USA vytiskly za jediný měsíc víc dolarů než během dvou století – V jakém stavu je ekonomika ČR?

3.5
(197)

Zprávy a souhrny

Tiskárna Fedu se v posledních měsících rozjela vskutku nevídaným  tempem – ale musí to opravdu nutně vést k inflaci? Ředitel společnosti Pantera Capital nabízí svůj pohled na aktuální dění.

V dopise investorům generální ředitel společnosti Pantera Capital, Dan Morehead, poznamenal, že Spojené státy vytiskly v boji proti finanční krizi (zapříčiněné pandemií COVID-19) šokující množství nových peněz.

“Spojené státy vytiskly v červnu více peněz, než v prvních dvou stoletích po svém založení. Minulý měsíc byl schodek rozpočtu USA 864 miliard USD, což je více, než byl celkový dluh vzniklý od roku 1776 do konce roku 1979”

Morehead dodal, že Pantera Capital vidí řešení současné krize v BTC. Rovněž nabídl srovnání, co USA dokázaly s prvním vytištěným bilionem dolarů v minulosti:

“S prvním vytištěným bilionem dolarů jsme dokázali porazit britské imperialisty, koupit Aljašku a Louisianu, porazili jsme fašismus, zvládli Velkou hospodářskou krizi, vybudovali systém dálnic a jako první stanuli na Měsíci.”

Morehead uvedl výslednou inflaci jako hlavní důvod, proč bychom se měli přesunout z papírových peněz do Bitcoinu. Podle generálního ředitele není potřeba v případě BTC čísla upravovat o inflaci, neboť tady žádná inflace neexistuje.

A co na to Peter Schiff?

Populární zastánce zlata (a také věčný kritik kryptoměn), Peter Schiff se také vyjádřil na svém Twitteru na adresu Fedu, v čele s jeho předsedou Jeromem Powellem, který se tento týden nechal slyšet, že Fed přece využívá “celou řadu nástrojů” k tomu, aby zvládli krizi vyvolanou pandemií koronaviru.

“USA se chystají zažít jedno z největších inflačních období ve světové historii […] veškerá důvěryhodnost, kterou Fed kdy měl, bude ztracena.”

Důvěra ve stimulační balíčky USA klesá

Včerejší hospodářská čísla ukázala, že propad amerického HDP (v přepočtu na celý rok) činí téměř neuvěřitelných 32,9 %, a mnozí odborníci začínají zpochybňovat skutečnou účinnost vládních stimulačních balíčků.

Tento drtivý ekonomický pokles sebou přináší i velký nárůst nezaměstnanosti, kdy zejména v Kalifornii došlo k velkému nárůstu počtu nezaměstnaných. Celkově lze říci, že nároky na nezaměstnané společně s kolapsem HDP ukazují, že stimulační balíčky neměly tak velké účinky, jak se tvrdí.

Jak je na tom ČR?

Český statistický úřad dnes oznámil dlouho očekávaný údaj – zatím pouze předběžný – o vývoji hrubého domácího produktu v ČR ve druhém kvartále. Ekonomičtí analytici očekávali mezičtvrtletní pokles HDP o 10,1 %, skutečnost byla o něco příznivější a reálný pokles činí 8,4 %. 

Meziroční pokles HDP, což je pro většinu lidí lépe uchopitelný údaj, dosáhl hodnoty -10,7 %, očekávaný pokles byl -12,3 %. I když se jedná o první nástřel a čísla ještě budou nejspíše trochu revidována, dávají nám už teď celkem slušnou představu, jak na tom naše ekonomika opravdu je.

Propad HDP byl způsoben především výrazným propadem zahraniční poptávky, nižší spotřebou domácností a nižší investiční aktivitou. Dá se říci, že jedinou složkou, která HDP ještě jakžtakž podržela, byly výdaje vlády. Tady je ale otázkou, zda vládní výdaje (i když se sem dle metodiky zahrnují) je vůbec vhodné považovat za růst.

Dojde ale opravdu k růstu cen?

Navzdory rozšířeným obavám z inflace mnozí odborníci předpovídají, že spotřebitelské ceny naopak vstoupí do období deflace – přesně to se stalo v Austrálii tento týden, kdy společnost ABC News informovala, že spotřebitelské ceny v zemi v červnu reálně poklesly o 1,9 %.

Podle nich je inflace ve skutečnosti skryta spíše v cenách aktiv, než ve spotřebitelských cenách a že tisk peněz podpořil rally na akciovém trhu uprostřed období pandemie.

Závěr

Závěrečná slova nechám dnes na Danovi Moreheadovi, který přidal jednoduchou investiční strategii, jak se co nejlépe vypořádat s aktuální situací po vypuknutí pandemie: “Zůstaňte v kryptoměnách alespoň tak dlouho, dokud nebudou znovu otevřeny školy, obchody a nezačnou opět fungovat všechny služby – až do té doby nebude ekonomika fungovat a neustále budou tištěny nové a nové peníze.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 197

Buď první kdo článek ohodnotí

63 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
63 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Chybka

Ekonomika USA za minulé čtvrtletí opravdu neklesla o 33% 😀 Ctrl c Ctrl v, že? 😀 V USA to počítají jinak, je to projektováno tak, jako kdyby šlo o celý rok. Je to tedy zhruba děleno čtyřmi.

WannabeeP

TAKTO TO BOLO PÔVODNE
Americká ekonomika v druhom štvrťroku 2020 zaznamenala kvôli dopadom šíreniu nového koronavírusu najhlbší prepad v zaznamenanej histórii. Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok 30.07.2020 oznámilo, že hrubý domáci produkt (HDP) sa v prepočte na celý rok znížil o 32,9 percenta.

Výsledok je napriek tomu nepatrne lepší, než čakali analytici. Tí v priemere predpokladali, že hospodársky prepad dosiahne zhruba 34 percent.
Prepad je aj tak najhlbší minimálne od roku 1947, kedy sa tieto údaje začali v terajšej podobe sledovať.
 
 

WannabeeP

AKO ĎALEKO JE USA OD SOCIÁLNEJ REVOLÚCIE?
TRUMP BUDE MAŤ VÄČŠÍ PROBLÉM AKO JE COVID A RASOVÉ NEPOKOJE.
*
Ako sa 7.5.2020, bolo možné dozvedieť z médií, požiadalo 30 miliónov Američanov o podporu v nezamestnanosti. A k 20.5.2020 to bolo už 38 500 000 nezamestnaných bez zmlúv, čo predstavuje takmer štvrtinu pracovnej sily USA.
*
A dňa 1.6.2020 sa dozvedáme: Pred dvoma týždňami podalo prvé žiadosti o dávky v nezamestnanosti 2,44 milióna Američanov, od polovice marca o ne požiadalo takmer 39 miliónov ľudí. Asi 25% Američanov je teraz bez práce. Wall Street Journal aj New York Times odhadujú, že situácia je v skutočnosti ešte horšia, pretože v počte 40 miliónov ľudí nie sú zahrnutí tí, ktorí nemali prácu ešte pred pandémiou.
*
Rekordne vysokú úroveň nezamestnanosti, najhoršie za 50 rokov, vykazovala americká ekonomika už vo februári. Vládne údaje tiež nepočítajú s tými, ktorí skončili s vyplácaním dávok v nezamestnanosti a doteraz si prácu nenašli, rovnako tak ako SZČO. Skutočné číslo tak bude odhadovaných 40 miliónov zrejme ďaleko presahovať.
*
Ak k tomu pripočítame ich 20 miliónov detí a zoberieme do úvahy, že na potravinových lístkoch je závislých 50 miliónov ľudí, tak USA majú cez 100 miliónov sociálne odkázaných ľudí.
*
Ak uvážime, že USA majú 328,2 milióna obyvateľov, tak sa najbohatšiemu 1% musí robiť nevoľno. Buržoázia ľudí prijíma do práce, keď ich potrebuje a vyhadzuje ich, keď ich nepotrebuje.  Musí zavádzať kurzarbeit a ZNP.
 
„Buržoázia je neschopná panovať, pretože nie je schopná zabezpečiť svojmu otrokovi živobytie ani len v rámci jeho otroctva, pretože ho nevyhnutne necháva klesať do postavenia, v ktorom ho sama musí živiť, namiesto toho, aby ju on živil. Spoločnosť už nemôže žiť pod jej panstvom, t.j. jej život je už nezlučiteľný so životom spoločnosti.“
Marx, Komunistický manifest
 

Marxov citát.png
Honza

Ano US je na pokraji revoluce. Jde o selhání elit i státních zřízení. Navíc světu začíná dominovat Čína. Nevím jistě jestli to řekl zrovna politik Trump, že pokud půjdeme ke dnu vezmeme vás (Evropu) sebou, doufejme že to tak nebude.

Antisocialista

DJT nic takoveho neřekl
A pokud pujde USA do konfliktu s komunistickou činou a EU nepomuže , lehce se stane že pak nikdo nepomuže zase slavne EU
Tak nejak mam dojem že zatím vždy tahalo USA za evropu kaštany z ohne – možná to jednou nechají být na vas….
Uvidíme kdo koho bude nakonec volat na pomoc
Ale ja si na EU nevsadím
( a na tyranskou činu či putinovo rusku už vubec ne )

Honza

Těžko říct co bude, nicméně tištění ničím nekrytých peněz nevěstí nic dobrého. A ohledně pomoci od US tak za tu si za 2sv. nechali platit zlatem jak od Rusů, tak Angličanů!

WannabeeP

Tlačením peňazí sa dolár znehodnocuje ale krytie zlatom je k ničomu.
Dolár je krytý americkou ekonomikou, výrobnými strojmi a robotmi.
Preto prakticky nedávno (po veľkých výberoch z bánk) zmenili USA rétoriku a snažia sa zaviesť digitálnu menu.
Teda volia medzi väčším zlom a zlom.
 
Všetci ktorí si v panike vybrali hotovosť z bánk tak digitalizáciou o ne prídu ale nielen oni ale aj držitelia týchto papierikov v najvzdialenejších štátoch. Ako uvádzajú samotní ruskí autori, v Rusku sa medzi obyvateľstvom nachádza hotovosť od 40 do 80 miliárd US dolárov v bankovkách.
Ak USA 1.januára 2021 prejdú na digitálnu menu, dolár spevnie o všetky papieriky nachádzajúce sa mimo bankových účtov.

Hop

Domnívám se, že dolar už moc nezpevní.
Nepomůže mu žádná digitální měna nebo jiné účetní podvody. Klíčovým problémem pro dolar je tlak Ruska a nyní i Číny a dalších států zejména BRICKS na zavedení plateb v národních měnách – a to prosím pěkně ropu nevyjímaje !!!
 
Rusko se zbavilo obrovského množství amerických dluhopisů, které byli povinni kupovat když chtěli do své ekonomiky pustit nějaké peníze. Byly tam provedeny alespoň základní změny v ústavě, které ruší jejich nerovnoprávné postavení zapsané tam americkými “odborníky” v 90.létech za Jelcina.
To je ten pravý důvod, proč se Putinovy změny mnoha miliardářům nelíbí. Rusko se pomaličku vydává na dráhu suverénního státu. Do této doby o suverenitě nemohla být řeč – ale zde není dost místa pro detaily.

Amerika není schopna splatit obrovský dluh. Dolar drží při životě jen vojenský nátlak USA na “spojence” vč. ČR aby investovali do zbraní – přeneseně do amerického průmyslu. Přijde-li nyní USA o výrobní kapacity v Číně, nikdo už nebude dolary potřebovat a ekonomika USA se definitivně zhroutí.

Marek

Honza: Nevěřím, že v dnešní době může být ještě někdo tak hloupý aby si myslel, že Lend lease Američanům vydělala. Nejdříve si Honzíčku přečti kolik Ameriku tato pomoc stála a kolik dostala zaplaceno. Btw, žádná země na světě Lend lease nedoplatila. Americký dluh se během druhé světové války zněkolikanásobil. Něco jiného je říct, že vydělali na 1. Světové válce, ale na druhé? To může říct člověk, který o ekonomických aspektech WW2 nic neví.

Honza

Jenže já nikde nepsal že Amerika vydělala. Já napsal že Rusko a Anglie si za 2sv. museli za pomoc od Ameriky platit zlatem. Ju?

Pavel

chlapče amerika jako stát nevydělala ale vydělaly bankovní domy to samé vietnam irák tam amerika jako stát prodělala kalhoty ale investiční společnosti a banky vydělali – stejný příklad je i u nás i když se zvýšila produktivita práce a celkový obrat peněz a zboží – stát z toho nemá v podstatě nic akorát dluhy

WannabeeP

TAK TYRANSKÁ ČINA A SVOBODNÉ USA?
AMERICKÝ UČITEL, KTERÝ SE USADIL V PRAZEEVA BOBŮRKOVÁ | 29. ČERVENCE 2020
 
V USA se narodil, vystudoval univerzitu, učil, žil tam šedesát let. A pak se rozhodl Ameriku opustit a odstěhovat se do země svých předků. Mark Slouka, americký pedagog a spisovatel, žije nyní v Praze i se svou americkou manželkou a dvěma dospělými dětmi a říká: „Jsem šťastný a lituji jen, že jsme neodešli dřív.“ Zdá se, že jste dnes spokojený, ze života v Česku nadšený.

Svoboda je v Americe stále vnímána jako nutnost, zásadní věc, naprosto samozřejmá součást života. Ale při této samozřejmosti ji stejně pořád hledáme. Vždy existuje prostor mezi svobodou podle ústavy a svobodou reálnou. Teď, nejen kvůli současné politické situaci a vládě prezidenta Trumpa, ovšem i v Americe dostává svoboda pořádně na frak.

Jste v Praze šťastný?
Jsem nadšený, jsem šťastný a lituji, že jsme neodešli dřív, ale aspoň tak. Vím, že zde existují problémy, ale nám osobně tady život vyhovuje. Ten fakt, že žijeme s dětmi ve stejném městě. Že nepotřebuji auto. Když máme za sebou náročný den, řeknu Leslie: Pojď, skočíme si na večeři nebo na skleničku vína – a nemusím řešit, jestli si to můžeme dovolit. Radujeme se tady z malých věcí. A nebojíme se, kriminalita tu samozřejmě také je, ale nedá se to srovnat. Dva roky prakticky den co den chodíme do Stromovky. Krásný park. V létě děti skáčou do rybníků, v zimě bruslí, lidé se baví. Za dva roky jsem nezažil vážnější konflikt. Jdeme parkem, na chodníku se roztahuje pár mladších chlapíků, vypadá to, že by mohl nastat problém. Přiblížíme se – a oni poodstoupí a omluví se, pardon. Když se to stane postoprvé, tak to o něčem vypovídá.
 
MARK SLOUKA,
americký romanopisec a esejista, narodil sa v N.Yorku
 

Antisocialista

Cetl jsem to , ten pan ucitel neni ale zadny podnikatel zadny americky duch …je to puvodne cesky ourednicek co nepracoval alebrž byl ZAMESTNAN cely zivot jako zamestnanec ve statnim a ma levicovy zpusob života – čeka kdo mu co da…pro tyento typ lidi Amerika neni a nikdy nebyla pro tento typ lidi doporučuji CR a statni zamestani

WannabeeP

TAKŽE SLOBODA SA VZŤAHUJE IBA NA KAPITALISTU?
TAKŽE USA NIE JE URČENÁ PRE ĽUDÍ?
TAKŽE ANI ČERNOCH NIE JE AMERICKÝ DUCH?
Černoška Tonya Graves: Trump je jako Homer Simpson. V  
Prečo si teda svoju rodnú krajinu nakoniec opustila?
Sama som žila v šťastnej dedine, kde vládli mier a láska.Když som bola osemročná dievčatko, povedali mi rodičia, že život pre mňa bude dvakrát náročnejší než pre iných Američanov, pretože som čierna a pretože som žena. Už kvôli tomuto nie je Amerika krajinou, kde by som chcela žiť.
 
Došlo mi, že mám síce právo voliť, právo sa verejne vyjadrovať a tak ďalej, ale rovnako nemôžem povedať, že žijem v krajine, kde vládne sloboda.
Vtedy som si hovorila, že keď sa z Ameriky pozriem inam, možno zistím, ako dobre sa tam mám. To sa ale nestalo. V Česku som zažila takú slobodu, akú som dovtedy nepoznala.
Keď moji českí kamaráti hovoria o tom, ako hrozné to v Česku bolo za komunizmu, hovorím im: “Hej, u nás to nebolo zas tak iné. Že ste dostávali mandarínky len o Vianociach? My sme ich zase mali len na Deň vďakyvzdania.”
Jasne, niektorí Američania mali mandarínky stále, ale ja ako černoška nie.
Moja rodina bola extrémne chudobná. Mama bola niekoľko rokov na sociálnej podpore.
Rozhodne sme nevyrážali nikam na chalupu. So svojimi súrodencami sme nejazdili v lete na tábor tak, ako to robili deti v Česku. V zime sme nelyžoval na horách. Chápte ma správne, ja samozrejme viem, že ste sa tu v mnohých ohľadoch nemali pekne, ale vaša životná úroveň bola rozhodne lepšia ako tá moja.
 
Neriešili ste napríklad to, že nemôžete ísť do nemocnice, pretože si neplatíte zdravotné poistenie. Myslím, že moja dnešná posadnutosť nakupovaním topánok vznikla práve kvôli detstvu v Amerike. Ako dievča som totiž dostávala topánky len na začiatku školského roka, potom jedny slávnostné na Veľkú noc do kostola a jedny sandále na leto. Mala som veľa súrodencov, ale v rovnakých podmienkach žila aj väčšina ľudí okolo mňa.

Pavel

ano amerika je pro asociály

WannabeeP

Když jsem toto video viděl, tak jsem si řekl, že snad měl kdysi sovětský vůdce Chruščov pravdu, když během návštěvy USA na konci 50. let 20. století měl v průběhu soukromého rozhovoru říct jednomu americkému představiteli:
 
„Mohu prorokovat, že vaše vnoučata v Americe budou žít v socialismu.
Naše přesvědčení je, že dříve nebo později kapitalismus ustoupí socialismu.
Ať už se vám to líbí nebo ne, historie je na naší straně. Pohřbíme vás.“

Jan
Hodnocení článku :
     

Češi bankovky tisknout neumí ???

Michal

ČNB samozřejmě emituje koruny dle svévolného uvážení, což paradoxně není úplně v pořádku v dnes již globální a propojené ekonomice. Pokud bychom již byly v měnové unii, tak ČNB bude mít pouze dohledovou a konzultační pozici a hlavní slovo by měla ECB, která by nám “vytiskla” pouze schválený balík €. Podle mě je již funkčnost ČNB za horizontem a nemá větší význam. Navíc ekonomika ČR je tak zanedbatelně malá, že jakékoliv globální změny na světovém ekonomickém poli, by ČNB ustála pouze pár dnů, nemám takový vliv, prostě to je jen o číslech.

Vit

to smí i smělo jen jakékoliv imperium, které může potlačit nesouhlas a pochopitelně ostatním to dovoleno není .. Čína si prosadila poměrně nedávno / za Obamy v USA/ plné mezinárodní uznání své měny i ukončení její diskriminace, které dříve potkalo všechny socialistické ekonomiky po r. 1949, jednoduše pod pohrůžkou vyjmutí dolarů ze svých bankovních rezerv během 24 hodin vyřešeno ministriní zahraničí Obamy

Hop

Chraň nás Pán Bůh před tištěním ničím nekrytých peněz.
Bohatě stačí ti naši “odborníci”, kteří donedávna prohlašovali, že vlastnit zlato a další drahé kovy v ČNB je PRÝ zastaralý relikt minulosti neboť jejich zpětný prodej – převod na peníze je časově náročný a ne vždy výhodný.

Dnes titíž odborníci by rádi zlato koupili, jenže momentálně se jeho cena pohybuje kolem historického maxima. Takže o efektivitě by se zřejmě dalo úspěšně pochybovat.

No jo, ale co mají dělat, když dolarové dluhopisy ztratily cenu…?! (Došlo k znehodnocení našich aktiv…)

leo podstanicky

opravil bi som to, ide o kekonomiku a nie ekonomiku a Izraela ktorá je v koncoch

Antisocialista

Vladni vydaj coby rust ekonomiky ….nic nemuže být falešnějšího
Pokud by byl vyrok pravdivý ,tak proč vláda nevydá každý den na vydaje 100 000 000 000 000 000 000 000…atd atd milionu miliard Kč ?
A budeme se mit naprosto skvele ne ?
DPH bude nejvyšší v dohledném vesmiru , nebo ne ?
 
Jestliže je to tak jednoduché , tak proč to vlada nedelá ?
Stačilo by utracet a utrace …ehm pardon…investovat …a investovat a investovat meli bysme všeho čím dál vice
 
Jen bych si jako starý antisocialistický a rasistický nepokrokovec dovolil malou otázku – KDO to bude platit ?
Ma snad vlada nejake sve tajne soukrome tovarny ?
 
Bastiata zatím nikdo nepřekonal

WannabeeP

Pokud politici neprosadí radikální změny, které zastaví narůstající nerovnost mezi lidmi, dojde už v příštím desetiletí ke vzpouře a rozpadu společnosti. S tímto varováním nepřichází žádný komunista ani socialista, ale jeden z nejznámějších žraloků západního finančního světa, americký miliardář Ray Dalio.
I když se v poslední době snaží takzvaně „zachránit svět“ před sociální katastrofou i mnozí další bohatí lidé, v případě devětašedesátiletého Dalia je varování před „koncem současné formy kapitalismu“ obzvlášť pikantní. Jedná se totiž o finančníka, který své jmění odhadované na 18,4 miliardy dolarů, získal především spekulativními obchody a správou rizikových „hedgeových“ fondů. Nyní se snaží dokázat, že systém, jehož prostřednictvím pohádkově zbohatl, je špatný a musí se změnit.

Na jednom z použitých grafů ve své eseji Dalio tvrdí, že
60 % Američanů se za posledních 50 let vůbec nezvedly reálné příjmy, zatímco zbytku těch bohatších stouply o 40 %. Desetině těch nejbohatších dokonce dvojnásobně.  
 
 

Príjmy USA domácností.png
Antisocialista

Ja jsem jen do dnešní doby nezaregistroval kde ten dabelský kapitalismus vlastne skutečne je
 
Tak nejak se mi příčí považovat za kapitalismus system kde chudý z příkazu státu…. musí dotovat bohaté a kde stát diktuje zasadní podminky a vztahy ekonomiky

WannabeeP

Každý kapitalistický štát má aj Protimonopolný úrad.
Prečo?
Lebo tam kde vládne monopol, konkurencia končí.
A kde končí konkurencia, končí aj kapitalizmus.

Antisocialista

Monopol nemusi byt jen spatný , monopol muže i vzniknout protože je neco nejlepší a pak je to v pořádku
Zdrave vztahy udrží vždy a pouze JEN svobodny trh

WannabeeP

Monopol vylučuje slobodný trh!!!!
Drobný podnikateľ akokoľvek drie, sa stáva lovnou zverou veľkokapitálu a môže mať v seba ducha Ameriky na rozdávanie.

pietro

Je to přesně tak jak píšete: MONOPOL VYLUČUJE SVOBODNÝ TRH!!! Monopol sice může na trhu fungovat, ale pokud na něm vládnou monopoly, trh již NENÍ SVOBODNÝ!!!

WannabeeP

V další grafice pak Dalio dokládá, že
pouze polovina všech obyvatel USA má dnes vyšší reálný plat, než jaký měli jejich rodiče. V sedmdesátých letech minulého století přitom bralo více peněz, než jaká byla reálná mzda jejich rodičů, kolem 90 % pracujících.  
 

90% a 10%.png
Antisocialista

V malem českem mestečku kde jsem bydlel stat byt v panelaku 60 000 kčs
Plat byl 1 500 Kčs
 
Dnes ten samy byt stoji 3 000 000 Kč
Plat je 25 000 Kč
 
mate pocit že je to lepší ?

WannabeeP

Prečo sa ma pýtate to, čo sa mám pýtať ja vás?

Antisocialista

Nepytate , ale porad v jednom kuse pomlouvate USA a tak se ptam co je v CR lepsi když byt stoji tolik – ze na nej skoro nikdo neusetri ?

WannabeeP

Pokiaľ viem, v ČR je kapitalizmus.

pietro

Takovyto byt v tehdejším Československu se ale nedal volně koupit!!! Žádný trh s byty neexistoval. Toto srovnání je zavádějící..

