Pokud je blockchain dveřmi k budoucnosti financí, klíčem je likvidita

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Likvidita by měla být považována za primární ukazatel celkového zdraví trhů a burz – a také za klíčový faktor pro ekonomické obchodování. V kryptoprůmyslu je likvidita králem. Ale jak měříme a vnímáme likviditu, se velmi liší.

Druhy likvidity

Ve svém jádru lze likviditu rozdělit do tří kategorií: tržní likvidita, devizová likvidita a likvidita aktiv.

1. Likvidita trhu

Tržní likvidita se tradičně považuje za rychlost, v níž lze aktivum koupit nebo prodat, aniž by to ovlivnilo celkovou cenu aktiva. Ale v obchodování s kryptem je to mnohem víc.

Jen proto, že vidíme velké množství aktivit, neznamená to, že se obchody dějí rychle nebo efektivně. Nebo že se vůbec dějí. Jak jsme viděli v prvních letech obchodování s kryptoměnami, objemy mohou generovat hrstky herců, které nemusí nutně odrážet zdravý trh. Co je důležité, vysoce likvidní trh – trh s mnoha kupci a mnoha prodejci – je efektivní a ekonomický, kde jsou transakční náklady nízké a zisky jsou maximalizovány.

Naproti tomu nelikvidní trh má obvykle vysoké transakční náklady, nedostatek zájemců o nákup a velké rozpětí mezi nejvyššími cenami kupujících a nejnižšími cenami prodejců.

2. Devizová likvidita

Pak máme devizovou likviditu za úschovu a nevazební služby. V obou případech je likvidita pro obchodníky důležitá, protože bez ní mohou utrpět vysokými náklady při skluzu. Budou vystaveni většímu riziku prostřednictvím méně obchodních opcí na aktivum. A samozřejmě je snazší manipulovat s cenou i na nelikvidních trzích. V případě nevěnných burz je to v jejich současné fázi vývoje nejzávažnější výzva, jíž čelí na cestě k přijetí do hlavního proudu.

3. Likvidita aktiv

Nejlikvidnějším aktivem je dnes hotovost – konkrétně americký dolar. A každé aktivum, které lze snadno převést na hotovost, je také považováno za vysoce likvidní. V kryptu je nejlikvidnějším aktivem Tether (USDT), který na začátku roku představoval téměř polovinu veškeré kryptoobchodní činnosti. Jak už ale víme, objem není spolehlivou mírou likvidity. To, díky čemu je Tether tak likvidní, je také jeho tržní kapitalizace a skutečnost, že jeho hodnota navázaná na americký dolar pomohla investorům zvládat volatilitu.

Proto, když se snažíme identifikovat likviditu aktiva, podíváme se na rozmanitost jeho obchodních párů na burzách, na kolika burzách se s aktivem obchoduje, na jeho cenovou aktivitu a jeho obchodní aktivitu. Co se týče kryptoaktiv, jejich uvedení na populárních burzách a umožňující lidem nakupovat na nich, má přímý dopad na úspěch projektů za těmito aktivy. Pokud aktivum není uvedeno na dostatečném počtu burz, znamená to, že si jej může koupit méně lidí, což má vliv na schopnost škálovat a diverzifikovat držitele tokenů – což je důležité zabezpečení.

Závěr

Objem může být falešný, ale likvidita ne. Vzhledem k tomu, že investoři hledají útočiště na volatilních trzích, mají objemy obchodů tendenci uvádět účastníky trhu v omyl s nafouknutými čísly, i když ve skutečnosti nám moc neříkají o kvalitě burzy, aktiv nebo trhu obecně. Pokud jsou technologie blockchainu a kryptoměny dveřmi do budoucnosti financí, klíčem je likvidita.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img