Muž, který ztratil svůj přístup k BTC

2
(162)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Cardano může být brzy podporováno na Trezoru a Ledgeru • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin propadá ke 30 000 USD • Rotschildové investují do Grayscale Bitcoin fondu • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulých 24 hodin v kryptosvětě. TRHY Po dalším falešném pokusu...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Přesně před 10 lety obdržel jeden muž 7 002 BTC, které dnes mají hodnotu přibližně 245 milionů dolarů. Ztratil ale soukromé klíče. Ukládání kryptoměn na peněženku je pro mnoho investorů zcela normální. Ztráta klíčů tak mnohdy znamená katastrofu. Málem se tak stalo i v případě Stefana Thomase.

Bitcoiny mohou být navždy ztraceny

The NY Times nedávno otiskl příběh německého programátora žijícího v San Francisku. V roce 2011 vytvořil vzdělávací video s názvem „Co je to Bitcoin?“ pro dalšího bitcoinového nadšence, který mu za jeho služby poslal 7 002 BTC.

Thomas však nově nabytému BTC nevěnoval velkou pozornost, protože v té době to nemělo skoro žádnou hodnotu. A ztratil digitální klíče od peněženky. Ale v následujících deseti letech cena Bitcoinu raketově stoupla a 7 002 mincí má nyní hodnotu přibližně 245 milionů USD.

Thomas se proto několikrát pokusil o získání přístupu k fondům. Peněženka IronKey umožňuje uživatelům deset pokusů o uhodnutí hesla. Pokud se netrefí, zašifruje obsah navždy. Thomas již použil osm svých nejčastěji používaných hesel, ale zatím neuspěl.

“Jen bych ležel v posteli a přemýšlel. Pak bych šel k počítači s nějakou novou strategií, a to by nefungovalo, a byl bych znovu zoufalý.”

-popsal svou zoufalost Thomas.

Od zoufalství přes vinu k přijetí

Po své poslední zoufalé fázi, která následovala po dalším neúspěšném pokusu, Thomas obvinil jedinečnou povahu Bitcoinu. Napadl tak slavné prohlášení „buď svou vlastní bankou“, která v těchto situacích nese významná rizika.

“Celá tato myšlenka být svou vlastní bankou je v podstatě nesmyslná. Vyrábíte si vlastní boty? Důvod, proč máme banky, je ten, že nechceme řešit všechny ty věci, které banky dělají.”

Dodal, že pokud mají zákazníci bank problémy s přístupem k jejich fondům, mohou se rychle obrátit na instituci a získat pomoc. Naproti tomu decentralizovaná povaha BTC, což znamená, že za tím není žádný centrální orgán, takové služby postrádá.

Pro Thomase nevýhoda, pro jiné svoboda

Zatímco někteří, například Thomas, to považují za nevýhodu, jiní se domnívají, že jim to naopak umožňuje svobodný přístup k jejich prostředkům z kterékoli části světa pouze s připojením k internetu.

Přestože Thomasovi zbývají další dva pokusy o uhodnutí hesla, vstoupil již do poslední fáze pěti fází řešení smutku, kterou je přijetí.

“Dostal jsem se do bodu, kdy jsem si řekl, ať to nechám být, hlavně pro vlastní duševní zdraví.”

Závěr

Ztratit klíče je nepříjemné. Hodně nepříjemné. Pánovi přejeme, aby si na heslo vzpomněl. A pro vás z toho plyne ponaučení, abyste si klíče poctivě uchovávali.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2 / 5. Počet hlasujících 162

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře