Mince na ochranu soukromí jsou v ohrožení

5
(1)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Mince na ochranu soukromí musí čelit novým hrozbám v souvislosti s nejnovějšími regulačními požadavky na transparentnost. Před dosud relativně dobře přijímanými kryptoměnami jako je např. Dash (DASH), Monero (XRM) či Zcash (ZEC) stojí nelehký úkol, neboť budou muset splnit takřka nemožné požadavky.

Anonymita se stává nepohodlnou

Dalším cílem regulačních orgánů mohou být právě mince, které umožňují zakrývání transakcí a nebo poskytují peněženky s anonymními funkcemi. Tyto kryptoměny totiž ztěžují burzám a správcům dodržování nových mezinárodních pokynů k zabránění nedovolenému financování.

Proto je pro některé burzy jednodušší mince vyřadit, než zjišťovat, jak dodržet dodatečné požadavky. Z toho důvodu již v srpnu zrušila Coinbase UK podporu pro Zcash. Zatímco na japonských burzách byly anonymní kryptoměny vyřazeny již před více než rokem, 10. září oznámila burza OKEx Korea, že bude rovněž od října delistovat pět anonymních mincí. Jedná se právě o Monero, Zcash, Dash, Horizen (ZEN) a Super Bitcoin (SBTC).

twitter
zdroj: twitter.com

Jesse Spiro, globální vedoucí politiky a regulačních záležitostí pro řetězovou analýzu společnosti Chainalysis Inc., uvedl:

„Je to určitě považováno za vytvoření obrovské překážky pro existenci mincí na ochranu soukromí.“

V souvislosti s tím mohou být podobným způsobem ovlivňovány projekty, jako je Bitcoin Private (BTCP), Verge (XVG) a další mince primárně určené k utajení. Například kryptoměna Bytecoin (BCN), dřívější anonymní mince, ze které později vzniklo Monero, byla rovněž vyřazena z většiny burz. Důvodem byl především skandál se zakládajícím týmem a vysokou volatilitou.

Současný stav

Tři největší anonymní mince, Monero (12.místo dle tržní kapitalizace na CoinMarketCap), Dash (16.místo) a Zcash (28.místo), mají celkovou tržní kapitalizaci cca 2,5 miliardy dolarů. Cena kryptoměny Monero poklesla od poloviny června o 30 %, cena Dash o více než 40 % a cena Zcash asi o 50 %.

bloomberg
zdroj: bloomberg.com

Jeff Dorman, investiční ředitel společnosti Arca, k dané věci sdělil:

„Existuje velká šance, že mnoho z nich bude odstraněno a likvidita vyschne.“

Europol označil Monero a Zcash ( i spolu s Bitcoinem) za kryptoměny využívané k internetové trestné činnosti. Údajně se tyto mince využívají k financování terorismu nebo je využívají vlády, proti kterým jsou zaměřeny určité sankce.

Jesse Spiro k této věci uvedl:

„Je možné sledovat některé mince na ochranu soukromí, ale určitě existují hlavní bloky, které byly vytvořeny záměrně.“

Kryptoměna Dash byla poměrně nedávno přidána na burzu Coinbase Pro, kde se obchoduje bez anonymních funkcí. Obecně v tomto případě platí, že obchodníci, kteří posílají anonymní mince na burzu, je musí deanonymizovat, aby mohly být přidány ke konkrétnímu účtu. Původ kryptoměny před vkladem však není možné sledovat.

Zcash i Monero rovněž disponují možnostmi deanonymizace na požádání, kdy je možné sdílet informace pouze s vybranými stranami.

Co na to Monero, Dash a Zcash?

Vývojové týmy těchto anonymních mincí shodně uvádějí, že mohou být plně v souladu s pravidly FATF. FATF (Financial Action Task Force) je mezivládní orgán založený roku 1989. Jeho cílem je stanovení norem a účinné provádění právních, regulačních a operačních opatření pro boj proti praní peněz a financování terorismu.

U Monera neexistuje historie transakcí, které lze připojit k určité minci. Takže nelze s jistotou vyloučit, že nikdy nebyla použita ke zločinu. Na druhou stranu, jak říká vývojový tým za Monerem, má Monero také funkci „zobrazení klíčů“, která umožňuje majitelům sledovat jednotlivé transakce.

Generální ředitel společnosti Dash Core Group Inc., Ryan Taylor, uvedl:

“Dash je totožný s bitcoiny a je 100 % schopen splnit požadavky.”

Jack Gavigan, který má na starosti regulační a produktové vztahy v Electric Coin Co., který podporuje Zcash, uvedl:

„Věřím, že je to v souladu. Věřím, že je kompatibilnější s doporučeními FATF než většina ostatních kryptoměn tam venku.

