je nyní nesmírně bohatý. Tento týden někdo přesunul staré BTC v hodnotě zhruba 5 milionů dolarů. Tyto bitcoiny měly v době těžby v červenci 2010 hodnotu méně než dolar.

Sloupek Danielssona pokračuje:

„Když bitcoinoví aristokraté začnou utrácet své biliony, co to znamená pro nás ostatní? Víme, že takové extrémní úrovně nerovnosti podporují sociální rozdělení a populismus. Bitcoinoví aristokraté budou pod stále větším tlakem a vláda bude muset reagovat. Bude chránit nebo útočit, nemůže být neutrální. Ať tak či onak, politická a sociální nestabilita se zhoršují.“

Danielsson tvrdí, že pokud cena Bitcoinu bude i nadále růst a poté nahradí nekryté peníze, společnost se změní. Ti, kteří vlastní fiat, budou trpět, zatímco ti, kteří jsou součástí bitcoinového boomu, si budou užívat.

Důsledky úspěchu Bitcoinu však budou „zvrácené“, takže kryptoměny budou podle Danielssona ignorovány dlouho předtím, než dosáhnou tak vysokých hodnot. Na závěr tvrdí, že Bitcoin je teď jen bublina – a „má smysl se svézt co nejdéle“.

Závěr

Co k tomu dodat. Něco z toho dává smysl. Ale… Není to jen další snaha o znepřátelení?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 32

Buď první kdo článek ohodnotí

18 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: