Ray Dalio věří, že národy postaví Bitcoin mimo zákon

4.3
(6)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ray Dalio, legenda miliardářského hedgeového fondu, věří, že vyšší cena Bitcoinu donutí vlády jednat.

Dalio ve svých predikcích nepočítá s tím, že by BTC uspěl. Očekává totiž, že úřady upustí od kryptoměn, když uvidí jejich „hmotný“ růst.

Nakonec jeho skepse vůči kryptoměnám spočívá v regulační hrozbě proti nim.

Pokud kryptoměny dále porostou vlády pravděpodobně zintenzívní své úsilí o jejich omezení, Dalio však nespecifikoval, při jaké hranici cen BTC začnou vlády přijímat přímá opatření. Dále uvedl :

“Nemyslím si, že digitální měny uspějí tak, jak lidé doufají.”

Daliovu skepsi sdíleli také vládní úředníci. Americký prezident Donald Trump vydal prohlášení týkající se bitcoinů v červenci 2019. V té době napsal na Twitteru:

“Nejsem fanouškem bitcoinů a dalších kryptoměn, které nejsou penězi a jejichž hodnota je vysoce volatilní a založená na čistém vzduchu.

Bývalý americký prezident Barack Obama však označil Bitcoin za „švýcarský bankovní účet“ a narážel na skutečnost, že státy nebudou schopny plně zakázat něco, co je nejen globální, ale také něco, co lze snadno zajistit jednotlivci.

Argument, proč vlády Bitcoin nezakáží

Bitcoin je jádrem softwarového protokolu peer-to-peer. Vlády by mohly používání kryptoměn omezit tím, že by je postavily mimo zákon. To by však způsobilo oslabení iniciativy proti praní špinavých peněz, jelikož uživatelé by se jednoduše přesunuli na šedý trh. Proti takové činnosti by pak bylo obtížnější zakročit.

Navíc v posledních měsících začalo bitcoinům projevovat podporu čím dál více miliardářů.

Bitcoin je likvidní, decentralizovaný, snadno obchodovatelný a bezpečně převoditelný. Tyto vlastnosti mu umožňují fungovat jako praktické bezpečné útočiště a zajištění proti inflaci s nízkou bariérou vstupu.

DeFi developer Julien Bouteloup poznamenal, že Dalio nabídl svou skepsi k Bitcoinu již v minulosti. V roce 2017, předtím než kryptoměna dosáhla historického maxima kolem 20 000 $, popsal BTC jako bublinu.

Bitcoin nad zlato

Během rozhovoru s Yahoo Finance Dalio také zdůraznil, že by upřednostňoval Bitcoin před zlatem.

Navzdory náhlému 60% propadu v březnu, digitální aktivum během roku 2020 výrazně překonalo zlato.

Cena bitcoinu a zlata meziročně. Zdroj: TradingView.com

V meziročním srovnání zaznamenalo zlato zisky kolem 23 %. Ve stejném období zaznamenal BTC 119% zisk, který vzrostl z 7 165 USD na více než 15 700 USD.

Závěr

Ray Dalio má ve světě spoustu posluchačů, jelikož jeho přínosy pro společnost jsou nemalé. Jeho pohled na bitcoiny je však často považován za povrchní, jelikož ve svých článcích uvádí důvody, proč je bitcoin důležitý, ale na druhou stranu je proti němu téměř vždy negativní.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Vzduch a voda jsou nejdůležitější věci, které potřebujeme k životu. A je jich omezené množství…

mattczsk

To je pravda … vždyť taky proto se o tyto “komodity” vedou spory a budou i války – podobně, jak již dnes o ropu.
A vlastnit geotermální vrt s minerálkou, kterou lze stáčet a prodávat – zároveň si nad něj postavit malou hydroelektrárnu, která bude napájet pár kontejnerů s minery … no to by byla nádhera.
Ale stejně tak bude dramaticky narůstat hodnota péče o seniory, odpadového hospodářství, lithia a dalších … to mi pořád ale přijde to krypto takové nejuchopitelnější. A hlavní výhoda: je globální. Takže nějaké vlády můžou vyvádět kejkle a nějak škodit – koneckonců dnešní Rusko, Čína, Indie atd. krypto likvidují už dnes. Ale přesto celý tento segment překotně roste a v podstatě stačí jen počkat, až některé z dalších voleb přivedou k moci mladší kandidáty, kteří už krypto chápou jinak, než generace, pro které je cihla a zlato jedinou hodnotou.
Možná se stane “přátelský přístup ke kryptu” tím tématem, které bude volby v některých zemích rozhodovat. Podobně, jako se to stalo s tématem “migrace”. Takhle to cítím já jako budoucí vývoj … cca za 10 let.

spot_img