Pavel

moji rodiče bez problémů postavili barák v 80 letech ze dvou učitelských platů a to měli čtyři děti máte pocit že je to lepší – jinak můj nástupní plat v 85 roce 2850 kčs – p.s. jinak byt jste si nemohl koupit v nejlepším případě jako člen stavebního- bytového družstva jste mohl složit podíl v družstvu nic víc – chlapče moc kecáte a nevíte nic alespon se koukni do statistických tabulek abys věděl co a jak jinak vypadáš jako idiot

Antisocialista

Jeste malou poznamku
Potkaji se dva , jeden ma v ruce hroudu zlata a druhy zbran – kdo ma vic ?
Priklad se da ruzne modifikovat , muže tam být jeste ten kdo drží v ruce dlužní upis , či Von Neumannuv stroj s Bitcoinem ….nakonec stejne vyhraje kdo ?
Ano ten s bouchačkou
A moje mala otazečka : ktery stat ma potencial jak technologicky tak charakterovy se branit a bojovat …, ktery stat je ochoten nastavit vlastni krk a jit do konfliktu ?
 
(napoveda …..EU to neni)

arw

Jen si račte vybrat: Čína, Rusko, USA, Indie, Pakistán – a určitě těch vlčáků bude mnohem víc:)

Antisocialista

Ty ( nebo ti ) vlčáci se zatím boji vyrazit ,protože maji obavu z USA až tato obava pomime – nastane konec teto jakžtakž slušné civilisace
 
V celých dejinach lidstva se jeste nestalo aby svetovy hegemon byl zaroven garantem a zastancem svetoveho vcelku spravedliveho usporadani – až ( pokud jestli ) USA padne …padne celý náš system a nastane nadvlada agrese
 
Aby se to nestalo tak USA zbroji , a to i tam kde ostatni nedelaji nic a nechavaji vše plavat v domneni že to nekdo ( usa ) za ne vyřeší ….
A USA se PROTO zadlužuje a znehodnocuje svoji menu – platí si tim svoji ( a naši ) obranu ….otazka je co si tiskem penez plati EU…pravdepodobne stale byrokratičtejší system tvorby ničeho

WannabeeP

ANALÓGIA pre miznúcu armádu USA
 
Plne vyvinutá otrokárska spoločnosť Ríma v 1. storočí pr.n.l. si napokon vynútila zmenu armádneho modelu, keďže bolo slobodných roľníkov už príliš málo, aby dokázali zásobovať rímske vojenské ťaženia.
Rímske vojská sa zmenili na profesionálne a boli tvorené teraz najmä bezzemkami, chudobnými a ranným proletariátom. Za službu získali vojaci žold (ktorý bol veľmi nízky) a ak ju prežili, na jej konci ich čakala pridelená pôda.
 
Ktokoľvek, ktorý mal armádu pod kontrolou, mal obrovskú politickú moc. Toto spôsobilo napokon prechod k cisárstvu, ktorý relatívne centralizoval túto kontrolu a tiež početné občianske vojny v neskorom cisárstve, keď mala najmä pretoriánska garda poprednú úlohu v určovaní cisárov.
 
Na jednej strane bola údržba počtu otrokov kvôli nízkym vlastným reprodukčným číslam závislá na neustálom príleve nových otrokov, ktorí boli zväčša vojenskí zajatci, teda udržanie otrokárstva bolo závislé na vonkajšej expanzii a na vojne. Akonáhle Rím prestal expandovať, tento systém sa dostal do krízy.
 
A) Prvý problém otrokárstva.
Rím bol tak od svojho počiatku odsúdený k zániku, keďže bol závislý na neustálej vojenskej expanzii. Podobne je kapitalizmus odsúdený k zániku, lebo je závislý na neustálej hospodárskej expanzii.
B) Druhý problém otrokárstva
bola jej nízka produktivita práce. Keďže otroka nezaujímalo, pokiaľ nebol pod priamym dohľadom, koľko vyrobí, bola produktivita nízka. Preto kapitalizmus musí robotizovať, ale tým stláča mzdy a vyrába nezamestnanosť.
 

Antisocialista

Hlavne ze v Cr mate ukrutne velkou armadu

WannabeeP

Mimo misu!

WannabeeP

“Priemerný americký vojak, námorník, pilot alebo námorná pechota nevidí v Afganistane, na Strednom východe a vo väčšine Afriky nič, čo by ospravedlňovalo jeho smrť. “
Americký plukovník vo výslužbe Douglas MacGregor
v rozhovore pre Fox News
 

Antisocialista

Hm , a co vidi rusky vojaci na ukraine ?

WannabeeP

Pokiaľ viem na Ukrajinu ruská armáda nevstúpila.

pietro

Bohužel vstoupila. Maskovaná za civilisty…

WannabeeP

Sranda. Koľko divízií s koľkými tankami a leteckou podporou?
Nemýľte si to s dobrovoľníkmi , ktorí prišli pomáhať ale bez súhlasu vlády Ruska.

Pavel

pokud jsi tam nějaké viděl tak to jsi toho viděl víc jak celá americká rozvědka včetně pozorování ze satelitů – opravdu klasický idiot a prosím neoháněj se tady krymem přečti si ústavu ukrajiny a krymu a následné kroky ukrajiny a krymu jinak OBSE a OSN potvrdily referendum na krymu jako možné a že krym měl na ně právo dále si všimni kolik vojáků ukrajinského námořnictva se přihlásilo do ruského námořnictva po přistoupení krymu k rusku fakt klasický lempl asi vysokoškolsky vzdělaný pražák

WannabeeP

USA UŽ NEMÁ VOJAKOV
„Črtá sa úpadok americkej hegemónie, pretože v prvom desaťročí 21. storočia boli jej poslednými piliermi dolár, ktorý už podľa mňa skončil, a armáda, ktorá je nepoužiteľná. Je nepoužiteľná, lebo má desaťkrát viac všetkých veľkolepých strojov ako ktokoľvek iný: všetky tie lietadlá, všetky tie bomby, všetko veľmi moderné, ale nemá vojakov. Irak, Afganistan a rôzne iné miesta dokázali, že bez vojakov to nepôjde. Vojaci nie sú, pretože je to v USA politicky nerealizovateľné. Posledný raz, keď sa použili skutoční americkí vojaci, vznikla vzbura, ktorej sa hovorí vietnamská kríza.
*
Preto sa nepoužívajú vojaci, používajú sa žoldnieri. Takže nakupujete služby od chudobných: čiernych obyvateľov, Latinoameričanov a bielej vidieckej mládeže. Z nich sa skladá americká armáda a námorníctvo. Práve teraz sú trochu nadmerne využívaní, takže dokonca ani im sa neoplatí znovu vstupovať do armády.
*
Potom tu máme národnú gardu a tá sa skôr skladá z príslušníkov strednej triedy. Nikdy neočakávali, že strávia dlhé roky v Iraku, a tak sa tiež znovu neprihlasujú. Takže žiadni vojaci nie sú. Spojené štáty americké vlastne nemajú žiadnych vojakov, ktorých by mohli niekam poslať. Všetky tie reči o Severnej Kórei, Iraku alebo Somálsku sú nezmyselné. Nie sú žiadni vojaci a bombardovanie nebude stačiť. Nefunguje to. Takže tu nie je žiadna ozbrojená sila. Čoskoro si to každý uvedomí a všetci začnú hovoriť, že sa vás neboja, pretože nemáte žiadnu moc.
*
Nemáte žiadnu vojenskú moc. Míňate svoje peniaze vo veľkom stroji, ale nefunguje to. Takto vojnu vyhrať nemôžete. Teraz si ľudia naozaj zrazu uvedomili, že Spojené štáty americké nemajú v rukách žiadne tromfy.“
Immanuel Vallerstein, americký sociológ, 2009

Antisocialista

Nevznikla zadna vzpoura , byl podepsam mir v Parisi a ten komunisti nedodrzeli …jako vzdycky

WannabeeP

Predovšetkým nemali Američania vo Vietname čo robiť a armádu z Vietnamu odvolal americký ľud.

WannabeeP

KAM MIZNÚ PENIAZE DANÉ ROZDIELOM MEDZI PRODUKTIVITOU A MZDAMI?
 
Červenou je vyznačený vývoj reálnych hodinových miezd, modrou vývoj produktivity. Zdá sa, že až do začiatku sedemdesiatych rokov rástli mzdy a produktivita podobne, čo by podľa ekonómov mali. Potom sa ale oddelili a ľudia začali produkovať viac, než koľko za to dostávali vo forme odmeny.
Ako uvádza Bloomberg, v takom svete však nežijeme (v Marxovom svete produktivity dvihanej strojmi.) a priemerná produktivita a mzdy sa môžu voľne pohybovať svojimi vlastnými smermi (Pozn.1 – to je očividný omyl).
Ich rozchod môže byť zapríčinený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí spomalenie rastu populácie či spomalenie dlhodobého rastového trendu. Skutočnou záhadou je však pokles podielu miezd na celkových príjmoch. Ten môže byť vyvolaný poklesom cien kapitálového tovaru, ktorý vedie k nahrádzaniu ľudí robotmi (Pozn.2 – to je asi trefa do čierneho. 

Produktivita USA.jpg
WannabeeP

Tie peniaze miznú na účtoch najbohatšieho percenta v USA,, ktorí priamo či nepriamo financujú, požičiavajú kapitalistom a vlastníkom na robotizáciu a automatizáciu.
Presne to je tá príčina Daliovi neznáma , ktorá spôsobuje tie nevysvetliteľné kúzlá v grafoch o príjmoch amerických domácností .

Petr

USA je v koncích proto jejich elity dělajíto co dělají.Peníze tam tisknou aby dolar zůstal světovou měnou.

