[Osobnost] Jan Werich – Odkaz a poselství, které stojí za připomenutí /3. část

4
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Co se můžeme od Jana Wericha naučit? Tato otázka nám po předešlých dvou dílech (historie, dílo) zůstala na rtech. Jan Werich nás může obohatit mnohým, třeba svým humorem, moudrostí a charakterem, obyčejností a velkolepostí zároveň…

Moudrost, láska k lidem, optimismus a odvaha říkat pravdu. To jsou hodnoty, které nezestárnou. Zároveň jsou to hodnoty, které si rozhodně budeme chtít zachovat i po technologické a digitální revoluci, která nás čeká i v souvislosti s kryptoměnami.

Odkaz

Werich měl skutečně rád život a rád by žil v míru, ale doba mu nepřála. Zažil dvě světové války a zbytek života prožil za normalizace. Dnes se mu občas vyčítá, že byl komunista. No, možná ano, možná ne, ale byl to dobrý a moudrý člověk. A dobrý a moudrý člověk může mít jakýkoli kabát, ale vždy bude hájit především dobro a moudrost, a to on dělal.

Sám o sobě řekl, že nikdy nebyl členem žádné politické strany ani armády. Nebyl vojákem, přesto bojoval. Bojoval proti hlouposti a zlobě v lidech. Byl odpůrcem válek a později kritizoval také prospěchářství a křivdy socialismu. Kam až komunismus zašel, nazval dobou degradace.

Jan Werich nebyl hloupý a netvořil pro hlupáky. Věřil, že autor se nemá přizpůsobovat publiku, ale že má své publikum učit. Často se sám rád učil od vzácných lidí. Ostatně ve svém vyprávění často zmiňuje nejen kolegy, ale i další osobnosti (např. Vlastu Buriana, Jiřího Trnku, Alberta Einsteina, Alexandra Dubčeka, TGM, W. Shakespeara a mnoho dalších).

Ať už ve chvíli, kdy své “mandarínské” oči, jak o něm žertoval Voskovec, nechával spokojeně spočinout na plápolajícím ohni v krbu, což dělal rád, nebo když utíkal do USA před nacismem, vždy to byl jen člověk. A člověk má právo se mýlit, jak sám říkal. Jenže socialismus se vyznačoval tím, že se nikdy nemýlil, alespoň tedy oficiálně.

„Když chce člověk něčemu vrátit lidskou tvář, tak musí bejt statečnej, ale nemusí bejt hrdina. Hrdinství je to, jen když se to povede, jinak bláznovství, kdežto statečnost je vlastnost.“

Poselství

Skrze své dílo k nám promlouvá obyčejný člověk. Nikdy se nesnažil být něčím víc než kdokoli jiný. Ve své obyčejnosti byl výjimečný, protože sám lidskou tvář neztratil. Snad pro vás budou jeho slova přínosem. Následující část je takový zahuštěný výběr z citátů.

Žijme tak, aby se za nás nemuseli stydět naši předci a mějme odvahu stát natolik pevně, aby se naše děti nemusely bát. Užívejme si život, s humorem, dobrou náladou a s přáteli. Mějme rádi lidi. Smějme se společně a neztrácejme čas debatováním s blbci, protože komu není dáno, tomu se dát nedá, a hloupost se ani vyfackováním nedá léčit. Snažme se být chytří, protože o chytré ženy je nouze a muže zrovna tak. Lidskou přirozeností je hledání radosti a největším uměním je žít život po svém.

Závěr

Samozřejmě v tak krátkém čase nelze zmínit vše, čím Jan Werich byl a co nám odkázal. V naší historii máme řadu osobností, na které by se nemělo zapomenout a mezi které právě i ta dnešní rozhodně patří.

(zdroje: Dochované obrazové a zvukové záznamy)

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ronmalin

Skvelé články, ďakujem. Vždy sa na tvoje články teším, perfektný relax od krypta. Kľudne môžu byť aj dlhšie.

pietro

Bezva série článků. Kytka je prostě jednička! 🙂

spot_img