Stane se Ukrajina kryptoměnovým lídrem východní Evropy? Snaží se dělat maximum

4.5
(4)

Ukrajina je připravena vést kryptoprostor v zemích východní Evropy a její vláda dělá vážné kroky směrem ke kryptu, aby se jí to podařilo a země se opravdu takovým lídrem stala.

Podle výsledku výzkumu zveřejněného webem Chainalysis je Ukrajina zařazena mezi světové lídry v globálním indexu přijetí kryptoměn pro letošní rok 2020. Od roku 2014 se ukrajinské úřady snaží implementovat kryptografickou legislativu, která by zemi transformovala do příznivé konkurenční jurisdikce pro provozování podniků souvisejících s kryptoměnami (i když zatím bez hmatatelného výsledku).

A konečně, před několika měsíci předložila ukrajinská vláda nový zákon o digitálních aktivech k legitimizaci sektoru – a tentokrát může být pokus úspěšný.

Pohled do historie

Ukrajinská centrální banka (NBU) se zavázala legalizovat aktivity pomocí kryptoměn. Podle zveřejněného dokumentu kryptoměny do roku 2025 plně vstoupí do legislativní oblasti a bude vytvořena transparentní infrastruktura, která jim umožní působit na trhu. První kroky k tomuto cíli byly přijaty koncem roku 2019 a od té doby členové parlamentu stihli přijmout zákon o provádění standardů finanční akční skupiny pro boj proti praní peněz a financování terorismu. Tyto standardy mimo jiné obsahují také koncept digitálních aktiv.

Nový pokus o legalizaci krypta

Zdá se, že nový návrh zákona obsahuje akční plán a hlavně jasně deleguje odpovědnost. Uvádí se v něm, že vládní ministerstvo pro digitální transformaci bude hlavním regulátorem kontrolujícím a monitorujícím jakoukoli aktivitu pomocí kryptoaktiv. Pokud jde o sledování podezřelých krypto transakcí, oddělení již souhlasilo se spoluprací s analytickou firmou  Crystal Blockchain BV.

Jak se dalo očekávat, digitální aktiva nejsou v novém účtu považována za platební prostředek. Jsou spíše popisována jako nehmotné aktivum, druh plné moci pro majetek, se kterým lze provádět jakoukoli operaci, s výjimkou platby.

Autoři dokumentu se pokusili pokrýt všechny oblasti využití digitálních aktiv, od počátečních nabídek mincí až po stablecoiny a další možná tokenizovaná aktiva. Nový zákon, který se neomezuje jen na toto, ale popisuje všechna práva a požadavky týkající se správců digitálních aktiv (včetně burz, multi-signature peněženek apod.).

Vzhledem k tomu, že přijetí kryptoměny na Ukrajině rychle roste, zejména pokud jde o decentralizované finance a decentralizované infrastruktury autonomních organizací, je zásadní, aby nová legislativa zdůraznila rozdíl mezi těmito dvěma prostory. Zvláště zajímavá je možnost regulace decentralizovaných autonomních organizací (neboli DAO). Pokud se však nové ukrajinské předpisy nevztahují na funkce DAO, hlasovací práva udělená uživatelům, kteří rozhodují v rámci DAO, mohou být považována za nezákonná. To ukazuje důležitost toho, proč by procesy, jako je hlasování o správě protokolů, měly být jasně popsány zákonem.

Digitální aktiva jako nová možnost pro ukrajinský kapitálový trh

Jelikož nyní existuje dobře definovaný koncept zabezpečeného digitálního aktiva, autoři návrhu zákona mají velký podíl na vývoji tokenizovaných ekosystémů. Mezi ně mohou patřit také tokenizované cenné papíry spadající pod jurisdikci National Securities and Stock Market Commission, což je vládní agentura, která bude mít také oprávnění regulovat transakce s digitálními aktivy.

Nejzajímavější projekty se budou týkat dluhopisů a to s ohledem na fakt, že Ukrajina se aktivně podílí na vydávání státních dluhopisů, které prodává velké množství makléřů a bank svým klientům jako alternativu k vkladům – což je hlavní investiční nástroj, který mají Ukrajinci k dispozici.  No a vzhledem k tomu, že NBU je správcem cenných papírů pro státní dluhopisy, bude tento orgán rovněž zapojen do právního procesu, pokud budou tyto dluhopisy tokenizovány. Tato spolupráce umožní vytvářet infrastrukturní projekty, čímž se oživí trh s cennými papíry a zvýší jeho transparentnost.

Závěr

I když návrh zákona teprve čeká hlasování, jedná se o první krok k tomu, aby se Ukrajina stala konkurenceschopnou zemí pro kryptoměnový obchod a přinejmenším příznivým prostředím pro rozvoj domácího trhu. Díky novým legislativním podmínkám si nyní právnické osoby, jejichž aktivity se zaměřují na digitální aktiva, budou moci otevírat bankovní účty a jednoduše vyměňovat a vydávat digitální aktiva.

A další zásadní věcí je, že regulátor se chystá do roku 2025 vydat digitální měnu centrální banky nazvanou e-hřivna, která již bude považována za zákonné platidlo.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img