Turecko přijímá bitcoin a tether, zatímco lira stále klesá

4.8
(6)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Volatilita turecké liry nutí Turky přijímat kryptoměny jako platební prostředek i uchovatele hodnoty. Národní měna země ztratila od září 2021 vůči dolaru 40 % své hodnoty, což mnohé vede k tomu, aby se obrátili k bitcoinu a tetheru jako k alternativám.

Turci se zbavují liry

Po téměř dvou desetiletích nezřízeného růstu nyní Turecko trpí ničivou inflací, která srazila jeho národní měnu na kolena. Turecko, kdysi prosperující ekonomika, nyní visí na vlásku a snaží se liře vštípit jakoukoli hodnotu.

Jeho občané jsou však stále skeptičtější ke schopnosti vlády zabránit úplnému znehodnocení měny a obracejí se k ještě volatilnějšímu aktivu, aby se zajistili proti případné krizi – ke kryptoměnám.

Nedávné údaje blockchainové analytické společnosti Chainalysis ukázaly, že objemy obchodů s kryptoměnami využívajícími liru dosáhly ve 4. čtvrtletí roku 2021 pětikvartálního maxima, přičemž v průměru se na burzách Binance, BtcTurk a LocalBitcoins zobchodovalo 1,8 miliardy dolarů denně.

Více než polovina obchodů proti liře se v prosinci týkala Tetheru (USDT). Lira se stala nejobchodovanější fiat měnou vůči USDT, čímž předstihla americký dolar i euro.

Neúspěšné snahy

Rostoucí apetit po stablecoinech v Turecku pramení z odvěkého způsobu, jak v této zemi přečkat ekonomické turbulence – držet své peníze v dolarech. Podle deníku Wall Street Journal tvoří dvě třetiny tureckých bankovních vkladů cizí měny, přičemž většinu z nich tvoří dolary a eura.

Obrovské vklady v cizích měnách nezůstávají bez povšimnutí turecké centrální banky, která si půjčuje dolary od soukromých bank, aby mohla intervenovat na devizových trzích a zajistit tak liře určitou oporu. Protože však většina snah centrální banky o podporu měny byla neúspěšná, mnozí Turci ztratili i tu malou důvěru, kterou měli ve svou vládu i v banky v zemi.

Mnoho z nich se domnívá, že finanční krize je nevyhnutelná. Pokud by k ní došlo, nastal by spěch s výběrem dolarů – které by se musely od centrální banky vzít zpět.

“Existuje určitá otázka, zda by vláda dokázala dolary zajistit. V nejhorším případě se někteří obávají, že by vláda mohla donutit banky, aby dolarové vklady převedly na liry,”

– uvedl deník Wall Street Journal.

Aby se tomu vyhnuli, desetitisíce Turků vyměňují své dolary držené bankami za USDT a poté používají stablecoin jako bránu k bitcoinu.

“Volatilita turecké liry a rostoucí inflace zaznamenaná v posledních měsících vedla naše investory k tomu, že v dlouhodobém horizontu považují kryptoměny za výnosnou investici a v krátkodobém horizontu za zajištění proti inflaci,”

– uvedla Esra Alpayová, marketingová ředitelka turecké kryptoburzy Bitlo.

Závěr

Pro Turky se jedná o vážný důvod pro přijímání bitcoinu a tetheru. Jak myslíte, že se tamní situace bude vyvíjet? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Tak BTC samozřejmě chápu, ale proč pochybný Tether a ne raději rovnou dolar? A navíc: samozřejmě netuším, jaký mají v Turecku daňový systém, ale obecně (resp. např. v ČR): Zisky proti dolaru běžný člověk nedaní, zatímco zisky z krypta (i když tím kryptem je USDT) by zřejmě danit měl…

Poslední editace 2 let před přes E15
Fantom

Ke klasickému dolaru se pravděpodobně nedostanou. Museli by držet hotovost doma a to je docela nepraktické/nebezpečné a navíc ještě může být nedostatek bankovek na trhu. Pokud převedou liry na kryptoburzy, tak třeba na Binance se na klasický dolar nedostanou, mohou držet krypto vč. různých stablecoinů. A držet USD na bankovních účtech v místních bankách určitě nechtějí, neboť jim je stát může zabavit – fakticky nařídit bankám jejich převod na liru za určený (pochopitelně nevýhodný) kurz. Držení USD na zahraničních účtech bude asi zase pro běžné lidi obtížné a možná je to v Turecku bez zvláštního povolení nelegální. Není každý Erdogan 😀

Poslední editace 2 let před přes Fantom
E15

Jj. tak takto je to taky možný, možná jsem až příliš předpokládal, že Turecko je normální země… :-))

P U N E C

Myslím, že na směnárny tam jsou brutální fronty lidí, chtějící si vyměnit hotové liry za hotové dolary.

Navíc pravděpodobně nad nějakou minimální částku ty směnárny požadují občanku, takže se lidi bojí, že si vláda k nim pro ty dolary přijde, až bude liře nejhůř.

Kdežto když si koupí tether na zahraniční burze, tak i když má KYC, je docela šance, že ta zahraniční burza bankrotující turecké vládě identity kupců nevydá, nebo ne hned.

P U N E C

snaží se liře vštípit jakoukoli hodnotu”

To je česky?

spot_img