Německý ministr financí: „Vůči Libře jsem velmi skeptický“

0
(0)

Na téma ambiciózního kryptoměnového projektu Facebooku Libra se nově vyjádřil samotný ministr financí Německa, Olaf Scholz. Dle jeho názoru je možné do budoucna počítat s elektronickou verzí eura, společnosti jako je Facebook, by se však měly od tvorby nových měn držet dále.

Scholz: Německo chce e-Euro, ne Libru

Na téma potenciálu elektronických měn se Scholz vyjádřil 3. října ve finančním zpravodaji WirtschaftsWoche. Podle něj je prý Německo připraveno spíše na elektronické e-Euro:

„Takový platební systém by pro Evropu jako finanční středisko a jeho následnou integraci do světového finančního systému dával smysl.“

Oproti tomu představa elektronické měny ve stylu plánované kryptoměny Libra se Scholzovi, podobně jako jeho kolegům ve Francii, vůbec nezamlouvá:

„Naprosto základním kamenem národní suverenity je schopnost emise měny; tyto aktivity bychom v žádném případě neměli nechávat v rukou soukromých podniků.“

Nepřízeň vůči Libře pokračuje

Nevlídný komentář ze strany Scholze přišel těsně poté, co se podobným způsobem vyjádřil i CEO společnosti Apple, Tim Cook. Názor těchto dvou vlivných jedinců se shodují v tom, že by se o emise měny měly starat výhradně vlády jednotlivých zemí a centrální banky.

„Představa, že si může jakákoli větší společnost moderního světa vytvořit vlastní měnu se mi nelíbí,“ nechává se Tim Cook slyšet v rozhovoru pro francouzský zpravodaj a nakonec dodává, že Apple nic podobného rozhodně neplánuje.

Jak jsme zmínili v minulém článku na téma Libra, Facebook se i přes nevlídné ohlasy ze strany vlád i vlivných jedinců ze světa moderních technologií nenechává odradit a ve svém projektu nadále pokračuje.

Hrubé datum vydání kryptoměny Libra a přechod na mainnet je udáváno na druhý kvartál roku 2020. Mark Zuckerberg však nedávno prohlásil, že se žádného přísného termínu držet nebudou.

Závěr

Zatím to vypadá, že se státní zástupci z různých zemí světa představy digitální měny vytvořené soukromými společnostmi vcelku bojí.

Důvodů bude dozajista více, od rizik a nejistot plynoucích z potenciálu síťového efektu úspěchu měny, kterou v rukou drží pouze na oko decentralizovaná společnost typu Libra, tak následného razantního snížení kontroly vlád a centrálních bank nad tím, jakou měnu budou lidé používat.

Jedno je jisté, problematika Libry je velmi významná. Digitální civilizace dnešního světa si pomalu, ale jistě začíná uvědomovat, že věci jdou vlastně dělat i úplně jinak. Nicméně, globální úspěch měny, kterou ovládá soukromá společnost jako je Facebook, zní zároveň velmi rizikově. Obavy ze strany státních finančníků jsou zde tedy rozhodně na místě.

My vás o dalším vývoji celé věci budeme samozřejmě pravidelně informovat. Nezapomeňte nás tedy sledovat na Facebooku, Twitteru, YouTube či Instagramu.

Čtěte dále:

Paypal ukončil asociaci s projektem Libra

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img