Operace v metaverse, lékař je 900 kilometrů daleko

5
(4)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Poprvé se operace rakoviny prsu uskutečnila na dálku. Jeden lékař byl s pacientkou na místě. Druhý byl 900 kilometrů daleko v jiné zemi.

Jako Terminátor

V Lisabonu, na prsním oddělení nadace Champalimaud, byl na sále chirurg Dr. Pedro Gouveia. Španěl Dr. Rogelio Andrés-Luna dohlížel a vedl operaci z univerzity v Zaragoze ve Španělsku.

Díky metaverse probíhala operace tak, jako by oba chirurgové byli ve stejné místnosti.

Doktor Gouveia měl na sobě brýle pro smíšenou realitu – Hololens 2. Nejenže viděl pacienta před sebou. Ale také může číst informace promítané na vnitřní čočku brýlí. Jako Terminátor, ale pracuje na záchraně života, nikoli na jeho vyhasnutí.

Doktor Gouveia je průkopníkem v oblasti metaverse chirurgie. Už nějakou dobu používá brýle Hololens k operacím rakoviny prsu. Během svého působení v Champalimaudově nadaci vyvinul digitální neinvazivní metodiku, která chirurgům umožňuje lokalizovat nádor, jako by prsní tkáň kolem něj byla neviditelná.

Doktor Andrés-Luna byl od místa operace vzdálen 900 km. Ve skutečnosti byl na pódiu na kongresu Španělské asociace chirurgů prsu. Spolu s doktorem Gouveiou předvedl nejnovější způsob provádění chirurgického dohledu na dálku.

Jediné, co doktor Andrés-Luna potřeboval, byl notebook. Ten byl pomocí německého softwaru propojen s Hololensem doktora Gouveii prostřednictvím soukromé sítě 5G. Navzdory vzdálenosti mezi oběma lékaři hlásili, že vše probíhalo dobře, jako by dohlížející chirurg stál vedle provádějícího chirurga.

Latence

Co by se stalo, kdyby došlo ke zpoždění informací? Jak chirurgové synchronizovali své činnosti, když mezi tím, co jeden dělal a druhý viděl, uplynulo několik sekund?

Tím, že nepoužívali technologii 4G nebo Wifi. Použili 5G. Doktor Gouveia řekl, že „5G rozmělňuje latenci a snižuje ji na několik milisekund. Proto bylo v kontextu našeho experimentu tak zásadní.“

Dr. Gouveia řekl:

„Provedli jsme první živý experiment na světě, a to během operace rakoviny prsu, přičemž jsme použili to, čemu říkáme „vzdálený proctoring“.“

Dr. Gouveia se domnívá, že vzdálený dohled má potenciál stát se hlavním prvkem budoucích operačních sálů. Díky 5G je vzdálený proctoring naprostou realitou.

Doktor Andrés-Luna řekl:

„Poskytoval jsem indikace svému ‚učedníkovi‘. Mohl jsem mu označit místa, kde musí být zvlášť opatrný, a ukázat mu obrázky nebo videa. Byli jsme v neustálém audiovizuálním kontaktu.“

Lékaři se při operaci spoléhali na velké telefonní společnosti. Altice Portugal na straně Champalimaudovy nadace. Telefónica na španělské straně. Úspěch operace byl důkazem konceptu a doktor Gouveia tvrdí, že v budoucnu změní způsob, jakým se operace provádějí. Potenciál, který má pro dohled nad novými chirurgy, byl nesmírně cenný.

Chirurgie v metaverse: Školení

Dr. Gouveia uvedl, že v současné době, jakmile mladí chirurgové dokončí svůj výcvik, debutují na chirurgických pracovištích bez jakéhokoli dohledu. To platí zejména v odlehlých místech nebo zemích. Někdy mohou být jedinou kvalifikovanou osobou, která může provádět operace.

„Jejich operace mohou být zaznamenány a následně vyhodnoceny, ale během chirurgického aktu jsou odkázáni sami na sebe a potřebují pomoc.“

Dr. Gouveia říká, že tuto technologii lze využít i pro studenty chirurgie, kteří se mohou na dálku účastnit chirurgických operací. Stejně jako by byli přímo na sále.

„Průlom, který imerzivní technologie přinesou, prostřednictvím mentoringu/proktoringu na dálku, otevírá novou éru: éru využití takzvaného ‚metaverse‘ v postgraduálním vzdělávání lékařů.

Metaverse je definována jako přístup k internetu prostřednictvím rozšířené, virtuální, smíšené a/nebo rozšířené reality prostřednictvím náhlavní soupravy a již nyní je považována za mobilní počítačovou platformu nové generace.“

Závěr

Toto je jedna z oblastní, která má velký potenciál v metaverse. Snad bude dostatek možností pro její rozvoj. Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

5 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtěch
Hodnocení článku :
     

To jsem netušil, že metaverse má až takové využití,začínám věřit v jeho budoucnost

Frantisek
Hodnocení článku :
     

Tohle je fakt super. Palec nahoru! 👍

24L

pekná zámienka na zavedenie 5G siete po celom svete. Ľudia už asi nikdy nepochopia o čo tu ide. z matrixu do ešte hlbšieho matrixu.

FC Slaboj Višněhrad

Tak to je fakt metaverse jako noha, svatá prostoto…

Pavel

Toto není nic jiného než rozšířená realita s metaverse to nemá nic společného. V metaverse by mohl tak nanejvýš operovat nějakého avatára :-)).

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: