[Pro začátečníky] Kryptoměna a digitální měna. Je mezi nimi vůbec rozdíl?

4.3
(3)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Když vstupujete do prostoru kryptoměn, může vám tento svět zpočátku připadat složitý a nepochopitelný. Musíte postupně vstřebávat nové a nové informace, které tato oblast vyžaduje. Dnes se podíváme na rozdíly mezi kryptoměnou a digitální měnou tak, abyste snáze porozuměli povaze kryptoměn a zjistili, proč každý den získává na popularitě.

Kryptoměna

Kryptoměna je druhem digitální měny, mince jsou nehmotné a existují pouze v elektronické podobě. Šifrování dat je hlavní technologií stojící za kryptoměnami. To nám poskytuje anonymitu a bezpečnost transakcí. Všechny kryptoměny fungují na blockchainu. A právě ten je příčinou odstranění potřeby třetích stran. A tím je také zajištěna decentralizace celého platebního systému.

Technologie blockchain rovněž umožňuje transakce typu peer-to-peer. To znamená, že můžete libovolně kdekoli na světě posílat jakékoliv množství měny, a to bez souhlasu své banky. Na druhou stranu však můžete o svou kryptoměnu přijít, a to zejména v případě, když ztratíte své soukromé klíče. Je totiž potřeba si uvědomit, že u kryptoměn nedochází k centrálnímu ukládání vaší měny.

Kryptoměn existuje v dnešní době přes 2 000 a k těm nejoblíbenějším patří samozřejmě digitální zlato – Bitcoin (BTC) a dále Ethereum (ETH). První kryptoměnou, která se zrodila, byl Bitcoin. Byl reakcí na vysoké poplatky bank, na pomalé platby a zastaralý systém převodu peněz. Tvůrci se snažili tyto nedostatky odstranit a Bitcoin si během let vybudoval značnou popularitu po celém světě. Dnes je již běžně přijímán i jako platební prostředek v obchodech nebo restauracích a považuje se za spolehlivější měnu než některé měny národní, jako je tomu například ve Venezuele. 

Digitální měna

Digitální měny jsou pojmem obecným a zahrnují veškeré peníze v elektronické podobě. Digitální peníze fungují úplně stejně jako fiat měny a jsou regulovány zákonem. Hlavní vlastností digitálních peněz je jejich nehmotnost. Fiat měna se převede do digitální podoby a uloží se do elektronické peněženky.

A díky této nehmotnosti můžete digitální peníze obchodovat online, tj. provádět okamžité transakce přístupem k elektronické peněžence. Následně tuto digitální měnu můžete použít k platbě za služby, k nákupu zboží nebo odeslání jiným lidem. Do kategorie digitálních měn patří tedy jakákoli měna, kterou lze převádět online. Patří sem tedy i kryptoměny.

Asi nejznámějším, nejběžnějším a nejpoužívanějším příkladem digitálních peněz je Paypal. Ten usnadňuje přeshraniční finanční transakce a zkracuje dobu zpracování plateb. Dalším příkladem je WebMoney, což je online platební systém, kde lidé ve svých elektronických peněženkách uchovávají finanční prostředky v digitální podobě.

Rozdíly

  • Širší pojem digitální měny

Kryptoměny jsou digitální peníze, ale u pojmu digitálních peněz nemusí v každém případě nutně znamenat, že se jedná o kryptoměnu. Může to být například jakákoli národní mince v elektronické podobě.

  • Šifrování

Digitální peníze nevyžadují šifrování, na rozdíl od kryptoměn.

  • Centralizace vs. decentralizace

Digitální měny jsou centralizované a všechny transakce jsou regulovány zvláštními subjekty. Kryptoměny jsou decentralizované a transakce jsou schvalovány komunitou. Nad těmito transakcemi tudíž neexistuje žádná regulační pravomoc.

  • Anonymita

U kryptoměn se setkáváme s vyšší úrovní anonymity. Při provádění transakcí s digitálními penězi musíte projít nejprve procesem ověřování a tyto transakce zahrnují údaje o odesílateli a příjemci. U kryptoměn zadáváte pouze adresu peněženky, která nenese žádné stopy osobních údajů.

  • Průhlednost transakcí

Transakce u kryptoměn jsou umístěny ve veřejném řetězci. Pokud tedy znáte adresu konkrétní peněženky, můžete u ní zkontrolovat veškeré transakce. Převody digitálních měn jsou na rozdíl od kryptoměn důvěrné a nemůžete tedy kontrolovat transakce ostatních uživatelů.

  • Regulace

Například v EU je směrnicí 2009/110/ES stanoven právní rámec pro digitální měny. Kryptoměny, které jsou stále na počátku cesty, nemají tento status zatím dokončen.

  • Neodvolatelné transakce

U kryptoměn platí, že jakmile je provedena platba, nelze ji zastavit ani vrátit zpět. Je to dáno decentralizovanou podobou kryptoměn a absencí třetí strany. U digitálních peněz je tento proces možný. Pokud existují závažné důvody, můžete o zrušení transakce požádat odpovědný orgán.

Závěr

Pokud máme shrnout dnešní povídání, jsou digitální peníze obecným pojmem pro všechna aktiva v elektronické podobě. Kryptoměny jsou součástí digitálních peněz, ale mají několik jedinečných funkcí, ke kterým patří například šifrovací proces, decentralizace, anonymita nebo rychlé, transparentní a neodvolatelné transakce.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img