Antisocialista

Ano podobne uvahy me již vypravely soudružky učitelky na česke socialistické zakladní škole , asi mate stejne vzdelani

leo podstanicky

si žid

leo podstanicky

USD is pegged to oil – Israel made it mandatory for the whole world to handle oil in dollars – so economies trade oil for nothing and someone thinks this free riding will continue for long – that someone is not me

Antisocialista

Abych to za sebe shrnul
 
Levice vladne svetu a prisla jiz i do USA
Nicmene ( dikybohu ) USA je stale nejbohatsi a nejsilnejsi zemi a dokud tak bude svoji hegemonii si pohlida a zadne tyranske rezimy vcetne ruska a ciny nemaji sanci zvitezit
 
Jestli se CR jako spravna postsocialistika zem nakonec prida k rusku – tak to vam preju – a uz aby to bylo …
 
Tiskem penez si USA plati svoji armadu a zaroven ano i okrada sve obcany ….naproti tomu zbytek sveta si tiskem penez jen ….okrada sve obcany ale protoze se tak deje v zajmu pokroku a multikulturalismu – je to ( udajne ) v poradku a ovcim se to libi
A to jen rozdil

WannabeeP

Prieskum pri príležitosti 200. výročia Marxova narodenia zistil, že približne polovica Nemcov, Britov i Američanov si myslí, že socialistické ideály majú pre spoločnosť veľkú hodnotu. Historik a sociológ Rainer Zitelmann hovorí v súvislosti so súčasným vývojom o “renesanciI” socializmu.
 
Setkal jsem se v uplynulých letech s několika mladšími lidmi, kteří obhajovali socialismus zvláštními argumenty, ačkoli jsem je nemohl podezírat z toho, že jsou komunisté. Najednou mi například syn emigranta, který odcházel ze země jako nedospělý chlapec, tvrdil, že minulý režim byl lepší než „mafiánsko-vekslácký kapitalismus“, který u nás vznikl po roce 89.
Marek Wollner, 22.7.2020
 

WannabeeP

MILENIÁLI V USA VOLAJÚ PO SOCIALIZME
Boomers sú silné povojnové ročníky.
Generácia Z, alebo tiež mladší mileniáli majú 15-25 rokov, a okrem svojich nákupov ovplyvňujú trh aj cez svojich rodičov.
Starší mileniáli, tzv. „pravá generácia Y“, sú ľudia vo veku od 26 do 35 rokov, ktorí sa postupne stávajú hlavným faktorom ovplyvňujúcim trh.
 
A spisovateľka a novinárka Rachel Syme píše na Twitteri:
Hláška, “Ok, Boomer ‘je skvelý generačný znak, pretože elegantne podčiarkuje generačné rozdiely. Boomers ho neznášajú, generácia X z neho má srandu, mileniáli ho používajú do vyčerpania, aj keď ho sami nevymysleli, a generácia Z sa už dávno posunula ďalej a myslia si, že sme všetci úplne mimo. ”
 
Polovici mileniálov v USA sa páči socializmus
18. marca 2019 Finančné Noviny
Medzi americkou mládežou a ľuďmi „mladšieho stredného veku“ sa postupne stávajú populárnymi myšlienky socializmu. O tom svedčia napríklad výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila výskumná agentúra Harris Poll.
Podľa výsledkov publikovaných portálom Axios v Spojených štátoch medzi mileniánmi a predstaviteľmi generácie Z, čo si ľudia narodení v roku 1995 a neskôr, by takmer polovica – 49,6% – chcela žiť v socialistickom štáte. V celých Spojených štátoch amerických sa podiel generácie Z premieta do ich podielu na celkovej populácii a podieli na voľbách tak, že k socialistickému spoločenskému zriadeniu sa môže prikloniť, 37 % respondentov.
 
Mnohí respondenti považujú za potrebné dosiahnuť socialistické ciele: platby zo strany štátu za vysokoškolské vzdelávanie (67,1%), vytvorenie všeobecného systému zdravotnej starostlivosti (73,2%) a zrušenie migračnej služby, ktorej aktivity sú pre utečencov a utečencov blízke, napr. z Latinskej Ameriky a Blízkeho východu a severnej Afriky (43,1%).

Polw

Tak abych to shrnul zas já:
USA nejsou a nikdy nebyli žádná morálně a lidumilně zaměřené země. Vždy šlo (a pořád jde ) o peníze a moc.Nevím sice proč tam máte to “(díkybohu)”, jakákoliv nadvláda jednoho národa nad druhým je podle mě špatná a prohlašovat se “nejlepším národem na světě” v Evropě už snad z historie známe.
Nejsem ekonom, ale tisk nekrytých peněz vede k inflaci a devalvaci měny.V případě FEDu je to nejspíš jediné řešení, které znají. Spoléhají totiž na svoji nepřemožitelnou ekonomiku vysávající prakticky celý svět.(viz dopad hypotéční krize 2008). Proto taky musí vést neustále další a další války o zdroje a peníze.
Ale to prostě nejde dělat do nekonečna, jednou to skončí. Co bude limit? 50 bilónů dolarů? Co dál? Třetí světová?

Honza

Nemyslím si že USA je nejbohatší země, snad byla. Pro mě je to země jež převedla svoji výrobu do té podle vašeho tyranské Číny a tím se stala jejím otrokem.
(sorry jako vím že je to tvrdé 😞)

Pan Contras

Přesto, že tiskárny jedou, nemyslím si, že přijde nějaká velká inflace. Ty natisklé peníze se totiž mezi lidi prakticky nedostanou a nechají si je banky na od života odtržené pumpování cen akcií. Skutečnou poptávku po spotřební produkci to však nezvedne. Až akciové letadlo spadne, očekávám spíše deflační scénář.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: