[Osobnost] Nikola Tesla – Elektrická kouzla vizionáře, který změnil svět (2. díl)

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Náš první článek o panu Teslovi sklidil velký úspěch a mnoho pozitivních ohlasů. Není to však ani tak naše zásluha, jako spíše tohoto úžasného člověka, který nás všechny zaujal. Někteří z vás navrhovali, abychom se ve druhém díle zaměřili na jeho vynálezy a objevy a my souhlasíme. Nikola Tesla si totiž jednoznačně zaslouží, abychom o něm vydali seriózní článek, kde se budeme alespoň částečně věnovat pouze elektřině, tedy práci, které zasvětil svůj život.

Tesla vytvořil přes 300 patentů. Jeho vynálezů, objevů a vylepšení je tolik, že by se do tohoto článku při zachování rozumné délky nevešel ani jejich prostý seznam. Z tohoto důvodu si nyní představíme některé nejzajímavější.

Střídavý proud – efektivní přenos energie

O co jde při tomto konceptu přenosu energie? Jedná se vlastně o důmyslný soubor několika vynálezů, které tvoří funkční celek. Jednak samotný střídavý proud (AC – alternating current, kdy se elektřina přenáší při mnohem vyšším napětí a menším proudu tak, že se směr proudu v čase mění. Důležitou součástku pak tvoří trafostanice a transformátory, které skokově snižují napětí na běžně použitelnou úroveň. To umožnilo snížit ztráty na rozvodné síti, mnohonásobně zvýšit dosah a výrazně snížit spotřebu kovu (mědi) díky výrazně menšímu průměru drátů.

Asynchronní motor na střídavý proudAsynchronmotor animation

Tímto vynálezem došlo k odstranění poslední překážky pro přijetí konceptu střídavého proudu. Kruh se uzavřel, jak ten pomyslný, tak i ten uvnitř motoru. Jak k tomu došlo můžete vidět vpravo na obrázku, který znázorňuje, jak se díky důmyslnému systému točivého magnetického pole statoru, které vznikná průchodem střídavého proudu jeho vinutím, otáčí rotor motoru.

Rentgen – první snímek

Nikola Tesla pořídil první rentgenový snímek. Konkrétně se jednalo o nohu jeho přítele spisovatele Marka Twaina. Jelikož to však nikde nezveřejnil, tak o své prvenství přišel. Tesla celý jev označil jako zářivou energii.

První rádio

Bezdrátový přenos vynalezl Tesla, srbský vynálezce, fyzik a konstruktér elektrických strojů, zařízení a přístrojů, dlouhodobě žijící v Americe. Dokonce předpověděl mobilní telefony a televizní satelity, za což se mu tehdy mnozí vysmívali.

Původně byl objev rádia připsán jistému Marconimu, který za něj dokonce neprávem dostal Nobelovu cenu. Bohužel až 3 měsíce po Teslově smrti mu byl patent vrácen. On byl totiž ten, kdo rádio skutečně vynalezl. Marconi neoprávněně použil 17 jeho patentů, přesto si dodnes můžete leckde přečíst, že vynalezl rádio.

Futuristický obrázek Teslova vysílače elekřiny

Bezdrátový přenos

Tesla s Marconim o první přenos přes Atlantik nezávodil. Věděl, že patenty jsou jeho, a proto se není o čem bavit. Navíc nechtěl přenášet jen rádiový signál. Věřil, že je možné přenášet bezdrátově tolik elektřiny, aby nebylo nutné na její přenos používat žádné kabely. K tomuto účelu měla být využita půda a jedna z vrstev atmosféry – ionosféra. Tesla dokázal, že to možné je, jak sami vidíte na obrázku. Problémem však je, jak snížit ztráty při přenosu.

Obecně se ještě i dnes uznává spíše názor, že koncept bezdrátového přenosu velkého množství energie na velké vzdálenosti možný není. Z toho si lze snadno odvodit, jak moc pokroková tato myšlenka byla těsně před rokem 1900. Představte si jakýkoli přístroj na elektřinu (včetně auta, letadla…), který nastartujete kdekoli. Umíte si představit, co by volná energie znamenala pro svět? A jak by to například ovlivnilo těžbu kryptoměn?

Volně položená svítící žárovka

Byl by na něco podobného dnešní svět (i po více než 100 letech) vůbec připravený?

Teslovy nedokončené vynálezy

Nikola Tesla měl velké vize. Kromě volné energie a jejího bezdrátového přenosu čekají na jeho následovníky i další nedokončené projekty. Dnešní informační doba je do jisté míry potomkem právě Tesly, který nám odkázal dostupnou elektriku, bezdrátový přenos informací a předpověděl internet, mobily a satelity.

Mezi nedokončené projekty pak patří létající stroj s iontovým pohonem podobný mimozemskému talíři UFO, silové pole a obranná věž TELEFORCE, která je schopná eliminovat nebezpečí jakéhokoli vojenského útoku (tedy jakási dokonalá obrana, která by ukončila veškéré války a pokusy o ně).

Tesla v Colorado Springs pracoval na bezdrátovém přenosu

Závěr

Teslovy patenty byly vykrádány, práce kopírována a stále mu někdo házel klacky pod nohy. Není tajemstvím, že díky těmto špinavým obchodním a mocenským praktikám byl svět o některé z Teslových objevů s největší pravděpodobností ochuzen. K tomu bohužel napomohlo i to, když v roce 1895 z údajné nedbalosti některého z nájemníků vyhořela budova, kde měl Tesla laboratoř s jeho kompletní prací.

Nikola Tesla svým střídavým proudem zajistil, že se k nám všem elektřina poměrně snadno dostala. Važme si tedy toho co máme. Od prvního rádia se mnohé změnilo. Televize je retro, máme mobily, počítače, internet, kryptoměny, ale jedno zůstává – střídavý proud, který nám tyto spotřebiče napájí a který dosud nebyl nikým překonán a nahrazen.

Zdroje:
https://www.elektrina.cz/nikola-tesla-vs-edison-valka-proudu
https://www.tvfreak.cz/nikola-tesla-muz-ktery-zmenil-nase-zivoty/4487-4
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99%C3%ADdav%C3%BD_proud
http://tesla.xf.cz/rentgen.html
http://chi.cz/clanky/vynalezy-nikola-tesla
https://cs.wikipedia.org/wiki/Asynchronn%C3%AD_motor
Nikola Tesla–Génius, který změnil svět [rukopis] : bakalářská práce /LucieFexová;vedoucípráce: prof.PhDr. Zdeněk Beneš, CSc. ­­ Praha, 2015. ­­55 s.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Majkl Ex

jen k tem ztratam, tak HAARP, pokud vysle do ionosfery modulovany HF (vysokofrekvencni) signal, tak tim vychyli ionosferu dal od zeme (zmeni jeji vzdalenost) a tak je mozne aby zkrze tuto “docasnou diru” pronikalo z kosmu vetsi mnozstvi mnozstvi toho, pred cim nas ma vlastne chranit. a tak je odrazene mnozstvi energi mnohem vesti,nez enrgie do ni vyslane. jen 1 z moznych vyuziti.

Ferrero Rocher

Chtel jsem to napsat uz minule,Tesla byl hodne kontroverzni osobnost,ano to co vymyslel na zacatku kariery bylo super ale to to co predvadel na konci to uz nemelo s vedou moc spolecneho,spis dilo silence.

spot_img