Žít ve světě, kde je úspěšný Bitcoin?

3
(32)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Ekonom špičkové londýnské univerzity uvedl, že pokud budou ceny Bitcoinu a ostatních kryptoměn nadále růst, bude mezi lidmi vyšší nerovnost.

Jako králové a císaři

Jon Danielsson, ředitel Centra systémových rizik na London School of Economics, v pátek publikoval sloupek pro VoxEU, centra pro ekonomický a politický výzkum, s názvem: „Co se stane, když uspěje Bitcoin?“

Danielsson tvrdí, že většina lidí by nechtěla žít ve společnosti, kde uspěje kryptoměna. Proč? Protože velcí držitelé – nebo chcete-li raději velryby – se stanou nejbohatšími lidmi na světě.

„Soupeří s králi a císaři, kteří vládli nad říšemi v minulých stoletích. A to by vedlo k větší nerovnosti a populismu.“

-řekl.

Nerovnost v blockchainu je již mimo kontrolu

Stránka pro analýzu trhu Glassnode zjistila, že přibližně 2% síťových entit ovládá 71,5 % všech bitcoinů.

Velryby (ti, kteří drží 1 000–5 000 BTC), drží 18,4 % všech bitcoinů v oběhu, neboli 3,43 milionu bitcoinů (127 miliard dolarů). A „Humpbacks“ (Keporkaci), ti, kteří drží více než 5 000 bitcoinů, drží 13,3 % všech bitcoinů, neboli 2,47 milionu bitcoinů (92 miliard dolarů).

Tyto subjekty, řekl CTO Schultze-Kraft, jsou „s největší pravděpodobností instituce, fondy, depozitáři, OTC pobočky a další jednotlivci s vysokým čistým jměním.“

Před 10 lety

Každý, kdo před deseti lety investoval triviální množství peněz a hodloval své mince, je nyní nesmírně bohatý. Tento týden někdo přesunul staré BTC v hodnotě zhruba 5 milionů dolarů. Tyto bitcoiny měly v době těžby v červenci 2010 hodnotu méně než dolar.

Sloupek Danielssona pokračuje:

„Když bitcoinoví aristokraté začnou utrácet své biliony, co to znamená pro nás ostatní? Víme, že takové extrémní úrovně nerovnosti podporují sociální rozdělení a populismus. Bitcoinoví aristokraté budou pod stále větším tlakem a vláda bude muset reagovat. Bude chránit nebo útočit, nemůže být neutrální. Ať tak či onak, politická a sociální nestabilita se zhoršují.“

Danielsson tvrdí, že pokud cena Bitcoinu bude i nadále růst a poté nahradí nekryté peníze, společnost se změní. Ti, kteří vlastní fiat, budou trpět, zatímco ti, kteří jsou součástí bitcoinového boomu, si budou užívat.

Důsledky úspěchu Bitcoinu však budou „zvrácené“, takže kryptoměny budou podle Danielssona ignorovány dlouho předtím, než dosáhnou tak vysokých hodnot. Na závěr tvrdí, že Bitcoin je teď jen bublina – a „má smysl se svézt co nejdéle“.

Závěr

Co k tomu dodat. Něco z toho dává smysl. Ale… Není to jen další snaha o znepřátelení?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 32

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Hodnocení článku :
     

Když ten blb použil slovo fiat tak by měl vědět co to vůbec je. Oběživo do nekonečna nafukovatelné viz Venezuela.
Bitcoin je konečný. Je ho jen omezené množství. Dal by se přirovnat spíše ke zlatu než penězům.

Důvod proč se jim to nelíbí je že státy a banky nebudou moci “tisknout” peníze a tudíž nebudou mít otěže ekonomiky a vyjebávat sní podle toho kdo má kde nějakého podplaceného papaláše aby ho vyplatil z dluhu na úkor inflace.

