Šéfové Amazonu, Apple, Google a FB virtuálně před americkým Kongresem

3.5
(4)

Generální ředitelé velkých technologických firem (konkrétně Amazonu, Apple, Facebooku a Google) promluví – alespoň virtuálně – v pořadí již šestém slyšení před americkým Kongresem také o výhodách blockchainové technologie, které nám přináší.

Série těchto slyšení byla nazvána “Online platformy a tržní síla” a zaměřuje se převážně na velké technologické společnosti a jejich silné postavení na internetu a v sociálních médiích. Konkrétně toto slyšení se bude konat v podvýboru pro antimonopolní, obchodní a správní právo.

Největší osobnosti byznysu

Na slyšení, kterého se zúčastní hned dva z pěti nejbohatších světových miliardářů (Jeff Bezos – generální ředitel Amazonu – jako číslo 1 a Mark Zuckerberg – generální ředitel Facebooku – jako číslo 4), se budou projednávat hlavně antimonopolní otázky. Očekává se, že během hledání odpovědí na palčivé otázky (jako je třeba ovlivňování voleb) bude také diskutován přínos blockchainové technologie, která se snaží decentralizovaným přístupem o rozvoj internetu – tzv. Web 3.0.

Mnohé ze společností, které se zabývají blockchainem, popisují budování distribuovaných systémů jako novou šanci pro internet. Zakladatel a generální ředitel Chainstone Labs, Bruce Fenton, se k této problematice vyjádřil následujícími slovy:

“S centralizovanými stranami existuje mnoho výzev, které lze vylepšit za pomoci technologie distribuované knihy. Součástí budování webu byly rovné podmínky a demokratizace informací. Technologie, jako jsou inteligentní smlouvy, digitální cenné papíry či bitcoiny, mohou změnit způsob, jakým lidé interagují a snížit také potřebu silných centrálních stran”

Ne vždy byla minulost tak růžová

Ohlédneme-li se zpět do minulosti, zjistíme, že ne vždy se dařilo. Kupříkladu Facebook se pokusil minulý rok o vytvoření vlastní měny (Libry). Velmi rychle se tímto krokem dostal do pozornosti regulačních orgánů, které se obávaly myšlenky ohrožení amerického dolaru jako globální rezervní měny, nemluvě o obecných výhradách k tomu, jak Facebook nakládá s osobními údaji. No a Google jeden čas vedl vlastní válku proti kryptoměnám, když zakazoval krpytoměnové reklamy a dokonce jeden čas stahoval videa z Youtube, což později označil za chybu.

Decentralizace

S jistou dávkou spekulace můžeme předpokládat, že Kongres zváží myšlenku, jakou roli by mohla hrát myšlenka decentralizace třeba ve veřejné politice na internetu. Decentralizovaná technologická infrastruktura by se mohla stát novým základním kamenem pro vybudování nové éry internetu. Internetu, kde nebudeme muset již mít obavu, že velké společnosti “převzaly” naše životy.

Závěr

Určitě je škoda, že (navzdory výzvám republikánů) nebude slyšení účasten také Jack Dorsey – generální ředitel Twitteru a velký fanoušek Bitcoinu, jehož společnost je (v porovnání s ostatními čtyřmi giganty) mnohem menší a není zde prý takové nebezpečí, že by získala monopol. Ale jak všichni dobře víme, právě Twitter má ve spoustě (nejen kryptoměnových) diskusí vliv přímo obrovský.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img