MPC může zastoupit roli banky v kryptosféře

3.3
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čas od času se objeví nový král bezpečných transakcí. Ten nynější se nazývá MPC – Multiparty computation. Přijetí Multiparty computation pokročilo a nabírá na tempu. Mohlo by to však mít svou cenu. Poskytovatelé MPC nabízejí regulačním orgánům zadní vrátka. Vzhledem k tomu, že se odvětví oblasti bezpečnosti více spoléhá na MPC, mohlo by to skončit kompromisem postaveným na dlouhodobých principech decentralizace a odporu vůči cenzuře.

Skryté vlastnosti MPC

Na nejzákladnější úrovni zahrnuje technologie Multiparty computation rozdělení soukromých klíčů do segmentů a jejich distribuci mezi různé strany. Nejčastěji má klient jeden klíčový segment a poskytovatel MPC jiný. Cílem je zlepšit zabezpečení zajištěním toho, že žádná strana nemá plnou kontrolu nad danou transakcí.

„Ponecháváme si polovinu klíče, ale vy jste šéf – pouze vy rozhodujete, kdy a kam převést své prostředky. Všechny své prostředky můžete také kdykoli stáhnout z našeho účtu.“

Ale ve skutečnosti tomu tak není. Poskytovatelé MPC fungují jako prostředníci, jejichž schválení je nutné k provedení transakce.

V tomto smyslu hrají poskytovatelé Multiparty computation téměř identickou roli jako banky, přičemž roli hraje systém SWIFT. Jediný rozdíl oproti bance zde spočívá v tom, jak odesílatel odešle platbu. U banky odesílatel pošle bance pokyn k uvolnění prostředků. S poskytovatelem MPC transakci podepisují společně odesílatel a poskytovatel a obě strany předloží svou část klíče.

Dalo by se argumentovat, že mezi bankami a poskytovatelem Multiparty computation, který v tomto srovnání není zohledněn, existuje významný rozdíl: Banky mohou zmrazit prostředky a dokonce je i zabavit. Problém však je, že taková zadní vrátka existují také u poskytovatelů MPC.

Tady přichází regulátor

S ohledem na odpovědnost, kterou nesou (jako třetí strana) za finanční prostředky zákazníka, je zřejmé, že poskytovatelé Multiparty computation nabízejí zadní vrátka pro regulační zásahy. To v konečném důsledku znamená, že společnosti MPC by mohly hrát stejnou roli jako banky.

Pokud právní orgán požaduje, aby poskytovatel MPC zastavil transakci, musí to tak udělat. Kromě toho, pokud poskytovatelé Multiparty computation umožňují uživatelům obnovit ztracené klíče, znamená to, že regulační orgán může také vydat požadavek na konfiskaci finančních prostředků. Za předpokladu, že se jedná o právně závazný požadavek, poskytovatel by byl nucen vyhovět, pokud chce mít i v budoucnu možnost dále podnikat.

Tradiční banky jako MPC?

Pokud by bylo zapotřebí více důkazů, stačí se podívat na velké banky, které již uznaly, že technologie Multiparty computation nabízí výhody, které odpovídají jejich stávajícím rámcům dodržování předpisů. Citibank a Goldman Sachs již investovaly do poskytovatelů MPC a můžeme očekávat, že mnoho dalších bude následovat.

Skutečnost, že poskytovatelé MPC omezují mobilitu svých zákazníků vytvářením závislosti na vlastních peněženkách, by se také mohla ukázat jako atraktivní pro banky, což vytváří jakousi vynucenou loajalitu daleko od otevřeného financování.

Je snadné předpokládat, že taková síť bude spravovat pouze „autorizované“ měny a mince. „Nekontrolovaná“ aktiva, jako jsou osobní bitcoiny (BTC), nebudou generovat poplatky, které by mohly účtovat za autorizované transakce, a mohou být dokonce časem zakázány.

Závěr

Na technické úrovni je Multiparty computation působivý a může se perfektně hodit pro hráče, kteří nemají obavy z regulací kryptoměn. Ovšem důvody popsané výše je potřeba sakra dobře promyslet, než se rozhodnete MPC používat nebo jej obhajovat. Na závěr je třeba dodat, že tato technologie je stále ještě v plenkách. Existuje vize pro vytvoření decentralizovaného MPC, ale ta ještě ani zdaleka není vyvinuta.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img