[Názor] Z části kryptokomunity je cítit značná frustrace – je k tomu skutečně důvod?

13
frustrace, skepse, kryptokomunita

Kryptoměny v roce 2018 zažily mohutný bear market, ze kterého se řada z nich stále nevzpamatovala. Bitcoin letos prudce rostl, ale ve druhé polovině roku začal opět padat. Z části naší české a slovenské kryptokomunity vyzařuje velká frustrace, skepse a zklamání. Existuje k takovým pocitům skutečně reálný důvod?

Frustrace části komunity

Pravidelně se setkáváme s velkou skepsí a zklamáním části naší komunity. Frustrace je patrná na sociálních sítích i v diskuzi pod našimi články a články jiných webů o kryptoměnách. To mě donutilo se zamyslet, proč tomu tak vlastně je.

První, co asi většinu z nás napadne, je downtrend 2018. Ano, Bitcoin ani altcoiny skutečně nemohly růst kolmo vzhůru nekonečně. Pád byl nevyhnutelný, ať už ho odstartovalo cokoli. Dlouhodobý downtrend Bitcoinu skončil letos na jaře a od té doby si Bitcoin připsal slušné zisky. Horší situace je však na většině altcoinů.

TIP: Autor článku moderuje krypto skupinu na FB, kde se za svůj názor nemusíte stydět – Kryptokomunita CZ/SK

Drtivý bear market

Abychom pochopili frustraci některých z nás, vezměme do úvahy, že některé kryptoměny ztratily během bear marketu přes 90 % své hodnoty. Jak nevídaný byl růst v roce 2017, o to drtivější byl následující propad.

Tradiční aktiva ani zdaleka nedosahují takové volatility. Rizikovost kryptoměn je zkrátka velmi vysoká. S tím jsme však všichni vstupovali do trhu. O rizicích jsme byli, nebo alespoň mohli být, dobře obeznámeni. Kde se tedy v nás bere taková frustrace?

Co dále?

Ani před rokem, ani dnes nikdo neví, co bude dále. Downtrend byl prudký a pravděpodobně zapříčinil skepsi a frustraci části naší komunity. Lidé na vlastní kůži pocítili, že snadné a rychlé zbohatnutí byla jen fata morgana.

Někteří z nás to vzali jako výzvu, začali se vzdělávat, akceptovat, že bude třeba trpělivost a pochopení dlouhodobých cyklů, které se dosud u Bitcoinu pravidelně opakují. Jiní propadli depresi a ztratili víru, že se situace vůbec kdy zlepší.

Kterou z těchto dvou skupin si myslíte, že je více slyšet? Ano, samozřejmě ty nespokojené, frustrované a zklamané!

Situace není tak zlá

Když se podíváte do diskuze a vidíte tam ty nespokojené a zklamané lidi, je snadné podlehnout iluzi, že je to fakt hodně špatné. Ve skutečnosti je často nejvíce slyšet hrstku nespokojenců, přičemž za jejich nespokojeností a frustrací muže být stejně tak downtrend, jako série špatných obchodů vlastní vinou. Ty úspěšné naopak tak často na sítích nepotkáte, protože se pravděpodobně věnují něčemu důležitějšímu.

Někteří lidé hlásají, že kryptoměny končí, že to půjde už jen dolů, že nás čeká konec, že to vlastně není k ničemu a tak podobně. Pokaždé si najdou originální důvod, proč je to celé špatně a všichni jsme zaslepení blázni, kteří sedí na palubě Titaniku.

Já klidně přiznám, že nevím, jestli nás čeká růst, nebo půjdeme už jen dolů. S jistotou vám ale můžu říct, že oni to neví taky, protože to neví nikdo. Víme jen, že bear market a bull market se pravidelně střídá a v dlouhodobém měřítku je Bitcoin extrémně bullish.

Bitcoin dlouhodobě poráží všechna ostatní aktiva

Než tento článek ukončím, musím vás trochu uklidnit. Frustrace možná není tak docela na místě. Bitcoin nadále funguje jak má, vývojáři pracují, investoři přicházejí, market se vyvíjí a není důvod k přehnaným obavám.

Čekal snad někdo z nás, že Bitcoin stále jen poroste, bez období bear marketů? Vždyť to ani nejde. Downtrend 2018 byl masivní a dostal nás hluboko dolů. Ochutnali jsme, jak chutná pád, a o to lépe můžeme být nyní připraveni na případný růst. Bitcoin jako projekt stále nabírá na síle a snad to tak bude i nadále.

Závěr

Ačkoli dopad bear marketu na mysl části kryptokomunity je stále patrný, situace není až tak zlá. Frustrace není nutná, když vezmeme do úvahy, že i před neskutečným růstem v roce 2017 proběhlo několik bear marketů. Ten před rokem 2016, kdy započalo dosud poslední velké období růstu, byl velmi dlouhý a ubíjející, ale kdo tehdy vydržel a neprodal svůj Bitcoin, ten nakonec uspěl.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře