Netradiční pohled na zlato, Bitcoin a ekologii

0
(0)

Bitcoin je často nazývám digitální zlato nebo zlato 2.0. Pojďme se na téma podívat trošku netradičním pohledem.

Bezpečné digitální peníze

Dříve byly měny kryty nějakým drahým kovem – měď, stříbro zlato. Zlato se právě v minulosti ujalo jako dobrý zdroj pro krytí měn. To již v současné době neplatí – jsou kryty důvěrou ve stát. Zatímco Bitcoin je krytý výpočetní sítí, tak velikou, že v současné době, pokud bychom převedli číslo na nějaké alespoň trochu představitelné, tak se dostáváme na 7 milionů ASIC zařízení – jedno s výkonem 14 TeraHash/s. Pokud by chtěl někdo zaútočit na Bitcoin, musel by mít pod kontrolou více než 51 % celé globální výpočetní sítě – to odpovídá více než 3,5 milionů zařízení, a to je velmi nepravděpodobné.

TIP: Věděli jste, že dominance globální měny se mění periodicky?

Dopad BTC vs. Zlato

V globálním měřítku se produkce zlata používá z 52,44 % na šperky, 25,70 % na investici, 15,64 % je součástí průmyslu, pouze 4,98 % vlastní centrální banky a 1,24 % je používáno pro naše krásné zuby. Paradoxem je, pokud se podáváme na vedlejší produkty těžby zlata. Již to není jako kdysi, kdy jste šli rýžovat zlato do řeky. Nyní je situace jiná. Pro menší množství zlata je potřeba:

  • 1000 gigalitrů vody
  • 500 000 tun kyanidu
  • 5 miliard tun kamení – to odpovídá 1000 pyramidám v Gize

Svatba

10 g zlata na jeden prsten má vedlejší produkty jako jsou:

  • 3000 litrů vody
  • 1,5 kg kyanidu
  • 15 tun kamení


Hass McCook | https://youtu.be/ns_I2LpeAbQ?t=26812

Tak jestli se chcete ženit/vdávat, nekupujte si prsten. Zapište si svazek do blockchainu. Ušetříte tak životní prostředí a navíc je to nesmazatelný zápis.

Srovnání energetické náročnosti jinak

Vlády spotřebovávají nejvíce energie: 5 861 milionů GJ za cenu 27 600 miliard USD. Další jsou bankovní systémy, které spotřebují 2 340 milionů GJ za 1 870 miliard USD. Třetí je těžba zlata, která stojí 105 miliard USD a spotřebuje okolo 475 millionů GJ, následovaná recyklací zlata, která spotřebuje 25 milionů GJ za cenu 40 miliard USD. Číslo pět je papírová měna a ražba, která spotřebovává 25 milionů dolarů za cenu 40 miliard USD a Bitcoin je poslední na seznamu se spotřebou za 4.5 miliardy USD, 183 millionů GJ (zdroj).

Z výše uvedeného je zřejmé, že Bitcoin a jeho těžba zdaleka nezatěžují planetu tolik, jako vlády a těžba zlata a ražení a tištění fiat měn.

Závěr

Víte, proč měly v minulosti zlaté mince, používané jako platidlo, vroubky? Ochrana před podvodníky. Protože dokud neměly vroubky po stranách, tak si lidé kusy obrousili a tím se snižovala falešně cena mince. To se u BTC stát nemůže, nicméně BTC je krásný v tom, že rozdělit částku i na malé části dokáže.

Nezapomínejme, že peníze, kterou jsou skutečně vaše, jsou jen ty, ke kterým máte privátní klíč. BTC je v tomhle revoluční a vrací kontrolu nad vlastními penězi. Kvůli zlatu se vraždilo, znásilňovalo a válčilo. Zbav se zlata, kup Bitcoin, zachraň planetu!

Co číst dál?

[Večerní souhrn článků] • Analýzy a trhy • Kryptoměny a kryptofirmy • Regulace a státy •

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Paja1981

No zajimalo by me kolik to bude v poslednim halvingu GJ energie? rekl bych ze o dost vice nez na zlato protoze narocnost bude vykonu bude velika na vitezeni male casti btc a tak vzroste vykon aby se v poolu dalo vitezit aspon to male procento z jedne odmeny ktera bude mensi nez 1 btc, uz ted se snizuje odmena po halvingu na par btc. A to je potreba hodne stovek spolupracujicich asik mineru aby prisla odmena aspon 1 do mesice, jinac prace jednoho mineru by trvala stovky let nez by se povedlo zasifrovat a rozsifrovat krypto na blockchainu. Kolik tedkon majitel jednoho noveho antmineru ziska odmen za jeden mesic by me take zajimalo. Kdysi asi pred 8 lety jsem uvazoval o koupy asicu z ameriky asi za 5000usd ale nemel jsem odvahu do toho jit a vzit si uver. Udelal jsem velkou chybu tenkrat jsem si posital ze by zvladnul vytezit asi 4 nebo 5 btc za mesic a to stal tenkrat 200 nebon400usd uz nevim presne kolik to bylo ale vim ze i tenkrat se hodne vyplatil protoze to byla uplnna novinka predtim se tezilo jen na kompech a na grafikach.

John

Už je to trapné, srovnávat cokoli co není komodita se zlatem. Ale chápu, že zaslepení lidé to takto můžou vidět. Než BTC to raději tulipánové cibulky, nakonec pokud zasadíte máte alespoň pěknou barevnou rostlinku. Zkuste vyrobit zlato, potřebuje obrovské množství energie atomového reaktoru a stejně bude nakonec vyrobené zlato lehce radioaktivní. Na druhé straně stejně jako nás evoluce dovedla až do dnešních časů bude vývojem procházet blockchain. Bohužel BTC byla první a je tudíž zastaralá bez možnosti dalšího vývoje. Díky BTC tady máme další nové a lepší kryptoměny, které zase až příjde čas vystřídají jiné kryptoměny. Takže jaká je budoucnost BTC, svou misi splnil nad očekávání, nikdo by v době vzniku nečekal kam až se dostane, myslím, že ani Satoshi to nečekal. Jeho mise již končí, ale bude tady navždy stejně jako “Voyager 1”. Je to zkrátka “pioneer and innovator”.

Ferat

Pán je alchymista, podělte se o recept na výrobu zlata. Hodnota bitcoinu oproti altcoinum je hlavně v mohutnosti sítě, tudíž v bezpečnosti

John

Jaderný reaktor, který provozuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze-Troji. Pokud vím tento pokus tam také dělali.
Pokud máš doma zbytečný reaktor můžeš vyzkoušet.
Ale jak sem psal je to velice energeticky nevýhodné.

http://astronuklfyzika.cz/JadRadFyzika3.htm

E15

Nicméně “kouzlo” BTC už nikdy žádná jiná kryptoměna mít nebude. A nevidím důvod, proč by nemělo být možné srovnávat BTC a zlato. Oboje slouží k uchování hodnoty. To, že přitom zlato musí být hmotné, je potřeba ověřovat jeho pravost apod., ho činí akorát méně praktickým.

spot_img