Růst čínské ekonomiky skokově zpomaluje – jaké důsledky z toho plynou pro globální ekonomiku?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Z mé poslední zprávy jste se mohli dozvědět, že došlo k průlomu, co se týče obchodních vztahů mezi Čínou a Spojenými státy. Obě strany totiž dosáhly částečné obchodní dohody, která položila základy pro to, aby celá obchodní válka za nějakou dobu skončila úplně. Nicméně, poslední data teď ukazují, že růst čínské ekonomiky znatelně zpomaluje. To je právě další díl skládačky, která může naznačovat, že se krize blíží. Čína je totiž obrovská ekonomika, která má na tu globální značný vliv.

Zpomalení HDP

Růst čínského HDP byl v prvním kvartálu 6,4 %, ve druhém 6,2 % a poslední kvartál činí 6 %. Je třeba ale říci, že růst HDP EU je směšných 1,4 %. Když to dáme do kontrastu, tak je rozdíl znatelný. Ale i přesto je tímto zpomalením čínská vláda velmi znepokojena, protože jejich cílem byly dlouhodobě dvě cifry a od toho jsou čím dál více vzdálenější.

Důvodem pro tohle zpomalení je samozřejmě zvýšení amerických dovozních cel, které poškodilo čínský obchod. Nebyl to ale jediný faktor, neboť za zpomalením ekonomiky je i snížení domácí spotřeby, investic a výroby. Tento čtvrtletní pokles je dle čínského statistického úřadu největší od roku 1993.

Ekonomové se shodují na tom, že zpomalení růstu ekonomiky ČLR je silnější, než se z počátku očekávalo a je to zároveň velmi znepokojivé. Existuje tu tedy riziko, že Čína aktuální vývoj pouze akceptuje a nepodnikne žádná tvrdá opatření pro podporu růstu. Čínská vláda totiž stanovila pro letošní rok cíl hospodářského růstu mezi 6,5 – 6 %.

Globální dopad

Zpomalení čínské ekonomiky má samozřejmě obrovské důsledky. Čína je co se týče světového obchodu na druhém místě, takže má zpomalení růstu ekonomiky i globální dopady. Snižuje poptávku po průmyslových součástkách z asijských zemí, klesly také ceny sóji, železné rudy a dalších komodit, což zasáhne dodavatele jako Brazílie nebo Austrálie.

Vzhledem k velmi špatným ekonomickým údajům může zase dojít ke snížení úrokových sazeb nebo zavedení jiných stimulačních opatření na podporu růstu ekonomiky a ke snaze odvrátit větší ztrátu pracovních míst v důsledku snížené výroby.

Představitelé Číny už sice zvýšili vládní výdaje, což je zavedení další fiskální politiky, ale zatím nedošlo k rozsáhlejším opatřením na stimulaci domácí ekonomiky. Nebylo tak učiněno z důvodu obav vysokého zadlužení, které je už i tak dost vysoké. Díky této skutečnosti ratingové agentury snížily Číně úvěrový rating.

V zemi také klesá prodej automobilů. V září se meziročně snížil o 5,2 procenta na 2,27 milionu vozů. Klesá tak už 15 měsíců za sebou. Září přitom bývá měsícem, kdy se prodej zpravidla zvyšuje. V srpnu prodej klesl o 6,9 procenta a v červenci o 4,3 procenta. Čína je největším automobilovým trhem na světě.

Závěr

Obavy z recese mezi ekonomy a analytiky pořád stoupají, na Manhattanu to vypadá, že praská realitní bublina. Rapidně zpomaluje růst čínské ekonomiky. Naopak poptávka po zlatu mohutně roste. Na velkých akciových indexech se trh pořád nemůže rozhodnout. To jsou všechno větší či menší vlaštovky, které říkají, že něco není v pořádku.

Co číst dále?

20.10.19 Technická analýza EOS/USD – krátké oživení bylo ukončeno

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojbbc.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img