Kauza multiple trader – názor

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Digitální jüan má 220 000 transakcí za sekundu – tvrdí Čína • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše nové večerní shrnutí. Vše důležité,...

[Polední zprávy] • Brave browser má 10 mil. uživatelů • Poloniex delistuje DigiByte kvůli kritice TRONu • a další novinky

Zde najdete stručné shrnutí těch nejdůležitějších zpráv za uplynulý den. Pod shrnutím potom získáte ke každé zprávě další informace.  Trhy Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Bitcoin překonal rekord • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše nové večerní shrnutí. Vše důležité,...
Přinášíme Vám ještě jeden názor na celou kauzu Multiple Trader, tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu. Upozorňujeme, že jde o soukromý názor jednoho ze čtenářů, který nevyjadřuje postoj Kryptomagazinu.cz. Naše shrnutí, k čemu vlastně došlo, si můžete přečíst zde. 

Úvod

Tak nějak po očku jsem viděl vznik projektu a skupiny okolo něj. A protože jsem měl jiné starosti, tak až minulý týden, samozřejmě po fuckupu jsem se dostal k bližším informacím a pořádně se o situaci začínám zajímat jen pro napsání tohoto článku, tedy nějakých 24 hodin před jeho odevzdáním.

Celý pohled na věc bude vycházet z mých zkušeností CEO, CTO,business/idea developera, příležitostného tradera a člověka který je poslední čtyři roky převážně all in crypto… a také bývalého programátora.

Dříve, než se vydám na internet prozkoumat co se tedy dělo a událo, můj pohled na věc:

Co se obchodovalo?

Čistý BTC nebo nějaký futures? Poměrně zásadní otázka, jelikož již zde se určuje podle mě odlišné chování bota a jeho obchodní strategie. V prvním případě bude uživatel bota riskovat jen otevřené pozice a dočasnou ztrátu na ceně bitcoinu, se kterou beztak počítá.

Ve druhém případě se činnost bota musí ukončit dříve než cena stačí klesnout pod likvidační úroveň, což vždy znamená realizovat ztrátu a čekat jak se situace vyvine – tedy čekat na nový scénář, formaci. Pokud toto neuděláte, nebo v tomto případě robot, dojde k poklesu ceny a spálení účtu.

Část rozhodování bude ležet tedy zde.

Dodávka SaaS, tady záleží co vše si uživatel může nastavit sám, jaká je funkce robota – tedy algoritmus a jak jsou nastavené smlouvy. V případě že si klient, z některých výše uvedených parametrů mohl nastavit sám, tedy sám si manipulovat se ziskem/ztrátou a rizikem,  je potřeba se podívat i na toto nastavení. Avšak v případě že vše bylo nastavené defaultně zodpovědnost bude primárně za funkci ležet na majitelích a tvůrcích multiple bota.

Celkové právní ošetření. Ono ne nadarmo, když chcete investovat na burze, nebo se věnovat tradingu přes nějakou společnost vyplňujete investiční dotazník, kde jste krom jiného seznámen s riziky a finální klik pro nákup či prodej musíte udělat vy. Proč asi?

A na závěr této části: Bavíme se zde o tradingu bitcoinu a kryptoměn obecně, všem nám snad dochází, že ano dá se suprově vydělat, ale taky spálit celý účet, zvlášť když obchodujete kontrakty. Riziko je jak na straně poskytovatele SaaS, tak na straně investora.

A teď hurá na net

Takže jsem prošel fb, a pro info jsem si musel dojít až do komunity multiple trader. Přeskočil jsem část s fuckupem a hledal něco co mě zaujme.

  1. Robot byl ještě v září v betaverzi a probihalo ostré testování s 10% p.m. ještě nebylo vše dokončené a už byly hlasy požadující páku… Jako opravdu? 10% bez páky vám přijde málo?
  2. Opravdu reálně se tradovalo s pákou.
  3. Klient dobrovolně kopíruje tradera a může si vybrat kterého. Je účastníkem stejného rizika jako Trader. Společnost nenese žádnou zodpovědnost za finanční ztrátu. Klient si uvědomuje riziko a používá prostředky o které může přijít. Takový malý výtah ze smlouvy.

Takže co se asi stalo. Dohad. Trader si jel nějakou svoji strategii, nebo v horším případě to nechal běžet jenom tak, s tím že se nemůže nic stát a ono se stalo. Stalo se to, že se kurz propadl o více jak 10% a protože klienti kopírují tradera tak se svezli s nim.., protože si klienti nemohli nastavit vystoupení z pozice dříve.

Mohli to tvůrci ošetřit dříve? Mohli, ale to by museli mít více zkušeností s klientským chováním, vývojem sw. a jinou představu o fungování sw. a zřejmě i větší Team tedy nějakého Produkt managera. Takže reálně si tím jistý nejsem. Krom jiného je to beta verze, ostré testování.

Závěr

Takže pokud se followeři chtějí soudit a podat hromadnou žalobu, asi můžete, jen si nejsem jistý jestli to k něčemu bude, protože jste udělali vlastní rozhodnutí a každopádně to bude chtít podrobný právní rozbor smlouvy a spálíte další čas a peníze po soudech. Spočítejte si to.

Nicméně jelikož to byla chyba tradera a též nemožnost si na straně followers nastavit opuštění pozice, tak si myslím že by multiple trader měli přistoupit, a jak to tak vypadá přistupuje k nějaké kompenzaci. Což však bude znamenat pár zřejmě nepříjemných jednání a vyjednávání, nicméně řešení se dá najít vždy. Dvě jsem stihl vymyslet právě teď.

Na závěr, mohu napsat jen, že je to pro mnoho lidí bolestná zkušenost, nicméně právě proto velmi důležitá. Protože po tomto fuckupu budete všichni vědět co se může stát. Reálné zkušenosti jsou totiž k nezaplacení. Špatné je že se to stalo před Vánocemi.

Co číst dále?

Bitcoiny a orwellovské varování

Disclaimer: Veškeré údaje zde uvedené jsou pouze informativního charakteru. Tento článek není a nemůže být brán jako oficiální vyjádření webu Kryptomazain.cz, jedná se výhradně o právně nezávazné informativní sdělení na základě veřejně dostupných informací. Autor ani web Kryptomagazin.cz neodpovídají za případné neúplné nebo jinak neodpovídající informace v článku.

2 KOMENTÁŘE

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
mattczskPedro Herrero Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pedro Herrero
Host
Pedro Herrero

Tohle je uplne o nicom. Nudny a jeste to zvysuje volatilitu a tim kurvi kryptotrh. Vydelat se na tom da … ale lidi nebylo toho uz dost?

mattczsk
Host
mattczsk

Ano, zdá se, že nemálo velice nepoučených lidí se dobrovolně stalo testery – na tom nic není moc co soudit.
Jiná otázka na zkušené z redakce: mohli byste vznést tip na funkčního robota, který umožňuje bezpečné nastavení parametrů a měl by zvládnout něco i vygenerovat? Mohlo by to vaše čtenáře (zejména hodlery) zajímat (včetně mne) – návrh na článek. Děkuji.

Nejnovější články

Počet aktivních peněženek Dash na zařízeních Android ve Venezuele roste

Venezuela v letošním roce hlásí zvyšující se počet peněženek Dash (DASH) na zařízeních Android. Tuto reakci způsobila současná hospodářská krize,...

[Pro začátečníky] Kryptoměna a digitální měna. Je mezi nimi vůbec rozdíl?

Když vstupujete do prostoru kryptoměn, může vám tento svět zpočátku připadat složitý a nepochopitelný. Musíte postupně vstřebávat nové a nové informace, které tato oblast...

07.12.19 Technická analýza Huobi Token – Pattern před Vánoci naznačuje, kam HT poroste

Huobi token v tomto roce překročil zisk 400 %, ale během léta zaznamenal pád o téměř polovinu, jak to bude vypadat do konce roku...

Průzkum: Mileniálové dávají přednost Bitcoinu před akciemi Netflixu

Jedna z největších retailových makléřských společností ve Spojených státech Charles Schwab uvedla na základě nově získaných dat zajímavý poznatek. Grayscale Bitcoin Trust, který je...

[Osobnost] Nikola Tesla – Elektrická kouzla vizionáře, který změnil svět (2. díl)

Náš první článek o panu Teslovi sklidil velký úspěch a mnoho pozitivních ohlasů. Není to však ani tak naše zásluha, jako spíše tohoto úžasného...

Doporučujeme

Převod téměř 9 miliard USD v BTC, hlásí Whale Alert

Whale Alert registruje dvacet dva po sobě jdoucích transakcí v BTC v hodnotě téměř 9 miliard USD, ke kterým došlo za posledních pár hodin. https://twitter.com/whale_alert/status/1202837178725883905 Účet...

Neurolingvistické programování (NLP) a jak nám může pomoci s obchodováním? 3. díl

V posledním díle našeho vyprávění se budeme věnovat ukázce, jak bychom NLP mohli využít pro práci na nás samých. První díl seriálu najdete zde. Druhý...

Platformy na kryptopůjčky jsou na vzestupu

Může se to jevit jako překvapení, ale platformy určené k půjčkám pomocí kryptoměn jsou novým vývojem v kryptoodvětví. Platforma umožňuje uživateli vložit kryptoměnu do smart kontraktu...

Neurolingvistické programování (NLP) a jak nám může pomoci s obchodováním? 2. díl

V dnešním dílu našeho článku o neurolingvistickém programování si řekneme o některých vzorcích, nástrojích a náhledech, které používá NLP. První díl seriálu najdete zde.  Preference...
PolandCzechSlovakia