Projev, který stál Jacka Ma 37 miliard dolarů

4.4
(23)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Kolik z nás řeklo slova, kterých jsme později litovali? Možná v hněvu na přítele nebo člena rodiny? Možná kolegovi v práci? Ať už to byla slova o čemkoli, určitě vás to nestálo miliardy dolarů a nevedlo to ke konspiračním teoriím na internetu s dotazem, kam jste zmizeli. Ale nikdo z vás není Jack Ma.

“Děkuji za pozvání na tento summit. Jsem rád, že mám příležitost se s vámi učit, diskutovat a vyměňovat si nápady.”

Díky těmto úvodním slovům se jmění Jacka Ma změnilo.

Kdo ještě nezná Jacka Ma

Jack Ma je ​​zakladatelem Alibaba Group, čínské nadnárodní technologické společnosti specializující se na e-obchod, maloobchod, internet a technologie. V roce 1999 spustil Alibabu, primární čínskou platformu pro elektronický obchod, a online platební službu Alibaba Alipay v roce 2004.

Alibaba je někdy označována za čínský Amazon a v roce 2020 činil její příjem přibližně 72 miliard dolarů. Život bývalého učitele angličtiny, který si podmanil nejlidnatější zemi světa, je pozoruhodný. Jeho fascinující příběh také popisuje kniha: Alibaba: Dům, který Jack postavil.

Ma věděl, že by se mohl stát globálním podnikatelem. K tomu však potřeboval umět anglicky, a tak když mu bylo 12, každé ráno v pět hodin jel 40 minut na kole do mezinárodního hotelu ve svém rodném městě a čekal na turisty. Nabídl jim, že jim bude ve městě dělat cestovního průvodce a oni ho na oplátku naučí anglicky. Dělal to každý den, přes déšť, krupobití i sníh.

“Dokonce jsem šel žádat o práci do KFC, přišlo dvacet čtyři lidí a bylo přijato dvacet tři. Byl jsem jediný, kdo zůstal bez práce.”

Pochybuji, že kterýkoli z těchto 23 úspěšných uchazečů z KFC nakonec získal podobné úspěchy, jako jsou tyto:

# 1 Nejbohatší obyvatel Číny 2020
# 17 Miliardáři pro rok 2020
# 21 Nejmocnější člověk 2018
# 7 Nejbohatší člověk v Tech 2017

Alibaba vs. Amazon

Když byla Alibaba v roce 2014 uvedena na newyorskou burzu, vytvořila rekord, největší veřejnou nabídku akcií na světě, a získala 25 miliard dolarů.

Není pochyb o tom, že když přemýšlíme o elektronickém obchodování, napadne nás jako první Amazon, ale porovnejme tyto údaje z roku 2020:

  • Na Den singles, 11. listopadu, zaznamenala Alibaba tržby ve výši 77 miliard dolarů. O 21krát více objednávek podle hodnoty než dvoudenní globální Prime Day společnosti Amazon před několika týdny.
  • V listopadu 2020 se měla Jackova Fintech společnost Ant Group, platforma pro online finance, která vyrostla z Alipay, obchodovat na akciovém trhu se světovým rekordem v hodnotě 37 miliard USD, což by společnost ocenilo na více než 300 miliard USD.

Ale než se to stalo, přednesl Ma projev, který vše změnil.

Projev, kterým Ma zkritizoval čínskou vládu

Dne 24. října přednesl Jack Ma na Bund summitu v Šanghaji svůj dnes už nechvalně proslulý projev. Začal tím, že je rozpolcený kvůli tomu, co se chystá říct, ale cítí, že je to pro finanční rozvoj v Číně zásadní. Během dalších dvaceti minut zahájil už ne tak subtilní rétorický útok na čínskou vládu.