Výměny mohou vyžadovat, aby uživatelé Zcash používali průhledné adresy a žádali uživatele, aby se nezúčastnili dalších funkcí ochrany osobních údajů.“

Závěr

Jack Gavigan rovněž uvedl, že společnost oslovila jihokorejské regulační orgány, aby je poučily o tom, proč je Zcash nevyhovující.

Věčný argument, že tyto měny jsou využívány k trestné činnosti, je více než chabý. A co dolar, vážení kritici? Dolar se k těmto činnostem využívá v mnohem větším měřítku, ale to očividně nikomu nevadí. Alespoň jsem tedy nikdy neslyšel, že by chtěl někdo dolar zakázat.

A co si o praktikách těchto „regulačních“ orgánů myslíte vy, vážení čtenáři Kryptomagazínu?

Co číst dále?

Bakkt odstartoval, cena ale (zatím) nestoupá

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Argumenty regulátorů ohledně anonymních kryptoměn jistou logiku mají. Avšak jejich hlavní motivace tkví v tom, že nejvyšší entity stávajícího finančního systému, které mají monopol v tisknutí v současnosti již dávno ničím nepodložených státních peněz a které svoji nezodpovědnou politikou “quantitative easing” FIAT měny výrazně znehodnocují a celý systém destabilizují, se začínají obávat o ztrátu své neomezené moci.

Rob

Inu, Boží mlýny…

Lukas

Radeji jsem se Dashe, Zcashe i Monera zbavil s prodelkem, pokud jeste vyrazne klesnou na cene, je mozno opet prikoupit, ze

Hmm

Inu, je to celkem logické a tyhle anonymní kryptoměny zrovna nemusim. Kdo preferuje anonymní měnu u které se nadají dohledat transakce? Asi ten, kdo potřebuje zakrýt nějaké nelegální transakce. Proto je nejlepší obranou prevence. V ČR je taky od určité částky možný pouze bankovní převod a nikoli hotovost.
Nesmíme zapomenout že přeci “všici kradnů”

Xander

Já jsem radši pro anonymní transakce, už je z důvodu svobody. Proto, už asi 5 let neplatím nic přes kartu jen nájem a inkaso a zbytek jen v hotovosti. Nepotřebuji aby náš stát čuměl na to co dělám, kde nakupuji jak často.

Zrušil bych limit na 10k eur přinákupu v hotovosti… To, že 1-5% populace dělá něco nelegálního není důvod proč bych měl přicházet o svojí svobodu anonymity. Od toho máme policii, aby bojovala proti nelegální činnosti.

Rath taky běhal s krabici od vína a 7 mega v ní. Takže zákaz nakupovat v pohovosti přes 10k eur je tu jen proto aby stát mohl monitorovat svoje ovečky. Zločincům je jedno že mají desítky milionů v hotovosti v kufru auta.

Když si chce někdo něco koupit nad 10k CZK tak to taky nemůže udělat anonymně, ale musí napsat svoje jméno na fakturu…

Ale žijeme v době kdy člověk radši svojí svobodu za falešný pocit bezpečí, protože ani jeden zákon tu není od toho, aby ochránil občana před zločinci, ale aby občan byl pod kontrolou státu.

Hmm

To je bohužel pravda, že při placení kartou banky o každym vědí (a informace uchovávají) kde se zdržuje, kam a jak často chodí nakupovat, kam jezdí na dofču a další hromadu věcí. Bohužel platební karty jsou jen špička ledovce. Mnohem víc sme sledovaný přes smartfouny a při práci na PC. To vědí úplně všechno (jak často a s kym voláš, kde se pohybuješ, koho máš v kontaktech, k dispozici jsou fotky a dokumenty uložený v cloudu, atd…). Takže pokud nebudeš bydlet jako poustevník v lese, tak tomu neunikneš. Za pokrok se holt platí.

Jináč k věci, rozhodně si nemyslim že 1-5% dělá něco nelegálně. Spíš to bude minimálně 70% populace. Kdo podniká, tak 110% 🙂 Bylo to hezky vidět při zavádění EET. Všichni co znám a křičeli proti EET, tak oficiálně přiznávali minimum příjmů. Krásně se tak potvrdilo pořekadlo o potrefené huse.

Máš pravdu v tom, že máme policii aby potírala nelegální činnost, ale přeci jí nebudeme úmyslně stěžovat práci povolením neprůhledných transakcí a dávat tak různým podvodníkům další nástroj na provozování svých pochybných a nedohledatelných finančních přesunů.

spot_img