Ropná krize – test Bitcoinu jako uchovatele hodnoty

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V reakci na útoky bezpilotních letounů na ropná zařízení Abkajk a Churajs v Saúdské Arábii, došlo k očekávanému zvýšení cen ropy o 10 %. Někteří analytici předpovídají, že tato událost může mít na světovou ekonomiku katastrofální důsledky. Nyní má tedy Bitcoin jednu z příležitostí prokázat, že je bezpečným přístavem a uchovatelem hodnoty v období turbulencí a nestability.

graf
zdroj: Yahoo Finance

Útoky v Saúdské Arábii

Víkendové útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco snížily produkci ropy o 5,7 milionu barelů denně, což představuje asi polovinu denní těžby Saúdské Arábie a více než 5 % celosvětových dodávek ropy. Útoky zasáhly tohoto největšího světového vývozce ropy přímo do srdce jeho ropného průmyslu. Napadena byla totiž ropná zařízení Abkajk a Churajs.

K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsiů, ovšem americký ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil z těchto útoků Írán a k této události na Twitteru sdělil:

„Írán zahájil bezprecedentní útok na světové Dodávky energie. Neexistují žádné důkazy o útocích pocházejících z Jemenu.“

twitter
zdroj: twitter.com

Někteří analytici již nyní předpovídají, že tento útok způsobí největší nedostatek v dodávkách ropy v historii. Analytici na FXTM k tomu uvedli:

„Taková událost může mít na světovou ekonomiku mnohem katastrofičtější důsledky než jakákoli jiná událost, ke které došlo v posledních několika letech. Cenový šok z cen ropy, který je dnes vidět, je největší za téměř tři desetiletí od doby, kdy Saddám Husajn v 90. letech napadl Kuvajt.“

Nigel Green

Rostoucí institucionální zájem o Bitcoin pomohl vytvořit tržní hodnotu kolem 10 000 dolarů za toto nejlepší digitální aktivum dle tržní kapitalizace. Proto je Bitcoin stále častěji vnímán jako stabilní uchovatel hodnoty, podobně jako např. zlato. Ne nadarmo se také Bitcoinu říká digitální zlato nebo zlato 2.0. Tato digitální mince tak získává stabilní pozici mezi tradičními „ráji“, jako jsou např. vzácné kovy.

Nigel Green, výkonný ředitel nezávislé finanční poradenské služby DeVere Group, věří, že podobné události, jaké byly k vidění o víkendu, mohou zvýšit cenu Bitcoinu nad hodnotu 15 000 dolarů. V souvislosti s tím Nigel Green sdělil:

„Bitcoin si v současné době uvědomuje svou pověst formy digitálního zlata. Doposud bylo zlato známé jako bezpečné útočiště, ale Bitcoin – který sdílí jeho klíčové vlastnosti, jako je uchovatel hodnoty a omezené množství – by mohl v budoucnu potenciálně zlato předstihnout, protože se svět stále více digitalizuje.”

Thomas Lee

Generální ředitel společnosti Fundstrat Global Advisors Thomas Lee poukázal na skutečnost, že nejlepší tři nebo čtyři roky pro americký akciový index S&P 500 se kryly s nejlepšími roky pro Bitcoin.

Lee dále minulý týden uvedl, že příštím velkým katalyzátorem bitcoinové rally by mohl být rozhodující zlom na vyšších akciových trzích. Pokud se ovšem v pozadí rýsuje hrozba konfliktu na Blízkém východě spolu s nedostatkem ropy, jeví se tento scénář poměrně nepravděpodobným.

Závěr

Je tedy Bitcoin rizikovým aktivem nebo aktivem bez rizika? V rozhovoru, který minulý týden Thomas Lee poskytl, uvedl, že sentiment pracoval v obou směrech a Bitcoin nazval oboustranným.

Jak se bude situace na akciových trzích a kolem Bitcoinu vyvíjet, na to si budeme muset nějaký čas počkat. Akciové trhy zatím nevykazují žádné výraznější ztráty a Bitcoin po mírném poklesu na 10 170 USD (dne 16.9.), opět mírně posílil k hranici 10 250 USD (dne 17.9.). Katastrofické scénáře některých analytiků se tedy zatím nekonají, ale co není, to může velmi brzy být.

Co číst dále?

Kryptoburzy bojují s novými pravidly FATF

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img