Odhalujeme skrytá rizika tokenů s fixovanou cenou

0
(0)

Tento zajímavý nápad o vytvoření virtuální měny, která by měla hodnotu fixovanou na „opravdovou“ měnu, se táhne již od začátku krypto. Pod takovouto virtuální měnou si představí většina lidí Tether (USDT). Existuje ale o mnoho více kryptoměn s různými mechanismy kontroly ceny. V tomto článku vám některé z nich představíme.

Dolarové kryptoměny

BitUSD

Tato kryptoměna již existuje pěknou řádku let. V poslední době její hodnota více kolísala. Momentálně se obchoduje za cenu kolem 1,1 USD. Od doby uvedení na trh se její cena zvedla o 20 %. BitUSD používá mechanismus zajišťující cenu 1 USD. Někdy se však hodnota na trhu může zvýšit, a tak může dojít k případným ztrátám. Nevýhoda BitUSD tkví v tom, že jej můžete nakoupit pouze na centralizovaných kryptosměnárnách a nemůžete jej přímo vyměnit za fiat měny.

NuBits

Tento dolarový token se aktuálně prodává za 0,95 USD. Funguje na stejném principu jako centrální banky. To znamená, že vytváří více tokenů, aby se snížila jejich cena. Oproti BitUSD má ale tento token problém se značným kolísáním ceny. V roce 2016 jeho cena spadla dokonce až na 0,22 USD. Od té doby však hodnota stoupla a ustálila se. Stále však zde existuje riziko, že pokud dojdou platformě NuBits peníze, cenu tokenu nemusí udržet.

Tip redakce: Tether může být tikající bombou

Teoreticky možná aktiva

Basecoin

Tato platforma staví svůj projekt na slibované „algoritmické centrální bance“. Cena tokenu by byla ovlivňována jeho dostupným množstvím a celé by to bylo řízeno algoritmem. Zatím si tento token ale nekoupíte a platforma také neposkytuje žádné další informace. Proto o hodnotě tokenu nebo o mechanismu udržení hodnoty existují pouze dohady. Něco podobného jako Basecoin představuje také Fedcoin.

DigixDAO

Tato platforma chtěla zavést minci krytou zlatem. Mince ještě neexistuje, ale díky svému nápadu projekt DigixDAO již nasbíral velké množství finančních úspor. V nedávném pádu trhu stačilo jen slovo o takovéto minci a cena jejich tokenu DGD vystoupala nad 500 USD. Podle dosavadních informací by každá mince měla mít hodnotu jednoho gramu zlata.

Tokeny kryté zlatem

BitGold

Podobně jako náhrada dolaru BitUSD existuje taktéž token BitGold. Dlouhodobě je cena stabilní, avšak co se krátkodobého hlediska týče, hodnota tokenu kolísá. Tato náhrada zlata však nemá široké využití. Token se totiž ani moc nehodí ke spoření, jelikož z BitShares, kde se prodává, by mohlo být těžké ho prodat za jinou měnu.

GoldMint

Tento token má relativně stálou hodnotu pohybující se v rozmezí 2-3 USD. Projekt však za sebou má jen ICO. Jeho cena bude záviset na platformách Bancor a YoBit. Pro větší úspěch musí GoldMint potvrdit, že jeho mechanismus nákupu fyzického zlata bude dostatečný na ovládání ceny svého tokenu.

Mohlo by Vás zajímat: Australská rafinérie zlata chce vytvořit kryptoměnu krytou zlatem

Royal Mint Gold (RMG)

Toto aktivum by mělo být kryté národní bankou v Anglii – tzv. Bank of England.

Mince by však oproti ostatním podobným projektům postrádala vyšší ochranu a rychlé transakce. Lidé z projektu také nevlídně mluvili o Bitcoinu, což RMG teoreticky staví proti celé krypto komunitě.

Závěr

Problémy s tokeny s pevnou cenou spočívají v tom, že mechanismy, které používají, mohou selhat. Poté může dojít k obrovskému úbytku hodnoty nebo dokonce k zániku platformy, což znamená obrovské ztráty. Tyto tokeny se mohou také ukázat jako problémové, pokud je chcete vyměnit za jiné kryptoměny. Na závěr je také vhodné připomenout, že v minulosti skončilo hodně těchto ekvivalentů „fyzických“ platidel v troskách.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img