[Osobnost] Milada Horáková – Oběť justiční vraždy socialismu zemřela za svobodu a přesvědčení

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Brave browser má 10 mil. uživatelů • Poloniex delistuje DigiByte kvůli kritice TRONu • a další novinky

Zde najdete stručné shrnutí těch nejdůležitějších zpráv za uplynulý den. Pod shrnutím potom získáte ke každé zprávě další informace.  Trhy Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Bitcoin překonal rekord • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše nové večerní shrnutí. Vše důležité,...

[Polední zprávy] • HTC Exodus 1 s kreditem 100 USD v BNB • Téměř 70 krpyto hedgeových fondů letos skončilo • a další novinky

Zde najdete stručné shrnutí těch nejdůležitějších zpráv za uplynulý den. Pod shrnutím potom získáte ke každé zprávě další informace.  Trhy Situace...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz
Jsem hodler a kryptonadšenec se zájmem o různá ekonomická, finanční, sociální a motivační témata. Obvykle rád píšu o lidech nebo o věcech, které nás mohou něčím zajímavě obohatit. Věřím, že naše mysl je jako úrodná půda, do které můžeme sázet semínka úspěchu. Záleží pak jen na nás, o jakých věcech přemýšlíme a na co se soustředíme, protože to v našem životě začne růst.

U příležitosti blížícího se 30. výročí 17. listopadu přinášíme článek o Miladě Horákové. Milada Horáková nás může inspirovat především svou nesmírnou odvahou, morální narovnaností a bojem za pravdu a svobodu. Se vztyčenou hlavou se postavila proti nenávistné ideologii, nespravedlnosti a politické zlovůli a byla ochotná za svoje přesvědčení i zemřít. Za to jí nepochybně právem náleží obdiv a úcta nás všech. V dnešním článku si vzpomeneme na hrůzy totality a na zinscenovaný soudní proces, jehož účelem bylo vyvolávat strach, manipulovat a rozšířit mezi lidmi třídní nenávist.

Odpůrkyně komunismu

Většina z nás se problémům vyhýbá. Nechceme se pouštět do nepříjemností a tak raději přejdeme nějakou tu lehkou nespravedlnost, urážku či pochybení ze strany učitelů, úředníků a dalších lidí, kteří zastávají úřední pozice. Je to logické, tito lidé mají určitou pravomoc, kterou by případně mohli zneužít. Jenže do jaké míry je možné se chovat takovým způsobem, aniž bychom riskovali, že se situace vymkne kontrole? Příběh o justiční vraždě Milady Horákové a dalších politických odpůrců komunismu nechť je především výstrahou nám všem před servilností, konformitou a rovněž před ztrátou paměti.

Vítěz bere vše

Během druhé světové války se bojovalo o území. Nacisti postupně obsazovali Evropu a namířili si to i do Ruska. Američané stáli bokem, dokud si neuvědomili, že vítěz bere vše. Konec války je tak spojen s porcováním Evropy, kterou si pyšní zachránci mezi sebe rozdělili, jako by šlo o samozřejmost. Vznikl kapitalistický západ a socialistický východ. Sověti měli zřejmě strach ze zkušených kolonizátorů a tak se na hranicích stavěly zdi, ploty a tahaly ostnaté dráty. Tento strach přerostl v paranoidní hledání nepřítele ve vlastních řadách a zastrašování lidí. Po celém východním bloku probíhaly politické procesy s odpůrci režimu.

Zločiny komunistů v Československu

Komunisti se snažili vytvořit obraz, ve kterém si „pracující lid” žádá přísné tresty pro jejich politické odpůrce. Součástí tohoto obrazu bylo neustálé velebení socialistického zřízení a tzv. „lidově demokratické” republiky, přičemž kdokoli by s tímto zřízením nesouhlasil, mohl být velmi snadno označen za vlastizrádce, špiona, nepřítele lidu atd. a hrozilo mu sociální vyloučení, mučení, napadání jeho rodiny a přátel, vězení a dokonce i smrt.

