Krypto je dalším krokem v evoluci měn – pokud chce ale uspět, musí se změnit

4.8
(4)

Všichni tady věříme, že kryptoměny jsou bezesporu velká věc. Proč ale přijetí kryptoměn mainstreamem tak pokulhává a proč se situace mění jen velice pomalu a komplikovaně?

Jak se lidská rasa vyvíjí, neustále se vyvíjí i náš způsob výměny hodnoty. Od směnného systému, jehož počátky sahají až do doby 6 000 před naším letopočtem, až k dnešnímu použití fiat měny se lidská rasa nepřetržitě snažila o vytvoření účinnějších výměnných metod. Faktory, jako pohodlí, dostupnost, stabilita a udržitelnost, hrály při tomto vývoji klíčovou roli.

Fiat měny

Fiat měny jsou v podstatě papírové peníze kryté výhradně vládními předpisy a předpisy centrálních bank. Fiat měny se staly celosvětově preferovanou metodou výměny na úkor jiných metod, jako jsou měny založené na komoditách. Důvodem je jejich “výhodnost”, relativní stabilita hodnoty a také to, že jsou pod kontrolou vlády. Fiat měny nabyly na významu ve 20. století částečně i proto, že vlády se snažily izolovat své ekonomiky od nejhorších účinků přirozených výkyvů hospodářského cyklu.

Fiat měna je tedy zákonné platidlo, které má hodnotu založenou spíše na emitující vládě než na fyzických aktivech. Jeho hodnota je tedy tak dobrá, jak dobrá je vydávající vláda.

Kryptoměny

S tím, jak se svět stále více digitalizoval, potřeba zabezpečeného digitalizovaného platebního prostředku se stala nevyhnutelnou. Banky a další finanční instituce nadále přijímaly různé digitální platební metody. Průlom přišel v roce 2008, kdy Satoshi Nakamoto zveřejnil whitepaper Bitcoinu (BTC) – první a nejoblíbenější moderní kryptoměny.

Vyloučení třetích stran a centrálních bank je bezpochyby nejvýznamnější výhodou kryptoměn. Na rozdíl od fiat měn je technologie blockchain veřejnou účetní knihou a je přísně regulována procesem zvaným těžba. Tím je zajištěno, že jsou zaúčtovány všechny peníze v oběhu, což významnou měrou podporuje transparentnost technologie.

Nahrazení fiat měn kryptoměnami

Kryptoměny překonávají fiat měny v rychlosti, spolehlivosti a efektivitě zejména ve světě digitálním. Tato technologie však musí ještě překonat mnohé významné překážky. Pojďme se podívat na některé důvody, proč je běžné přijetí kryptoměn složité:

  • Vlády

Vlády a regulační instituce patří mezi hlavní překážky, kterým kryptoměny musí čelit. Zdanění technologie distribuované knihy je komplikované, protože je nezávislé na vládách a tradičních bankovních systémech. Je třeba si dále uvědomit, že díky kontrole peněz mohou politici a vlády regulovat také ekonomiku. Právě obava ze ztráty moci může být jedním z hlavních důvodů, proč některé vlády od používání kryptoměn odrazují a zaujímají k nim nepřátelský postoj.

  • Veřejné vnímání

Všichni si určitě pamatujeme nedávný hackerský útok na Twiter, kdy byly napadeny účty celebrit a dalších známých lidí. Hackeři pod jejich jmény zveřejňovali zprávy, ve kterých žádali, ať lidé pošlou bitcoiny na přiloženou adresu peněženky, že zpět obdrží dvojnásobek. Pochopitelně šlo o podvod, a i když můžete stokrát lidem opakovat, že Bitcoin není špatný a neslouží k podvodům a dalším nekalostem o nic víc než dolar, mnozí neposlouchají a nechápou.

  • Bitcoinová těžba a spotřeba energie

Bitcoinové transakce jsou ověřovány jedinečným procesem zvaným těžba. Transakce na distribuované účetní knize jsou bitcoinovými těžaři potvrzovány a ukládány jako „bloky informací“. Těžba je však složitý a energeticky náročný proces, který vyžaduje velké množství energie. Odborníci z University of Cambridge odhadují, že Bitcoin se podílí na celosvětové spotřebě veškeré elektřiny 0,21 %, což je číslo blízké celkové spotřebě elektrické energie v zemích, jako je Rumunsko, Bangladéš či Izrael. Otázka je jasná: jak udržitelný je takto energeticky náročný proces z dlouhodobého hlediska?

  • Škálovatelnost BTC

Technologie, která byla původně navržena pro zpracování sedmi transakcí za sekundu, nyní čelí velkému problém, kterým je škálovatelnost. Transakční kapacita nyní jednoduše neumožňuje enormní využití blockchainu. Mnozí kryptoměnoví odborníci se snaží přijít s řešením tohoto problému, ať již jde o úvahy nad zvětšením velikosti bloků, použití Lightning network apod. Který z nápadů nakonec uspěje, je zatím zdrojem spekulací.

Závěr

Přestože se očekává, že trh s blockchainovými technologiemi poroste i nadále rychlým tempem, jeho přijetí mainstreamem a případné nahrazení fiat měn může být ještě během na dlouhou trať. Za sebe mohu jen dodat: je dobře v něm být již teď a sledovat, jak se situace vyvine.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img