Tunisko spouští e-dinár, národní měnu na blockchainu

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Jak 7. listopadu informovala ruská tisková agentura Tass, ruská startupová společnost ICO Universa bude nápomocna při vydávání a spravování digitální měny centrální banky Tuniska (CBDC). Tunisko se tak stává první zemí, jejíž národní měna bude fungovat na platformě blockchainu.

Transparentnější a levnější e-dinár

Jak oznámila centrální banka Tuniska, digitalizace tuniského dináru právě začala. CBDC bude zajištěna papírovými penězi a bude vydávána na Universa blockchainu. Ze všech transakcí provedených s e-dinárem obdrží Universa údajně jedno procento. Hlavní kniha pak bude viditelná pro centrální banku země.

Alexander Borodich, zakladatel a generální ředitel Universy, uvedl, že nelze tuto formu digitálních peněz považovat za pravou kryptoměnu. E-dinár bude ve vlastnictví státu a bude zajištěný papírovými penězi. Blockchain pak bude tuto měnu chránit nejen před paděláním, ale také zlevní a zprůhlední její vydávání. Alexander Borodich k tomuto tématu řekl:

„Digitální bankovky nelze padělat – každá bankovka je chráněna kryptografií, protože její protějšek má své vlastní digitální vodoznaky. Kromě toho je výroba takové bankovky 100 krát levnější než ztráta inkoustu, papíru a elektřiny při tisku.“

Tunisko tedy nebude vydávat zbrusu novou měnu. Místo toho bude část jejích rezerv přesunuta na platformu blockchain a občané země si budou moci své fyzické peníze vyměnit za e-dináry.

Co soukromé banky?

Alexander Borodich dále uvedl, že je přesvědčený o tom, že digitální měna zcela změní fungování soukromých bank. Zatímco všechny fyzické peníze zůstanou ve vlastnictví centrální banky, soukromé komerční banky budou pouze poskytovat různé služby a budou tak mezi sebou soutěžit o kvalitu nabízených služeb.

Závěr

Tunisko má již se společností Universa kladnou zkušenost. Tuniská internetová agentura (ATI) vedená vládou podepsala v prosinci 2018 desetileté obnovitelné strategické partnerství na blockchain platformu Universa. Universa má poskytovat hostingové služby a usnadnit její další rozvoj.

Pozadu nechce zůstat ani Evropská unie, která otevřela diskuzi o vydávání vlastní digitální měny – eurocoinu. Návrh naléhá na členské země, aby vyvinuly společný přístup ke kryptoměnám a případně zakázaly vysoce rizikové projekty.

Pokud by byl ovšem návrh ve své současné podobě schválen, k čemuž může dojít již příští měsíc, může to mít dalekosáhlé důsledky. Takový zákon by totiž mohl eskalovat regulační kampaň EU proti kryptoměnám.

Co číst dále?

Čínský Tencent získal licenci na vybudování blockchainové virtuální banky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
mattczsk

Hmm, tak Tunisko to zvládne, Čína záhy … a EU prý už o tom začíná mluvit – ti než domluví a začnou něco i dělat, tak už bude mít leccos i Somálsko.

spot_img