Venezuela: A „prachy“ jsou v prachu!

2.7
(129)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Britský nejvyšší soud rozhodl, že kontroverzní venezuelský prezident Nicolás Maduro nemá právní nárok na zlato uložené v trezorech Bank of England (BoE). Nejen že soud rozhodl proti Madurově nároku, ale navíc uvedl, že oficiálně uznává jeho politického soupeře.

Maduro vs. Guaidóa

Kontroverzní venezuelský vůdce Nicolás Maduro podal žádost o vydání více než 1 miliardy dolarů ve venezuelském zlatě uloženém v Bank of England. Tuto žádost však britský nejvyšší soud zamítl a jednoznačně tak uznal prezidentem opozičního lídra Juana Guaidóa. Madurova žaloba byla ze strany soudu označena za mimosoudní. Toto zlato bylo zadrženo ze strany Bank of England po vyhlášení amerických a britských sankcí vůči Madurově kontroverzní administrativě.

Proč Maduro touží po zlatě?

K podání žaloby ze strany Venezuely došlo v květnu letošního roku. Maduro si v žalobě nárokoval venezuelské zlato a tvrdil, že bude vynaloženo na boj proti koronaviru. Proti Madurovi se však postavil jeho politický rival a vůdce opozice Juan Guaidóa, který se v loňském roce prohlásil úřadujícím prezidentem Venezuely. Guaidó vyzval britskou vládu, aby tuto žádost zamítla a prohlásil, že zlato bude použito ke korupčním účelům.

Bank of England tedy požádala o oficiální rozhodnutí Nejvyšší soud. Ten se nakonec postavil na stranu Guaidóa. Madurovi právníci však mají v úmyslu se proti rozhodnutí soudu odvolat.

Boj o vládu nad Venezuelou začal v roce 2018. Tehdy byl Maduro zvolen na druhé funkční období, ačkoli opoziční strany tuto akci bojkotovaly. Guaidó se tehdy prohlásil prozatímním prezidentem.  Jeho vedení doposud uznalo 50 zemí světa včetně Velké Británie. Na straně Madura však stojí Rusko a Čína.

Od zlata k Bitcoinu?

Mnoho režimů se již uchýlilo k Bitcoinu (BTC) a dalším kryptoměnám jako prostředku, jak se úspěšně vyhýbat sankcím. Venezuela je zde typickým příkladem. Další takovou zemí je Severní Korea, která kromě Bitcoinu využívá i minci na ochranu soukromí – Monero (XMR). Podniky v Iránu a na Kubě rovněž využívají kryptoměny pro mezinárodní obchod. Konec konců i občané zemí, které čelí sankcím, se obracejí k největší kryptoměně dle tržní kapitalizace.

Závěr

Venezuele není rozhodně kryptoměna cizí. Vždyť centrální banka této země drží údajně Bitcoin a Ethereum (ETH). Tato země také krátce umožnila občanům platit za pasy pomocí Bitcoinu.

V reakci na americké sankce zakázala burza Paxful venezuelské bance přístup k jejím službám. Guaidó zase označil používání kryptoměn venezuelským režimem za „úskok“, který „zdůrazňuje hospodářskou krizi, kterou režim prochází“.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hlasujících 129

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
jan

Jo…Na to mají na západě specialisty,kteří umí jednat o nás, bez nás…Viz mníchovská zrada v 1938 roce…

Já veterán

Joo, a kdyby o to zlato požádal Guaidó, k by mu sdělili to samýýýý 🙂 hlavně, když sustane ff šuflíčku.
)) pokud tam tedy nějaký je, že joo 🙂

pavel

stejny scenar jako nase zlato po 2.svetove valce, vratily az v 70.letech a jeste si Anglie vetsinu nechala za ucast nasich vojaku na jejich strane. az zacneme vlastnosti pravymi jmeny bude svet zase v poradku, v tomto pripade zlodeji

Duke Of Males

Je kouzelné, že legitimní Venezuelská vláda (můžu si o ní myslet co chci, ale kdo rozhoduje o tom, jaká vláda smí být ve Venezuele? Místní lidi nebo USA?) nesmí disponovat svými účty v zahraničí. To si tedy anglické a US banky pěkně zavařily. Kdo u nich uloží peníze by byl blázen. Stačí totiž se znelíbit administrativě USA a nedostanete Vaše peníze zpět. Doba zlatých cihel v domácích bankách se zas blíží …

Audit

Pokud prodáte ropu USA, peníze musí zůstat v bankách na území USA. Proto přišli o své peníze Irák, Írán, Venezuela, Libye, Sýrie…., Takhle drží USA svět pod krkem.

René Skalský

Poučení pro země třetího světa: držet zlato a peníze doma. Není to první případ loupeže.
Nakonec i my jsme byli v podstatě okradeni. Angláni si naúčtovali každý hrnek čaje, který tam vypil Beneš, všechno co snědli a oblékli si naši letci co za ně bojovali atd. O to nám zkrátili náš zlatý poklad…

Dan

Ono to bylo o dost slozitejsi… nasi delnici pracovali pro nacisticke Nemecko, protektoratni vlada spolupracovala… nebylo to lehke.

Viktor

Naši dělníci pracovali v protektorátu co vznikl na základě Mnichova.Díky Anglii a Francii ,tomu se snad ani nemůže nikdo divit, chápu i jejich pohnutky(udržet mír). Potom je to stálo dost peněz Anglie dlouho splácela 2 válku.Těch ? mám sám moc a dávno to nevidím černo-bíle, Měli to naše zlato dát zpět ČSSR? Souhlasím s pepém Madura chce zlato pro sebe ,ne pro Venezuelu.Že tam někdo tahá za nitky je taky fakt USA ,CUBA,Argentina,Kolumbie,za tím může stát KLDR, Čína,Rusko neb ropa a její cena a prodej na trhy kam nevyváží ostatní pod sankcemi . Chtěl bych být malá muška a slyšet ta jednání nebo číst myšlenky. Nebo radši ne, mám ještě nějaké sny a přesvědčení nebo (iluze).

jakub

tomu rikam kradez, zapad si vybere nejakeho saska, shodnou se ze on je ten pravy prezident a je to, mohou si delat co chteji, zklamal me Zeman, ktery podporil Guadoa taky, nejake volby nikoho nezajimaji

pepé

šašek jseš ty trubko , Guaidó vyhrál volby, ale Maduro jejich výsledky zablokoval díky zkorumpovaným soudcům a jiným komunistům v armádě , a hlavně je nikdo neokrad to zlato je Venezuely a kdyby ho teď vydali tak skončí v rukách Madura (autobusáka) kterej z Venezuely (nejbohatšího státu na zásoby ropy) udělal rozvojovou zemi ve které nejde elektrika nemají benzín a nemají ani hajzlpapír , takže to zlato by skončilo v jejich pazourách a na jejich účtech ty trubko,něco si o tom přečti ,ale ne jenom na ruských serverech………

Tom

Pepe mongol, navazis se tu do ostatnich ale sam si o tom nic neprectes. Umis to vid? Napis kdy Guaido vyhral volby, kolikateho, kdo je usporadal ty volby? Původní volby byl podvod vid chudacku, rekla opozice, ty se da verit stejne jako madurovi, ale jsou placeny usd takze se jim musi verit. Nemaji benzin? Oni si ho muzou vyrobit vic nez arabaci, jenze americky firmy ktery to uměli, stejne jako v ostatnich statech jizni ameriky rozkradali jejich bohatstvi, dohledej si ceny a kolik nechali venezuele. Jen blbec by to tem firmam nechal a šup došel Hajzlpapir a eleletrika, sila embarga se projevi no, obvzlast u indianu kdyz nikdy nic neumeli a jsou zavisly na dovozu. Nevis nic o tech zemich, nepotkal jsi ani jednoho mistnaka, tak se prosimte nevyjadruj, zbal se a vypadni z CR do USA branit jejich hodnoty a zájmy.

spot_img