Ekonom špičkové londýnské univerzity uvedl, že pokud budou ceny Bitcoinu a ostatních kryptoměn nadále růst, bude mezi lidmi vyšší nerovnost.
Jako králové a císaři
Jon Danielsson, ředitel Centra systémových rizik na London School of Economics, v pátek publikoval sloupek pro VoxEU, centra pro ekonomický a politický výzkum, s názvem: „Co se stane, když uspěje Bitcoin?“
Danielsson tvrdí, že většina lidí by nechtěla žít ve společnosti, kde uspěje kryptoměna. Proč? Protože velcí držitelé – nebo chcete-li raději velryby – se stanou nejbohatšími lidmi na světě.
„Soupeří s králi a císaři, kteří vládli nad říšemi v minulých stoletích. A to by vedlo k větší nerovnosti a populismu.“
-řekl.
Nerovnost v blockchainu je již mimo kontrolu
Stránka pro analýzu trhu Glassnode zjistila, že přibližně 2% síťových entit ovládá 71,5 % všech bitcoinů.
Velryby (ti, kteří drží 1 000–5 000 BTC), drží 18,4 % všech bitcoinů v oběhu, neboli 3,43 milionu bitcoinů (127 miliard dolarů). A „Humpbacks“ (Keporkaci), ti, kteří drží více než 5 000 bitcoinů, drží 13,3 % všech bitcoinů, neboli 2,47 milionu bitcoinů (92 miliard dolarů).
Tyto subjekty, řekl CTO Schultze-Kraft, jsou „s největší pravděpodobností instituce, fondy, depozitáři, OTC pobočky a další jednotlivci s vysokým čistým jměním.“
Před 10 lety
Každý, kdo před deseti lety investoval triviální množství peněz a hodloval své mince, je nyní nesmírně bohatý. Tento týden někdo přesunul staré BTC v hodnotě zhruba 5 milionů dolarů. Tyto bitcoiny měly v době těžby v červenci 2010 hodnotu méně než dolar.
Sloupek Danielssona pokračuje:
„Když bitcoinoví aristokraté začnou utrácet své biliony, co to znamená pro nás ostatní? Víme, že takové extrémní úrovně nerovnosti podporují sociální rozdělení a populismus. Bitcoinoví aristokraté budou pod stále větším tlakem a vláda bude muset reagovat. Bude chránit nebo útočit, nemůže být neutrální. Ať tak či onak, politická a sociální nestabilita se zhoršují.“
Danielsson tvrdí, že pokud cena Bitcoinu bude i nadále růst a poté nahradí nekryté peníze, společnost se změní. Ti, kteří vlastní fiat, budou trpět, zatímco ti, kteří jsou součástí bitcoinového boomu, si budou užívat.
Důsledky úspěchu Bitcoinu však budou „zvrácené“, takže kryptoměny budou podle Danielssona ignorovány dlouho předtím, než dosáhnou tak vysokých hodnot. Na závěr tvrdí, že Bitcoin je teď jen bublina – a „má smysl se svézt co nejdéle“.
Závěr
Co k tomu dodat. Něco z toho dává smysl. Ale… Není to jen další snaha o znepřátelení?