A ti kdo ten bitcoin mít budou si sním budou moci tak maximálně vytřít ***** když ho nebudou používat.

Peníze jsou krystalizovaná práce. Mají hodnotu pouze když se dva dohodnou že ji mají.
Bitcoin mění pravidla zaběhnuté hry podvodníků a těm se to zaboha nelíbí 😀

vlad

bitcoin je sice konecny ale zasoba alternativnich kryptomen je nekonecna. neexistuje nic jako poptavka po bitcoinu, existuje jen poptavka po kryptomenach. konkurenci bitcoinu jsou ostatni coiny. cena bitcoinu je dana jen a pouze tim, ze je kolem nej nejvetsi hype a nejvetsi ocekavani na dalsi budouci rust hnany prilivem dalsich a dalsich hejlu, kteri vsichni veri ve stejny sen o nekonecnem rustu. coz jsou vsechno fantasmagoricke “pseudofundamenty”, ktere se mohou obratit behem jednoho dne a take se obrati. je jen otazka kdy. muze to byt jeste dnes odpoledne a nebo to muze byt za desetlet. ostatne staci aby Musk ohlasil Teslacoin nebo aby proste prisla generacni rebelska “vzpoura” mladych, kterym “fotrovsky” bitcoin uz nebude pripadat sexy… a jakmile investori uciti, ze nejaky jiny coin ma pri nizsi startovaci cene vetsi potencial zisku, velmi rychle stahnou sve fondy z bitcoinu ve prospech toho jineho coinu… a ti, kteri zmeskaji zacatek vyprodeje, zaplacou a jejich soucasne bohatstvi zmizi…

Martin Lorenc

Když vznikne nová kryptomena s větším potenciálem růstu, neznamená to že hned bude budit důvěru. Bitcoin funguje 11let, má obrovské množství uživatelů, má obrovský network efekt a je obrovsky bezpečný díky algoritmu proof of work…pokud přijde někdo s tím že vytvoří “bitcoin 2” bude muset přesvědčit obrovské množství lidí aby uvěřili v tento projekt což se nepovede… Viz marketcape ostatních coinu které se topí někde v bahně a btc neohrožují.
Bitcoin má výhodu prvního hráče. Je to stejně jako byste řekl že nemá cenu například Google když existuje mnoho jiných vyhledávačů… Ano ale znáte nějaký jiný? 🙂

vlad

Je samozrejme priznacne, ze misto protiargumentace se tady mnozej minusy od fanatiku ze sekty. 🙂 Pripadne se opet dockame klasickeho “Nerozumis tomu, neco si o tom precti.” argumentu?

Mjuck

No kdyz pises blbosti (typu ze nezalezi na zasobe BTC, ale vsech kryptomen, ktere lidi zajimaji asi jako “penize” ze hry Dostihy a sazky), tak se nediv.

V Ů L Š I T

To je tedy pěknej nesmysl!
To je jako říct, že není poptávka konkrétně po zlatu, ale obecně po (jakýchkoli) atomech hmoty.

Nebo: Není poptávka konkrétně po obrazech od Picassa, ale obecně po všech počmáraných kusech hadru.

Nebo: Není poptávka po dolarech, ale obecně po všech papírcích s obrázky velikánů národa (Venezuelský bolívar, pro příklad).

Nebo jinak: Hned teď si můžeš založit VladCoin a uvidíme, jaká po něm bude poptávka. Tipuju, že podobná, jako po FrantaCoinu, kterej si založil před měsícem můj kámoš. Nebo po těch tisících vzniklých a již zapomenutých kryptoměnách, po kterých dnes již ani neštěkne pes.

Axl

Jasně.
A mladá generace řekne, že už ji nezajímá zlato, ale že rezervy bude držet v niklu.
A říká to tak už 5000 let, co zlato vládne světu.

Network

O síťovém efektu jste se ve škole asi ještě neučili, že? To jsou ty nedostatky online výuky.

Ten software v pozadí Facebooku, by dnes zvládl napsat jeden programátor za měsíc.
Sakra proč to nikdo neudělá? Jo že mít klon (třeba i vylepšený) facebooku je na nic, protože hodnota FB není v tom softwaru, v jeho funkcích a možnostech? Že je v sítovém efektu? Že lidi zůstávají na FB a zůstávat budou proto, že ho mají i všichni ostatní? Že když se s někým chtějí spojit, že ho nejpravděpodobněji najdou právě na FB?

A to u FB nějaký generační protest hrozí asi tak 10000000000000000x více, než u peněz.
Pokud by bylo tak jednoduché se domluvit a nějaké peníze opustit, tak už jsme to dávno udělali, protože pro opuštění nekvalitního inflačního a státem manipulovaného fiatu je asi tak 1000x víc důvodů, než pro opuštění bitcoinu či zlata. A …. ono nic!

Pavel

No již to za nedlouho praskne. Je to jen další způsob jak lidi okrást.

Pedro

Fiat? Souhlasím. Až praskne fiatová dluhová bublina tak bude občanská válka.

Joe

Až praskne dluhová bublina, Bitcoin půjde dolů jako první.

Mjuck

:-)))))))))))))))))))))

Az praskne dluhova bublina (bankrot statu), tak dolu pujde ledacos, ale bitcoin a zlato spis ne, mozna v prvnim okamziku paniky.

Hlavne dolu (resp. zcela do kytek) pujdou penzijni uspory vetsiny lidi.

A kampak asi pujde fiat tim dluhem “kryty”? Do Argentiny, Venezuely ci Zimbabwe. Nebo jak myslite, ze se tyto zeme dostaly tam, kde jsou? Zadluzovani + tisk penez. Je vam to povedome? Melo by!

Ftelf
Hodnocení článku :
     

Kdokoliv, prakticky kdokoliv měl možnost nakoupit super-levně a držet. Mohl by prosím psát články někdo, kdo se v kryptu pohybude alespoň pár let a vlastní vlastní portfolio ne kvůli spekulacím, ale že jej již reálně využil ? Tím myslím, že nenakoupil na revolutu jakožto vrcholu retailové spekulace.

Viktor

😂😂😂 jo volove jen makejte

Mojmír
Hodnocení článku :
     

Otázka spíše zní, jestli je smyslem bitcoinu změnit nerovnost mezi schopnými a neschopnými, nebo se oprostit od centralizované moci současných peněz. Nekryté fiat měny a fungování společnosti na dluh.

Roman

Nekteri lide premysli nad tim jak to udelat aby to cele fungovalo a nekteri jak se proslapat po zadech ostatnich na “vrchol pyramidy” nekdy neprimo nicmene vysledek je stejny… Ja krypto mam a fandim mu nicmene me take trochu desi predstava ze par zakuklenejch IT aku bude ridit svet ktery jim spadl do klina bez jakehokoliv usili?.. Snad jsou to zbytecne obavy a svet je mnohem vic komplexni s tim ze je vice vlivu na deni veci nez jen financni prostredky plus nutno dodat ze krypto je fylozoficky hodnotove tvoreno tak aby sme byly samostatny a nemuseli si duverovat coz rozdeluje namisto toho aby lidi spojovalo ale to uz bych chtel od lidi opravdu asi moc 😀 verte nebo ne ale spis zvytezi narod kde se tahne za jeden provaz nez ten kde je kazdy sam sobe kral pokud nezmenime moralni hodnoty zapadniho sveta kryptomeny nam zrejme stejne nepomuzou rimani by mohli vypravet no vlastne uz nemuzou to je asi blbej primer ale treba aspon nekdo pochopi co jsem tim chtel rict 🙂

xXx

Jasně, rozhodně lepší je, když svět spadne do klína sociopatům, kteří o moc hlava nehlava usilují 🙂

spot_img