Propaganda a manipulace

Šířila se nenávist a strach mezi tzv. pracující lid (součástí propagandy o třídních nepřátelích byly mimochodem i obraty jako „nemakačenky a nepracující”). Režim manipuloval masy zhypnotizovaných lidí, kteří věřili lžím a propagandě. Toho využili nejen křiváci, kteří rychle pochopili, že z podpory strany získají osobní prospěch, ale i různí psychopati a sadisti, kterým dělalo dobře někoho týrat. Mezi metody používané během výslechu StB a ve vazbě patřilo fyzické i psychické týrání, vyhrožování, odepírání spánku…

Za nejnechutnější však považuji fakt, že do celé té manipulace byly vtahovány malé děti ve školách. Používaly se např. tzv. pětiminutovky, během kterých učitelé svým žákům papouškovali, co se psalo v novinách o Miladě Horákové a mnoha dalších nepřátelích socialismu, přičemž se kladl důraz na to, aby dětem vštípili, že jsou to velezrádci, špioni a teroristé a že si zaslouží tvrdé tresty. Děti se ve školách učily šířit propagandu, chodily vylepovat propagandistické plakáty atd. Pokud jste četli antiutopický román 1984 od Orwella, jistě si v této souvislosti vzpomínáte na pasáž o manipulaci dětí, kterým se vymyly mozky tak důkladně, že dokonce udávaly vlastní rodiče.

Leták KSČ z roku1938

Monster proces

Účelem politického procesu s Miladou Horákovou a dalšími odpůrci komunismu bylo zmanipulovat masy a zastrašit všechny, kteří se zmanipulovat nedají. Nešlo o prokazování skutečností a už vůbec ne o spravedlnost. Vše bylo předem pečlivě připraveno a doslova zinscenováno (měli dokonce jakousi „režijní knihu”), jako by šlo divadelní představení, ve kterém prokurátoři i obžalovaní pouze sehráli své role. Obžalovaní byli za tímto účelem předem zpracováváni, mučeni a zlomeni, aby vypovídali tak, jak se to režimu hodilo. Je třeba si uvědomit, že jim šlo nejen o holý život, ale báli se i o rodinu. Pokud se někdo od své role odklonil, ihned byl přerušen, seřván či dokonce vyveden ze soudní síně a přiveden k „rozumu”.

Tak byla vytvořena fiktivní realita, která byla následně zfanatizovanými novináři odprezentována veřejnosti s patřičnými komentáři, které dokreslovaly celkový obraz o úžasně fungující socialistické republice, jejíž pracující lid Milada Horáková svou rozvratnou činností zradila a plánovala uvrhnout do války či jakkoli jinak poškodit. Přestože se za svoji vlast postavila i během 2. světové války, kdy ji i jejího manžela nacisti uvěznili a hrozil jí trest smrti, tak se komunisté neštítili ji dokonce označit za spojence Hitlera. Udělali zkrátka cokoli, aby v lidech vyvolali strach a nenávist.

Trest smrti

Milada Horáková byla v roce 1950 popravena (společně s dalšími třemi odsouzenými z její „skupiny”) po dlouhém a vyčerpávajícím vyšetřování a na základě rozsudku, který byl, jak se později ukázalo, určen již dávno před koncem vykonstruovaného procesu. Poprava byla provedena primitivním dlouhotrvajícím oběšením a údajně trvala až 15 minut. Proti vraždám odpůrců komunistické strany vystoupila celá řada zahraničních osobností (např. Albert Einstein, Winston Churchill nebo Eleanor Roosevelt) a dokonce i několik odvážlivců z Československa.

Milada Horáková si zachovala důstojnost a odešla smířená a se vztyčenou hlavou. Přestože její spoluvězenkyně tvrdila, že na cele propadala v dlouhotrvající pláč, končící nervovými záchvaty, u soudu ani na poslední návštěvě své rodiny na sobě nedala nic znát a pevnou rukou napsala těsně před popravou několik krásných dopisů své rodině a známým.

A nyní krátkým úryvkem z dopisu, napsaného 3 hodiny před popravou, uctíme její památku:

„Mám Vás tolik, tolik ráda. Líbám Vás a tisknu. Jsem v mysli a modlitbách jen a jen u Vás. Hrála jsem to snad špatně, ale myslela jsem to poctivě. To mi můžete věřit. Jsem pokorná a odevzdaná do vůle Boží – tuto zkoušku mi určil a já jí procházím s jediným přáním: abych splnila zákony Boží a zachovala své čestné lidské jméno. Neplačte – neteskněte moc – je mi to takhle lepší než pozvolna umírat. Dlouhou nesvobodu už by mé srdce nevydrželo. Takto se rozletím, zase do polí a luk, strání a k rybníkům, na hory i v nížiny. Budu zase nespoutaná, a ten klid a mír. Dejte mi ho – bylo toho tolik, co bylo nutno překonávat – chci už jít. Nebraňte mi svým nářkem. Musíte teď žít také za mne. Líbám Vás, líbám. S Bohem”

Co číst dále:

[Večerní souhrn článků] • Ripple a Nium spolupracují se společností VISA • Správce burzy MT Gox pozdrží distribuci Bitcoinu

Zdroje:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10153697395-proces-h/
http://www.vira.cz/Texty/Clanky/milada-horakova-slova-pred-popravou.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunismus_v_%C4%8Cesku
https://www.osobnosti.cz/milada-horakova.php
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milada_Hor%C3%A1kov%C3%A1

32 KOMENTÁŘE

32
Komentujte

avatar
19 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
FrantaPavelMirekStanislav H.Hodler Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
naivechildischDr.
Host
naivechildischDr.

Je to velmi dobré, že jste si vzpomněl na tuto osobnost, která se postavila bolševickému vraždění a zvůli státu v této době, která se jiným způsobem tomu blíží.

Stanislav H.
Host
Stanislav H.

Podle komentů vidím, že toto bylo publikováno již před rokem. Nevadí mi recyklace znovuoprášeného článku, ale když jdu na web se zaměřením na krypto, nutně nepotřebuji číst plevelné články, byť jsou jakkoliv historicky přínosné. Na oddychovku se sám podívám dle svého na cokoli zájmového, není nutné čtenáře násilně nutit „odpočinout si u odpočinkových témat“. Dle zkušeností spíše nabývám dojmu, že jde pouze o cíl zaujmout nějakým neobvyklým titulkem pro nalákání čtenářů z vyhledávače. Ale to v dnešní době moc nepůjde, bohužel většina omladiny mlátící prstem do dotykových špionážních paskvilů o Horákové nic neví (prý: „co že to je za zpěvačku?)… Číst vice »

Bohumil
Host
Bohumil

tady je problém v tom že vraždu , nezpůsobil režim ale lidé!!! za všechny politické vraždy ,odsouzení ,kriminály může člověk , ti horlivci kteří se mstili , nebo zakrývali svoji minulost z války a nebylo jich málo !a jsou takoví i dneska , lidé si dokáží všechno převrátit ku obrazu svému , tehdy i dnes !

Bohumil
Host
Bohumil

jsem celý život bezpartijní, na mne psali taky jak na každého na zvláštní úkoly , ty měl každý podnik , taky lidi kteří k tomu sloužili , zas to bylo o lidech kteří se k tomu propůjčili , pak honem převlekli kabát a jsou opět u koryt , člověk člověku škodí !!

LENKA
Host
LENKA

ano je třeba pokračovat v těchto příspěvcích, aby nikdo nezapomenul na to, co se zde dělo za zrůdnosti!

Piero Bertoldo
Host
Piero Bertoldo

Ano pokracujte protoze na tuto osobu nesmime zapomenout.A snad jednou i KSCM bude ilegalni doufam.V ceske zemi uz nesmi prijit diktatura te bylo uz dost.

Dáda
Host
Dáda

neříká se nezapomenuli, ale nezapomněli. pane redaktore (paní redaktorko)

Drahomíra Samková
Host
Drahomíra Samková

Děkuji za připomenutí této úžasné ženy, která dokázala se ctí a statečně setrvat až do hrozné smrti, kterou ji uchystali její nepřátelé. To, co tato žena dokázala by nemělo být nikdy zapomenuto protože, takových hrdinů nemá naše vlast tak moc, a proto bychom si jich měli opravdu vážit. Milada Horáková je pro mě stejná hrdinka jako byl Jan Hus nebo Jan Palach.

Karel NYKL
Host

Milada Horakova .general Heloiodor PIKA adalši ,tyto osobnosti nesmi byt nikdy zapomenuty ,jen mne mrzi že za jejich smrt nebyl nikdo potrestan ani karel vaš ktery pokojně zestarnul v domově duchodcu a užival si duchodu .Je třeba neustale připominat jak zrudy komunizmus a komunisti jsou ,a ti dnešni nejsou o nic lepši .

ZDENĚK
Host
ZDENĚK

Pokračujte jen tak dál

Jirka
Host
Jirka

Kde jsou popsany zlociny kapitalismu od roku 1989 na vsech lidech?

andy
Host
andy

Nedávno jsem četl komentář jednoho člověka na novinkách.kde psal.žr vypátral kdo byla Horáková-členka nacistické strany Vlajka.po válce byla ve skupině která to ozbrojená chtěla vtrhnout na hrad s cílem zavraždit prezidenta???to je historický fakt.hodně pamětníků toto potvrdilo.takže pište pravdu.jak to doopravdy bylo.ne jen A ale i B

Radek D.
Člen

Máme spoustu zajímavých osobností naší historie, jejichž osudy a zásluhy by měly býti připomínány. Díky a pokračujte i nadále.

pietro
Host
pietro

MH = úžasná osobnost! Díky Kytko.

Mirek
Host
Mirek

A co má tento článek společného s kryptomenou?

Hodler
Host
Hodler

Nepochopil jsem, jaký vliv má M.H. na BTC….????

Stanislav H.
Host
Stanislav H.

Podle komentů vidím, že toto bylo publikováno již před rokem. Nevadí mi recyklace znovuoprášeného článku, ale když jdu na web se zaměřením na krypto, nutně nepotřebuji číst plevelné články, byť jsou jakkoliv historicky přínosné. Na oddychovku se sám podívám dle svého na cokoli zájmového, není nutné čtenáře násilně nutit „odpočinout si u odpočinkových témat“. Dle zkušeností spíše nabývám dojmu, že jde pouze o cíl zaujmout nějakým neobvyklým titulkem pro nalákání čtenářů z vyhledávače. Ale to v dnešní době moc nepůjde, bohužel většina omladiny mlátící prstem do dotykových špionážních paskvilů o Horákové nic neví (prý: „co že to je za zpěvačku?)… Číst vice »

Stanislav H.
Host
Stanislav H.

Výše uvedený koment jsem dal nahoru-na začátek komentářů, nechápu, proč byl přesunut dolů. (Aby ho komančové nečetli? 🙂

Hodler
Host
Hodler

Nepochopil jsem, jakou souvislost má M.H. s BTC…????????????

Pavel
Host
Pavel

Děkuji, zajímavý příspěvek. Těším se na další podobné.

Franta
Host
Franta

Tak zrovna Milada Horáková nebyla žádné neviňátko, ale česká nacistka. Před válkou byla obdivovatelkou „německého národního socialismu“. Fascinovala jí Hitlerova schopnost vyhladit nezaměstnanost a obrovský podíl žen v institucích nacistického Německa. Před uvězněním bojovala houževnatě o to, aby umožnila českým ženám členství v nacistických organizacích protektorátu. Byla konfidentkou jak Gestapa tak Státní bezpečnosti – SD (Sicherheitsdienst). Spolupracovníkem Gestapa nebo Abwehru mohl být kdejaký hlupák, ovšem zahraniční spolupracovníci pro SD byli vybíráni velmi opatrně a to z obzvlášt spolehlivých kruhů. Nacisté jí vedli pod krycími jmény „Králová“ a „Pěkná“ Po uvěznění byla nastrčena v Terezíně k pravým odbojářům, kde byla infiltrována… Číst vice »

Nejnovější články

Převod téměř 9 miliard USD v BTC, hlásí Whale Alert

Whale Alert registruje dvacet dva po sobě jdoucích transakcí v BTC v hodnotě téměř 9 miliard USD, ke kterým...

06.12.19 Technická analýza Ethereum classic – ETC se připravuje na další pokles

Tak máme další den a s tím další analýzu na jeden vybraný coin. Od poslední analýzy na Ethereum classic (ETC) uběhl již skoro měsíc,...

[Polední zprávy] • Brave browser má 10 mil. uživatelů • Poloniex delistuje DigiByte kvůli kritice TRONu • a další novinky

Zde najdete stručné shrnutí těch nejdůležitějších zpráv za uplynulý den. Pod shrnutím potom získáte ke každé zprávě další informace.  Trhy Bitcoin zůstává ve stejné cenové hladině...

Neurolingvistické programování (NLP) a jak nám může pomoci s obchodováním? 3. díl

V posledním díle našeho vyprávění se budeme věnovat ukázce, jak bychom NLP mohli využít pro práci na nás samých. První díl seriálu najdete zde. Druhý...

[Večerní souhrn článků] • Bitcoin překonal rekord • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše nové večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo,...

Doporučujeme

Převod téměř 9 miliard USD v BTC, hlásí Whale Alert

Whale Alert registruje dvacet dva po sobě jdoucích transakcí v BTC v hodnotě téměř 9 miliard USD, ke kterým došlo za posledních pár hodin. https://twitter.com/whale_alert/status/1202837178725883905 Účet...

Neurolingvistické programování (NLP) a jak nám může pomoci s obchodováním? 3. díl

V posledním díle našeho vyprávění se budeme věnovat ukázce, jak bychom NLP mohli využít pro práci na nás samých. První díl seriálu najdete zde. Druhý...

Platformy na kryptopůjčky jsou na vzestupu

Může se to jevit jako překvapení, ale platformy určené k půjčkám pomocí kryptoměn jsou novým vývojem v kryptoodvětví. Platforma umožňuje uživateli vložit kryptoměnu do smart kontraktu...

Neurolingvistické programování (NLP) a jak nám může pomoci s obchodováním? 2. díl

V dnešním dílu našeho článku o neurolingvistickém programování si řekneme o některých vzorcích, nástrojích a náhledech, které používá NLP. První díl seriálu najdete zde.  Preference...
PolandCzechSlovakia