Přinese Bitcoin halving pohádkové zisky?

6
Bitcoin, trh, kryptoměny, hodl

V květnu 2020 nás čeká již potřetí snížení bitcoinové těžební odměny na polovinu, tzv. halving. V předchozích dvou případech bylo šestiměsíční období před plánovaným halvingem provázeno výraznými cenovými zisky. V souvislosti s halvingem lze očekávat, že by tržní kapitalizace mohla dosáhnout bilionů USD.

Halving

Těžba bitcoinů je navržena tak, aby se postupně stávala obtížnější. Na začátku každý horník po přidání nového bloku transakcí do blockchainu získal odměnu 50 BTC. Zhruba po čtyřech letech, přesněji každý 210 000 blok, se odměna automaticky snižuje na polovinu.

Vzhledem k tomu, že do dnešního dne již proběhly dva halvingy, je současná odměna za vytěžený blok 12,5 BTC. Někdy kolem 17. května 2020 nás čeká halving číslo tři a po něm dojde ke snížení odměny těžařů na 6,25 BTC za vytěžený blok.

Tržní kapitalizace

Aktuální tržní kapitalizace Bitcoinu dosahuje hodnoty 144,5 miliardy USD. Nejvyšších hodnot dosáhl Bitcoin v prosinci roku 2017, kdy byla tržní kapitalizace 0,3 bilionů USD. Pokud srovnáme Bitcoin se zlatem, má to digitální ještě co dohánět. Zlato má tržní kapitalizaci kolem 8 bilionů dolarů.

Toto všechno by se mohlo změnit právě po květnu 2020. Pokud se podíváme na předchozí dva halvingy, tam v důsledku obrovského snížení nabídky výrazně vzrostla poptávka. Z tohoto pohledu je tržní kapitalizace v bilionech dolarů nejen nemožná, ale pravděpodobná.

Uživatel slvbtc k tomuto tématu na Reddit uvedl:

„Před listopadem 2012 byla cena 12 USD a těžilo se 50 bitcoinů za blok (600 $), což znamená, že trh absorboval 604 800 USD v bitcoinech týdně. Tento halving snížil novou dodávku o 302 400 USD týdně, což způsobilo, že tržní kapitalizace vzrostla v následujícím roce o 14 miliard dolarů.“

Když došlo v červnu 2016 k dalšímu halvingu, tržní kapitalizace opět výrazně vzrostla. Během následujících 18 měsíců dosáhla tržní kapitalizace ohromujících 300 miliard dolarů.

Uživatel slvbtc k tomu na Reddit dodává:

„Před červencem 2016 byla cena 650 USD a těžilo se 25 bitcoinů za blok (16 250 $), což znamená, že trh absorboval 16 380 000 USD v bitcoinech týdně. Tento halving snížil novou dodávku o 8 190 000 USD za týden.“

Výhled po květnu 2020

Uživatel slvbtc na Reddit dále uvádí, že pokud se bude cena Bitcoinu před halvingem pohybovat někde kolem 10 000 USD, měla by se tržní kapitalizace zvýšit na biliony dolarů. Uživatel slvbts říká:

„S bitcoiny za 10 000 USD před halvingem, kdy se těží 12,5 BTC za blok (125 000 $), to znamená, že by trh absorboval 126 000 000 USD v bitcoinech týdně. S tímto 50 procentním snížením po květnu 2020 by však nová dodávka poklesla o 63 000 000 USD týdně, což potenciálně způsobí, že tržní kapitalizace vzroste během následujících 2 až 3 let o biliony dolarů.“

Co na to analytici?

Známý kryptoměnový analytik Plan₿ na Twitteru uvedl, že se nejedná pouze o následek halvingu, který má vliv na zvyšující se cenu. Ve svém příspěvku uvedl, že na cenu Bitcoinu mají výrazný vliv i investoři, kteří začínají Bitcoin zkupovat cca šest měsíců před plánovaným datem halvingu.

Twitter
zdroj: twitter.com

Plan₿ uvedl:

„Jsme asi 6 měsíců před bitcoinovým halvingem v květnu 2020.

V roce 2012 BTC vyskočil z 5 USD na 12 USD (2.3x) v těch 6 měsících před halvingem. V roce 2016 BTC vyskočil z 350 USD na 650 USD (1.7x).“

Tyto zisky jsou však zanedbatelné v porovnání s těmi, co očekávají někteří analytici v souvislosti s halvingem. Analytik Valdrin Tahiri již dříve predikoval cenu Bitcoinu na úrovni 400 000 USD. Podobně pak smýšlí další z analytiků Rekt Capital, který svoji predikci zveřejnil na Medium a na Twitteru.

Twitter
zdroj: twitter.com

Závěr

Bitcoin si za dobu své existence vydobyl výsadní postavení mezi kryptoměnami a i na světových trzích udělal poměrně slušný dojem. A to i přes to, že se v tržní kapitalizaci nemůže srovnávat s jinými trhy a komoditami. Pokud by se tržní kapitalizace zvýšila, přehoupla se do bilionů dolarů a začala by se srovnávat s komoditami jako je zlato, byl by to pro minci a její postavení na globálních trzích obrovský skok kupředu.

Co číst dále?

19.10.19 Technická analýza XLM/BTC – Druhá šance? A kolik toho zvládne tentokrát?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

6
Komentujte

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LakatsohiE15Zee PrimeLibor Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zee Prime
Host
Zee Prime

Ok, ještě jednou naposledy – světová peněžní zásoba je kolem 28 bilionů dolarů, což je množství měny v oběhu včetně šekovatelných depozit, které stačí na vyřízení všech finančních transakcí na světě – protože se ročně asi 3x obrátí. Vážně si myslíte, že Bitcoin bude fungovat jako třetina světových peněz (s 8 biliony dolarů kapitalizace, jako má zlato)? V tom případě prostě ceny 400.000$ nedosáhneme ani náhodou. „In between those benchmarks is the total of the world’s money, depending on how it is defined. This includes the global supply of all coinage and banknotes ($5 trillion), the above-ground gold supply ($7.8… Číst vice »

E15
Host
E15

Jako máš v zásadě pravdu, ale i tak vidím cca 150.000$ jako teoreticky možných. Přirovnání ke zlatu sedí a nevidím nemožné, aby se BTC dostal na cca třetinu hodnoty zlata. Ve srovnání se zlatem je totiž strašně praktický a uložit do něj peníze může prakticky každý… Otázka je, co altcoiny při takovém vývoji….

Libor
Host
Libor

pak je jasne ze McAfee na zacatku r. 2021 zblajzne svoje pero

Zee Prime
Host
Zee Prime

Ne tak docela – co by pro něj bylo za problém na burze dát čekající příkaz, ve kterém nabídne, že koupí třeba 0,001 BTC za cenu 1 milion dolarů / BTC? Bude ho to stát 1000$ a prodejci se za tuto cenu poperou do krve, aby to byli oni, kdo mu těch pár satoshi prodá. Dojde tak ke střetu nabídky a poptávky a tudíž stanovení rovnovážné ceny na trhu. McAffee tak bude mít pravdu, protože se do konce roku 2020 Bitcoin na burze skutečně prodá za ekvivalent milionu dolarů / BTC. Nedokážu si představit, jak by se z toho jinak… Číst vice »

E15
Host
E15

Prostě řekne, že se spletl, no… Nějakou větší show bych si od toho nesliboval 🙂

Lakatsohi
Host
Lakatsohi

Proste jen vybleje nejakou dalsi sracku 🙂