[Pro začátečníky] Co jsou to DApps a k čemu jsou dobré?

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Pundi X a MakerDAO nabízejí obchodníkům zdarma kryptoplatební zařízení • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Novogratz: Tento rok bude velký pro Bitcoin • Tron koupil Steemit, kryptoblogovou platformu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Trhy Víkend...

[Týdenní zprávy] Bitcoin opět v centru pozornosti v Číně, Zájem o Bitcoin futures přesáhl 5 mld. USD, Binance, Tether, LTC, XRP, Coinbase

Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejdůležitějších zpráv za celý tento týden. Takže pokud nestíháte a uvítali byste...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

Bez moderní techniky si už dnešní svět neumíme ani představit. Vždyť také úspěšnost prakticky každé společnosti závisí na jejích technologických možnostech. S příchodem společnosti Ethereum (ETH) se zrodil software známý jako Decentralized Applications (decentralizované aplikace) nebo jednoduše DApps, které vynikají flexibilitou, odolností a průhledností. Jejich základem je technologie, která se nazývá blockchain.

blockchain
zdroj: medium.com

Decentralizace

Nejpopulárnější aplikace dnešní doby byly vytvořeny již před lety, a proto jsou založeny na centralizovaném modelu. Den za dnem se ale objevují nové decentralizované aplikace. Uvnitř decentralizované sítě nejsou na sobě jednotlivé uzly vzájemně závislé a nijak se neomezují. V decentralizovaném systému proto platí, že když je některý z uzlů nefunkční, ostatní mohou stále pracovat dál.

DApps
zdroj: blokt.com

Toto pravidlo v centralizovaném modelu neplatí. Pokud zde totiž dojde k selhání jednoho uzlu, dochází automaticky k selhání celého systému. I přes tuto naprosto zjevnou výhodu DApps se stále spousta vývojářů neztotožňuje s myšlenkou jejich výhody oproti aplikacím tradičním. Jaké silné stránky tedy může decentralizace světu softwaru nabídnout?

Vlastnosti DApps

  • open source= v ideálním případě by se měla řídit autonomií a o všech změnách musí rozhodovat konsenzus nebo většina jeho uživatelů. Zdrojový kód aplikace je k dispozici všem. Každý uživatel má přístup ke kódu pro kontrolu svých dat.
  • decentralizace = všechny záznamy o činnosti aplikace musí být uloženy na veřejném a decentralizovaném blockchainu, aby se zabránilo úskalím centralizace.
  • incentivizováno= validátoři blockchainu by měli být motivováni tím, že budou odpovídajícím způsobem odměněni kryptografickými tokeny.
  • protokol =komunita se musí dohodnout na kryptografickém algoritmu, aby prokázala hodnotu. Bitcoin například používá Proof of Work (PoW).

Přidržíme-li se výše uvedených definic, první DApps je ve skutečnosti Bitcoin (BTC) sám. Bitcoin je totiž soběstačná veřejná kniha, která umožňuje efektivní transakce bez zprostředkovatelů a centralizovaných úřadů.

blockchain
zdroj: blogs.systweak.com

Klasifikace DApps

Podle toho, jaký model blockchainu aplikace DApps využívají, je dělíme do tří kategorií:

Typ I: aplikace DApps mají svůj vlastní blockchain (např. Bitcoin, Factom, Siacoin, …)

Typ II: aplikace DApps používají blockchain typu I. DApps (např. Augur – ETH blockchain, Golem – ETH blockchain, Counterparty – BTC blockchain, …)

Typ III: tyto DApps používají protokol DApps typu II. ( např. SAFE Network – BTC blockchain)

Výhody DApps

Správa peněz – moderní platformy umožňují uživatelům provádět transparentní a rychlé, ne-li téměř okamžité transakce a vyhnout se tak těžkopádným požadavkům banky.

Odolnost vůči cenzuře – nemožnost ovládání sítě ze strany vlády či jednotlivce.

Žádné prostoje – systém peer-to-peer zajišťuje, že aplikace DApps bude nadále fungovat, i když jednotlivé počítače či část sítě bude nefunkční.

Řízení obchodních procesů bez lidské pomoci – využití takových aplikací je možné v oblastech, kde je výhodné snížit pracovní sílu. Typickým příkladem je logistika: každý náklad má speciální čip, který by měl být při příjezdu naskenován, aby automaticky informoval zákazníka.

Decentralizované autonomní organizace – všechna firemní rozhodnutí jsou naprogramována na blockchainu, což umožní přeskočit tu část, kde se na byrokracii a papírování vynakládá velké množství peněz.

Slabiny DApps

Hackerské útoky – množství DApps běží na smart kontraktech s otevřeným zdrojovým kódem. To hackerům umožňuje sítě zkoumat a hledat slabiny.

Použitelnost – mnoho aplikací DApps se potýká se špatným uživatelským rozhraním.

Uživatelé – Dapps se často potýkají s nízkými uživatelskými čísly. Díky tomu jsou méně interaktivní a činí je to méně zabezpečenými, neboť zabezpečení DApps se často může spoléhat na to, kolik uživatelů má.

Závěr

DApps jsou decentralizované aplikace. Vypadají jako normální aplikace a také nabízejí podobné funkce. Hlavní rozdíl je ovšem v tom, že jsou provozovány v síti typu peer-to-peer, jako je blockchain.

I když jsou DApps ještě stále v rané fázi svého vývoje, existují již tisíce aplikací, které mohou nabídnout nesčetné množství služeb – od hraní her, přes sběratelské aplikace až po výměny peněz.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Nejnovější články

[Večerní souhrn článků] • Pundi X a MakerDAO nabízejí obchodníkům zdarma kryptoplatební zařízení • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

17.02.20 Technická analýza: [BCH/USD] Svého high 2020 dosáhl na téměř 500 USD, nyní se investoři ptají, kde je dno?

Bitcoin Cash patří mezi jeden z nejúspěšnějších coinů v roce 2020, alespoň co se  růstu týče. Svého high 2020 dosáhl na hodnotě téměř 500...

Nerozumíte Bitcoinu, protože věříte, že fiat měny jsou skutečné

Zakladatelka alternativního zpravodajského portálu Popula týkajícího se kryptoměn a blockchainu, Maria Bustillos, se zamyslela nad tím, proč lidé, kteří věří fiat měnám, žijí v...

Hráči investovali do kryptoher více než milion dolarů

Do kryptoměnové hry Decentraland, založené na technologii blockchain, investovali hráč za poslední týden více než 1 milion dolarů. Hráči utratili tolik peněz za virtuální...

[Hot news] Kryptoburza FCoin je v insolvenci

FCoin, kryptoburza s kontroverzním modelem „trans-fee mining“, pozastavila obchodování a výběr kvůli nedostatku aktiv. Dle posledních zpráv ji chybí aktiva v hodnotě až 130...

Doporučujeme

15.02.20 Technická analýza: [BTC/USD] A je to tady! Propad Bitcoinu začal rychle a tvrdě!

Propad Bitcoinu začal rychle a tvrdě! Od High na 10 500 USD jsme poklesli na současných 9 880 USD. Na Bitcoinu vidíme propad téměř...

Bitcoin čelí orwellovské dystopii vládního dohledu, žádné hotovostní účty a účty v digitální měně

V jedné z posledních epizod Unchained podcast, diskutuje Laura Shin se svým hostem Alexem Gladsteinem, hlavním strategickým referentem v Human Rights Foundation. Dystopie vs. utopie Gladstein...

Projekt ReFork vstupuje do finální fáze předprodeje

ReFork přichází na trh s řešením globálního problému s jednorázovými plasty. Jeho unikátní biologicky rozložitelný materiál tak reaguje na blížící se restrikci Evropské Unie...

Lidé bolestně vzpomínají na své největší chyby s kryptoměnami

Od podvodů nesoucích jméno Elona Muska až po kolaps Mt. Gox sdílejí lidé své hororové příběhy o ztrátě svých Bitcoinů a dalších kryptoměn. Lidé...