Najde Čína rovnováhu mezi kontrolou a anonymitou pro svou digitální měnu?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Pozitivní na tom je, že si Čína uvědomuje problém, který by absolutní kontrola nad transakcemi obyvatel představovala pro svobodu. Negativní je, že se jejich řešení honosí protimluvem „kontrolovatelná anonymita.”

Čína hledá rovnováhu

Další pozituvum je, že Čína, která bude zřejmě první zemí světa s vlastní státní digitální měnou nahrazující hotovost, uvažuje o problému 100% kontroly. Na základě údajů z již podaných patentů si čínské podniky a občané stáhnou digitální peněženky, kde bude probíhat peněžní styk.

Již dříve přitom zaznělo, že digitální juan zcela nahradí hotovost. Veškeré transakce i peněženky tedy budou v rukou systému, což vzbuzuje velké obavy.

Obavy z digitální měny

Autoritářský režim důsledně prosazoval politiky, kterými omezuje osobní svobody obyvatel. Tento nový krok jde stejným směrem, tedy k vyšší úrovni finančního dohledu. To samozřejmě není přijímáno ze strany obyvatel bez obav a nervozity.

Nicméně Mu Changchun, generální ředitel Institutu pro digitální měnu PBOC, což je instituce podřízená centrální bance Číny, uvádí, že hledají rovnováhu mezi mezi

kontrolovatelnou anonymitou a praním špinavých peněz, CTF (financování terorismu) a také daňovými otázkami, online hazardními hrami a jakékoli elektronické trestné činnosti.“

Najde Čína rovnováhu?

Již prvním varovným signálem je slovní hříčka „kontrolovatelná anonymita,” což je poněkud nejasný pojem a těžko si pod tím něco bližšího představit. Čína však ujišťuje svět i své obyvatele, že přechod na digitální měnu není určen k úplnému omezení anonymity. 

Naopak tvrdí, že účelem je posílit úsilí o boj proti praní peněz (AML) a financování terorismu. Z mnoha úhlů pohledu je velmi zajímavé, že se režim hodlá pustit do hledání rovnováhy mezi anonymitou a kontrolou.

Jak už bylo řečeno, Changchun uvedl, že stát uznává požadavek lidí na anonymní transakce. Faktem však zůstává, že vládě tento krok skutečně poskytne mnohem vyšší kontrolu nad obyvateli Číny a možná i nebezpečný vzor pro další země.

Závěr

Ačkoli Čína dle svých slov hledá rovnováhu, konečným cílem digitálního juanu se zdá být úplná finanční kontrola nad lidmi. Nicméně je třeba dodat, že zločinci si vždy cestičky našli a najdou, proto se časté argumenty o terorismu zdají být falešné, ať už ze strany USA, nebo Číny. Kryptoměny nevznikly za účelem omezení svobody.

Co číst dále

Nový smartphone od HTC integruje Binance Chain i DEX

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Digitální měna podle Číny.. jak jinak by to asi mohlo vypadat. .. pro mne žádné překvapení

spot_img