[Pro začátečníky] Kryptoměna a digitální měna. Je mezi nimi vůbec rozdíl?

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Cena Cardana vzrostla o 15% díky partneství s PwC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitcoin opět na 9 000 USD • Ledger varuje před novými phishingovými útoky • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Koronavirus a vliv na ceny kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Radek Petráš
Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Říká se, že být učitelem je poslání. V dnešní době stále více platí, že je to spíše k pos.... Nicméně se nevzdávám a dětem se věnuji i v současnosti. Pro Kryptomagazín píšu od června letošního roku a je to pro mě mnohdy dobrý relax po boku stále dobře naladěné Denisky. ..

Když vstupujete do prostoru kryptoměn, může vám tento svět zpočátku připadat složitý a nepochopitelný. Musíte postupně vstřebávat nové a nové informace, které tato oblast vyžaduje. Dnes se podíváme na rozdíly mezi kryptoměnou a digitální měnou tak, abyste snáze porozuměli povaze kryptoměn a zjistili, proč každý den získává na popularitě.

Kryptoměna

Kryptoměna je druhem digitální měny, mince jsou nehmotné a existují pouze v elektronické podobě. Šifrování dat je hlavní technologií stojící za kryptoměnami. To nám poskytuje anonymitu a bezpečnost transakcí. Všechny kryptoměny fungují na blockchainu. A právě ten je příčinou odstranění potřeby třetích stran. A tím je také zajištěna decentralizace celého platebního systému.

Technologie blockchain rovněž umožňuje transakce typu peer-to-peer. To znamená, že můžete libovolně kdekoli na světě posílat jakékoliv množství měny, a to bez souhlasu své banky. Na druhou stranu však můžete o svou kryptoměnu přijít, a to zejména v případě, když ztratíte své soukromé klíče. Je totiž potřeba si uvědomit, že u kryptoměn nedochází k centrálnímu ukládání vaší měny.

Kryptoměn existuje v dnešní době přes 2 000 a k těm nejoblíbenějším patří samozřejmě digitální zlato – Bitcoin (BTC) a dále Ethereum (ETH). První kryptoměnou, která se zrodila, byl Bitcoin. Byl reakcí na vysoké poplatky bank, na pomalé platby a zastaralý systém převodu peněz. Tvůrci se snažili tyto nedostatky odstranit a Bitcoin si během let vybudoval značnou popularitu po celém světě. Dnes je již běžně přijímán i jako platební prostředek v obchodech nebo restauracích a považuje se za spolehlivější měnu než některé měny národní, jako je tomu například ve Venezuele. 

Digitální měna

Digitální měny jsou pojmem obecným a zahrnují veškeré peníze v elektronické podobě. Digitální peníze fungují úplně stejně jako fiat měny a jsou regulovány zákonem. Hlavní vlastností digitálních peněz je jejich nehmotnost. Fiat měna se převede do digitální podoby a uloží se do elektronické peněženky.

A díky této nehmotnosti můžete digitální peníze obchodovat online, tj. provádět okamžité transakce přístupem k elektronické peněžence. Následně tuto digitální měnu můžete použít k platbě za služby, k nákupu zboží nebo odeslání jiným lidem. Do kategorie digitálních měn patří tedy jakákoli měna, kterou lze převádět online. Patří sem tedy i kryptoměny.

Asi nejznámějším, nejběžnějším a nejpoužívanějším příkladem digitálních peněz je Paypal. Ten usnadňuje přeshraniční finanční transakce a zkracuje dobu zpracování plateb. Dalším příkladem je WebMoney, což je online platební systém, kde lidé ve svých elektronických peněženkách uchovávají finanční prostředky v digitální podobě.

Rozdíly

  • Širší pojem digitální měny

Kryptoměny jsou digitální peníze, ale u pojmu digitálních peněz nemusí v každém případě nutně znamenat, že se jedná o kryptoměnu. Může to být například jakákoli národní mince v elektronické podobě.

  • Šifrování

Digitální peníze nevyžadují šifrování, na rozdíl od kryptoměn.

  • Centralizace vs. decentralizace

Digitální měny jsou centralizované a všechny transakce jsou regulovány zvláštními subjekty. Kryptoměny jsou decentralizované a transakce jsou schvalovány komunitou. Nad těmito transakcemi tudíž neexistuje žádná regulační pravomoc.

  • Anonymita

U kryptoměn se setkáváme s vyšší úrovní anonymity. Při provádění transakcí s digitálními penězi musíte projít nejprve procesem ověřování a tyto transakce zahrnují údaje o odesílateli a příjemci. U kryptoměn zadáváte pouze adresu peněženky, která nenese žádné stopy osobních údajů.

  • Průhlednost transakcí

Transakce u kryptoměn jsou umístěny ve veřejném řetězci. Pokud tedy znáte adresu konkrétní peněženky, můžete u ní zkontrolovat veškeré transakce. Převody digitálních měn jsou na rozdíl od kryptoměn důvěrné a nemůžete tedy kontrolovat transakce ostatních uživatelů.

  • Regulace

Například v EU je směrnicí 2009/110/ES stanoven právní rámec pro digitální měny. Kryptoměny, které jsou stále na počátku cesty, nemají tento status zatím dokončen.

  • Neodvolatelné transakce

U kryptoměn platí, že jakmile je provedena platba, nelze ji zastavit ani vrátit zpět. Je to dáno decentralizovanou podobou kryptoměn a absencí třetí strany. U digitálních peněz je tento proces možný. Pokud existují závažné důvody, můžete o zrušení transakce požádat odpovědný orgán.

Závěr

Pokud máme shrnout dnešní povídání, jsou digitální peníze obecným pojmem pro všechna aktiva v elektronické podobě. Kryptoměny jsou součástí digitálních peněz, ale mají několik jedinečných funkcí, ke kterým patří například šifrovací proces, decentralizace, anonymita nebo rychlé, transparentní a neodvolatelné transakce.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Nejnovější články

[Večerní souhrn článků] • Cena Cardana vzrostla o 15% díky partneství s PwC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

28.01 Technická analýza: [BTC/USD] Bulls hlásí k útoku, Bitcoin v roce 2020 již s 26% ziskem a do halvingu spoustu času na růst!

Bitcoin před koncem měsíce posílil a vrátil se na top za rok 2020 při hodnotách 9 000 USD. Bude pokračovat v růstu až do...

7 altcoinů, které musíte vybrat z burzy Poloniex (nebo je ztratíte navždy)

30. ledna 2020 je poslední den, do kdy můžete vybrat sedm altcoinů z kryptoburzy Poloniex, než budou zcela odstraněny z platformy. O které kryptoměny...

CB Indie vs. krypto – slyšení je u konce, čeká se na rozhodnutí soudu

Dlouhá soudní bitva mezi centrální bankou Indie a svobodou krypta končí. Strany předložily argumenty a nyní se čeká na rozhodnutí soudu. CB Indie vs. kryptoměny Druhá...

[Hot news] Bitcoin musí udržet 9K USD po dobu 2 dnů, aby byl zajištěn bull run

Tone Vays ve svém seriálu obchodování s Bitcoinem na YouTube dnes prohlásil, že po dobu 2 - 3 dnů se musí BTC udržet nad...

Doporučujeme

[Polední zprávy] • Bitcoin opět na 9 000 USD • Ledger varuje před novými phishingovými útoky • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Bitcoin dnes dopoledne opět dosáhl...

25.01.20 [LTC/USD] Technická analýza: Vyplatí se kupovat Litecoin za 50 USD?

Litecoin a Bitcoin - podíváme se, jaké patterny se nám to na LTC ukazovaly. Vyplatí se kupovat Litecoin za 50 USD? Vítejte tradeři u naší...

Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes spíše stagnují a...