Výstup ekonomiky Spojených států a Německa se těžce propadl, kdy nás to postihne také?

3.8
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Dneska vyšla nová data ohledně výstupu ekonomiky (HDP) v Německu a Spojených státech amerických. Na tato data jsem netrpělivě čekal, protože teprve druhý kvartál mohl ukázat, jak moc ekonomiky těchto dvou zemí, kvůli restrikcím v konotaci na pandemii koronaviru, strádaly. Dalo se předpokládat, že ta kontrakce bude značná, ale tohle naprosto předčilo má očekávání.

Propad výstupu ekonomiky v USA

Za minulý kvartál činil propad až o 32,9 %. Za ten první činil pokles 5 %, což už samo o sobě bylo docela dost. Vzhledem k tomu, že ty tvrdé restrikce začaly až na konci března, tak bylo jasné, že se to v těch datech plně ještě nemohlo projevit. Vzhledem k tomu, že 5 % nebylo málo, tak šlo předpokládat, že to číslo za druhý kvartál bude mnohem větší.

Ovšem málokdo asi čekal, že výsledkem bude záporný růst o 32,9 %. V sousedním Německu byl ten propad o 10,1 % a osobně si myslím, že Němci se z toho budou dostávat s většími těžkostmi. I přesto, že u nich ta kontrakce nebyla ani třetinová, co v USA. Vzhledem k tomu, že my jsme takovým ekonomickým přívěškem Německa, tak to brzy pocítíme i my.

DAX, Europe 50, Nasdaq a S&P 500

Zvláštností je, že americký akciový trh v podstatě vůbec na tuhle zprávu nezareagoval. Dokonce kurzy na Nasdaq a S&P 500 trochu povyrostly – což je naprosto bizarní, když tu máme největší propad HDP v historii. Ovšem investorům je to naprosto ukradený a myslí si, že je jejich kapitál i tak na akciovém trhu v bezpečí.

Německý DAX a kontinentální Europe 50 zareagoval na tuhle zprávu okamžitě relativně strmým poklesem. Nicméně, asi před hodinou to skončilo a vystřídal to opětovný růst. Avšak to automaticky nemusí znamenat, že nebudeme pokračovat v poklesu. Přijde mi ale, že ten čerstvý odraz akorát kopíruje akciový trh.

Oběh peněz a jejich nabídka

Zdroj: fred.org

Je proto velkým překvapením, že investoři raději nestahují svůj kapitál z trhu? Je to strašně podivné počínání, ale v konotaci na politiku Fedu je to odůvodnitelné. Respektive, oni nakonec strach dostanou nebo budou nuceni začít tvořit úspory do budoucna – což se už postupně děje. Aby došlo k výraznému propadu, tak se musí významně změnit očekávání.

A to očekávání je zatím dost pozitivní – dovolil bych si tvrdit, že to zkrátka stojí na aktuální politice Federální rezervní banky. Fed pumpuje do ekonomiky tolik likvidity, že se to nějak projevit musí. Ty peníze prostě po „vytisknutí“ nezmizí ve vzduchoprázdnu. Proč ale ještě není vysoká inflace?

Vysvětlení je v grafu před vámi, kdy ta klesající linie představuje oběh peněz v ekonomice (money velocity). Zatímco ta rostoucí linie je nabídka peněz (M2). Dlouho mi lámalo hlavou, proč se jim daří inflaci držet při zemi, když pumpují do trhů tolik dolarů. Pak jsem zjistil, že oběh těch dolárků strmě od prasknutí tzv. dotcom bubliny klesá a akceleruje po finanční krizi z roku 2008.

Proto ta inflace není a spíš paradoxně hrozí deflace, neboť držitelé si na těch svých dolarech vlastně sedí. Z pohledu té centrální banky je pak povinnost navyšovat nabídku (M2) v dané ekonomice. Není to ale beze ztrát – směnný kurz tím pak solidně trpí.

Závěr

Abych to shrnul, tak v USA došlo k největšímu propadu výstupů ekonomiky v historii a akciový trh na to absolutně nezareagoval. Je to podivné? Ano, ale odůvodnitelné. Měli bychom to jakožto investoři a běžně ekonomicky fungující lidé ignorovat? Určitě ne. 

Nechci nikoho strašit, ale osobně si myslím, že to do nového roku na nás dolehne. A tím myslím tuzemsko – dost lidí přijde určitě o práci nebo jejich začínající byznys budou nuceni ukončit. Nemám z toho vůbec dobrý pocit a mám obavy z velké bídy.

Je pravda, že ta kontrakce byla z velké míry „uměle“ vytvořena těmi restrikcemi kvůli koronaviru. Tudíž by spousta lidí mohla namítat, že to bylo jen jedno špatné období a pak to bude už ok.

To je jak říkat, že si zlámete nohu na deseti místech, ale že stejně půjdete v další sezóně na závody. Stejně jako ta zlámaná noha, tak i ekonomika se musí zahojit. A čím více je zraněná, tak tím déle bude trvat zotavení.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

rekl bych to trosku jinak.90% lidi v ekonomice nejsou investory a nikdy jimi nebudou.to je proste holy fakt.
druhy faktor je ze svetova populace zacina rapidne starnout – staci se jen podivat na Japonsko a dat si par veci do souvislosti s ekonomikou starnuti populace a vyvoj technologii v japonsku v 80 letech a nyni.obdobne se to deje v soucasnosti (usa ty mozky zatim tahne financne) i v cine – maji vrchol produktivni populace s mozky – postupne to zacne klesat tak jako v japonsku.lepe je na tom v soucasnosti indie.
treti faktor je,ze si vyspela investicni skupina (10% lidi) zacina uvedomovat dulezitost btc a je jen otazkou casu kdy si to uvedomi naplno.
 
jak rikali ve filmu Pelisky – davam jim rok maximalne 2 :-)))))))) a bohuzel takto to i dopadne.
fiat meny proste budou neustale ztracet na hodnote – kdo si to neuvedomuje je jeho chyba.
btc se da delit na osm mist – se supinkou zlata si jiste nepujdu koupit rohlik 🙂 s BTC to neni problem jak pres kartu tak i s mobilem 🙂
nechtel bych mit v penezence supinky zlata a vsude vahy na miliontiny gramu !!!!

ppetr1

jen dovetek – doporucuji do grafu zahrnout – starnuti populace,bohatstvi – HDP,prumerny vek pred 30 lety,zadluzenost a komu (japonci dluzi sami sobe),klesajici ci stoupajici populace,vydaj na socialni davky ……….
chytri si s tim jiste poradi – rozhodne je to lepsi ukazatel nez grafy ktery vidim dnes a denne vsude – grafy o nicem :-((( – tech opravdu dobrych je pomalu.

pan.karel

Vidim to podobne v souvislosti s denim ve svete,narodni FIAT meny budou duveru spis ztracet,coz bude urcite nahravat kryptomenam.

pietro

Inflace může klidně přijít až se zase rychlost oběhu peněz vrátí do normálu (Fisherova rovnice směny) 🙂

spot_img