Ve svém projevu Ma kritizoval „zastaralý dohled“ nad finančními regulacemi, dále potlačování inovací a uvedl, že globální bankovní pravidla jsou jako „klub starých lidí“. Vyzval k naléhavé změně a uvedl, že čínské banky mají „mentalitu zastavárny, která je přísná a ovlivňuje tak mnoho podnikatelů.“ Ma nazval lidi, kteří řídí banky za „starce“ a usoudil, že jsou už úplně mimo dění.

Dále kritizoval zásahy vlády do podnikání a potenciálního růstu:

„hra v budoucnosti bude o inovacích, nejen o regulačních dovednostech.“

Na závěr Ma uvedl, že Čína nemá dostatek odborníků na provádění politiky, která je v souladu s rozvojem.

Ma byl vzorem pro čínskou technologii a finance. Muž, který vynesl Čínu do popředí elektronického obchodování je známý svými kontroverzními projevy, ale tentokrát se zdá, že překročil hranici.

Čínská vláda je dobře známá tím, že netoleruje kritiku. Webové stránky jsou cenzurovány a komunikace monitorována. Prezident Si Ťin-pching nemá rád výzvy. Úředníci komunistické strany tak rychle přichystali odvetu a zaměřili se na Jackovu finanční říši. Byla to čistá ukázka toho, že žádný jednotlivec (bez ohledu na to, jak bohatý) není důležitější než komunistická strana.

Po průšvihu následuje trest

Týden po projevu se Ma setkal s předními čínskými regulátory. V návaznosti na toto jednání úředníci zveřejnili návrh nových přísnějších pravidel pro společnosti, poskytující mikropůjčky online, jako je Ant Group. 3. listopadu zrušila šanghajská burza Ant Group její plánované IPO s odvoláním na „významnou změnu“ v regulačním prostředí. To byla obrovská rána pro Ma, jeho společnost a jeho osobní finance – podíly v Alibabě, která vlastní část Ant Group, klesly o více než 8 %, což představovalo 3 miliardy USD z Jackova čistého jmění.

Společnosti Ant Group bylo nařízeno přepracovat finanční podnikání a byla zahájena antimonopolní sonda do společnosti Alibaba Group Holding.

Ma zmizel z očí veřejnosti

Také to spustilo Maovo odstranění z očí veřejnosti. Nepodařilo se mu objevit ani v závěrečné epizodě jeho vlastní talentové show „Africa’s Business Heroes“, která dává začínajícím africkým podnikatelům šanci soutěžit o cenu 1,5 milionu USD. Byl odstraněn z webových stránek i všech propagačních videí.

Od 12. října přestal zveřejňovat příspěvky na Twitteru, kde ho sledovalo 612 000 uživatelů.

Stručně řečeno, od onoho osudného projevu nejbohatší muž Číny a tvář společnosti „China Inc“ takřka zmizel z veřejného prostředí. Existují zprávy, že ho úřady zadržely. Lidé poukazují na případ Fan Bingbing, nejslavnější čínské herečky, která byla zatčena za daňové úniky a na měsíce zmizela. Později se objevila a v během veřejné omluvy vyjádřila svou loajalitu ke komunistické straně.

Existují také obavy, že Jacka Ma může postihnout stejný osud jako bývalého předsedu a klíčového akcionáře skupiny Anbang Insurance Group Wu Xiaohui. V roce 2018 byl Wu zatčen za hospodářské trestné činy a odsouzen k osmnácti letům vězení.

Závěr

O tom, co se stalo s Jackem Ma, se mohou lidé pouze dohadovat. Zatímco média vymýšlí různé titulky zavánějící konspiračními teoriemi, jiní si myslí, že se pouze uklidil do ústraní a čeká co se bude dále dít. Nicméně, čínská pocovidová ekonomika nyní bude potřebovat inovace v technologickém sektoru více než kdy jindy. Bude proto zajímavé sledovat Jackův další krok, až se vrátí na scénu. Je však nepravděpodobné, že ho uvidíme přijmout porážku. Muž, který v 5 hodin ráno jezdil ve sněhu na kole, aby se naučil anglicky, se jen tak nepoddá. Co si o tom myslíte vy?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 23

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img