Švýcarsko nemá s Librou nejmenší problém

0
ruka, Švýcarsko

Generální ředitel švýcarského finančního dohledu (FINMA) Mark Branson uvedl, že Švýcarsko se obává spíše kryptoprojektů, které se vyvíjejí mimo úřední kontrolu, než projektu Libra od Facebooku.

FINMA

Jedná se o  orgán, který je odpovědný za to, aby činnosti dohledu nad finančním trhem byly prováděny zákonným, účinným a efektivním způsobem. Výkonná rada, v čele s generálním ředitelem, řídí provoz společnosti FINMA. Do působnosti výkonné rady patří zejména vydávání licencí finančním institucím. Generálním ředitelem je Mark Branson.

Mark Branson

foto
zdroj: reuters.com
  • v letech 1997 – 2009 pracoval ve společnosti UBS, kde působil např. jako generální ředitel společnosti UBS Securities Japan nebo finanční ředitel divize Wealth Management a Swiss Bank v Curychu
  • předtím ještě pracoval v různých manažerských funkcích u společností SBC Warburg nebo Credit Suisse
  • od 1. ledna 2010 působil jako vedoucí divize bank společnosti FINMA
  • od 1. února 2013 pracoval jako zástupce generálního ředitele FINMA
  • od 1. února 2014 působí jako dočasný generální ředitel FINMA
  • 1. dubna se stává generálním ředitelem FINMA

Postoj Švýcarska k Libře

Branson uvedl, že Švýcarsko nemá s Librou od Facebooku problém, neboť ta se chová transparentně. Na rozdíl od jiných projektů, které se vyvíjejí mimo oficiální kontrolu. Branson k tomu na akci Bloomberg v Curychu dodal:

„Jsem mnohem nervóznější z projektů, které se VYVÍJELY někde v temném rohu finančního systému, rozprostřely se v kyberprostoru a jednoho dne se stanou příliš velkými na to, aby je šlo zastavit.“

Branson zopakoval, že Libra bude podléhat stejně přísným pravidlům, která se vztahují na banky a také musí vyhovovat všem zásadám boje proti praní špinavých peněz. Branson potvrdil, že Švýcarsko nebude před projektem Libra stavět další překážky a uvedl:

„Nejsme tady od toho, abychom takové projekty zařízli. Budeme na ně reagovat otevřeně a zaujímat k nim takový postoj, aby byla dodržena všechna pravidla. Naše pravidla a standardy jsou neměnné.“

Schválení Libry

Branson již minulý měsíc prohlásil, že projekt Libra dokonale zapadá do současného švýcarského regulačního rámce. K této otázce uvedl:

„Právě jsme vydali průvodce, jak klasifikovat stablecoiny podle švýcarského práva. A my říkáme: nepotřebujeme nové zákony. Rizika jsou dobře známá, například pokud jde o praní peněz, ochranu zákazníka, stabilitu systému. Pro všechny z nich již existují předpisy.“

Závěr

Některé evropské země, jako například Německo či Francie, vystupují proti projektu Libra velmi kriticky a již se dokonce nechaly slyšet, že budou bojovat proti zavedení Libry na jejich trzích.

Na druhou stranu vah se postavilo Švýcarsko, které nemá, na rozdíl od některých jiných kryptoměn, s Librou nejmenší problém. V této zemi má tedy Libra jednoznačně zelenou.

Co číst dále?

Libru opouštějí partneři, obávají se regulací

 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na