Jak šel čas s Librou od Facebooku

0
(0)

Je to již nějakou dobu, co se poprvé objevily informace o nové digitální měně od Facebooku. Většinou šlo jen o dohady a fámy. Celý rozsah projektu byl představen až v červnu 2019 a předčil většinu těchto spekulací. Vzhledem k faktu, že se jedná o průkopnický projekt, rozhodli jsme se to vzít opravdu podrobně a přinášíme vám časovou osu celého projektu. Krom hledání odpovědí na otázky: co, kdy, proč je také velmi zajímavé sledovat, jak se v průběhu času měnily názory na tento projekt.

2017

12. prosince 2017: David Marcus, bývalý prezident společnosti PayPal a viceprezident Facebooku pro aplikaci Messenger byl jmenován do správní rady Coinbase.

2018

8. května 2018: Marcus oznamuje, že byl jmenován vedoucím nově vzniklého útvaru, který se bude věnovat technologii blockchain.

10. srpna 2018: Marcus odstoupil ze své funkce člena správní rady Coinbase.

20. prosince 2018: Bloomberg přináší zprávu, že Facebook pracuje na stablecoinu, který se bude využívat pro transakce skrz aplikaci WhatsApp.

2019

Únor

4. února 2019: Facebook přijímá do svého týmu několik důležitých pracovníků startupu Chainspace, který se zaměřuje na smart kontrakty a decentralizované aplikace.

28. února 2019: New York Times ohlásil, že Facebook vytváří vlastní krypto token, který lze použít na mnoha různých platformách.

Květen

3. května 2019: Facebook se údajně pouští do rozhovorů s Visa a Mastercard, aby mu pomohly vyvinout fiatem krytý stablecoin a hledá 1 miliardu dolarů k financování tohoto projektu. Jejich projekt byl poprvé veřejně označen jako “Projekt Libra.”

10. května 2019: Výbor Senátu USA pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti vyzývá ve svém dopisu Facebook o sdělení dalších podrobností o jeho krypto projektu.

14. května 2019: Facebook najímá dva špičkové odborníky Coinbase, i když v tomto případě není úplně jasné, zda byli najati proto, aby pracovali přímo na projektu Libra.

17. května 2019: Facebook registruje v Ženevě novou společnost „Libra Networks“.

24. května 2019: BBC přináší zprávu, že Facebook hodlá v první polovině roku 2020 uvést v několika zemích do provozu svůj stablecoin. Financial Times dodává, že Facebook jednal s Coinbase a Gemini.

Červen

3. června 2019: Facebook vedl rozhovory s U.S. Commodity Futures Trading Commission (CFTC) o své iniciativě týkající se jejich stablecoinu.

6. června 2019: Facebok informuje, že se chystá představit světu svou Libru během několika následujících týdnů.

7. června 2019: Vedoucí finančních služeb Facebooku pro severní Evropu, Laura McCracken, potvrzuje, že jejich stablecoin bude navázán na koš měn (nikoli jen na jednu).

13. června 2019: Digitální měnu Libra se chystá finančně podpořit řada velkých společností, jako jsou Visa, Mastercard, PayPal, Stripe, Bookings.com či Uber Technologies.

18. června 2019: Facebook oficiálně představuje Libru světu! Odhaluje ambiciózní vizi decentralizované autonomní organizace, která bude dohlížet na projekt, a představu, jak snadno budou uživatelé moci provádět transakce i přes hranice. Facebook dodává, že jeho účast v projektu Libra bude prostřednictvím nové dceřiné společnosti Calibra, která dodá projektu (mimo jiné) také digitální peněženku. Ta bude integrovaná do aplikací WhatsApp a Messenger. Společně s dalšími 27 firmami (později se plánuje navýšení počtu na 100) zakládají Libra Association, což je asociace, která má dohlížet na vývoj tokenu.

18. června 2019: Američtí zákonodárci požadují okamžité zastavení vývoje, dokud lépe neporozumí projektu a Facebook potvrzuje, že ještě musí odpovědět na dopis, který obdržel od bankovní komise Senátu USA.

19. června 2019: Guvernér Bank of England, Mark Carney, se nechal slyšet, že ačkoliv je ohledně Libry “otevřen novým možnostem”, projekt bude muset dodržovat přísná pravidla, než bude moci být spuštěn. Bankovní výbor Senátu USA oznamuje, že v červenci uspořádá slyšení o Libře.

21. června 2019: G7 oznamuje, že ustanoví pracovní skupinu pro hodnocení Libry.

24. června 2019: Americká kongresmanka Maxine Watersová, předsedkyně Výboru pro finanční služby USA, oznamuje, že v červenci uspořádá slyšení o Libře.

Červenec

2. července 2019: Public Citizen – severoamerická nezisková organizace, zaměřující se na ochranu soukromí, vyzývá zákonodárce, aby zastavili vývoj Libry. Přidávají se i další hlasy, požadující zastavení prací na projektu.

3. července 2019: David Marcus zveřejnil otevřený dopis, ve kterém se snaží objasnit „nedorozumění“ ohledně Libry, a potvrzuje, že bude účasten slyšení před výborem amerického Senátu pro bankovnictví a výborem pro americké finanční služby.

8. července 2019: Vedoucí výzkumu Čínské lidové banky, Wang Xin, říká, že Libra může také urychlit výzkum čínské centrální banky, týkající se digitální měny.

9. července 2019: David Marcus odpovídá na otázky bankovní rady Senátu USA a pokouší se ujistit zákonodárce, že Facebook nebude spojovat osobní údaje s transakcemi Libry.

10. července 2019: Předseda Federálního rezervního systému, Jerome Powell, říká, že Libra nemůže být spuštěna, dokud nebudou zodpovězeny otázky kolem její činnosti, včetně obav, týkající se finanční stability a ochrany spotřebitele.

11. července 2019: Jerome Powell se nechal slyšet, že Libra může být kvůli velikosti Facebooku „systémově důležitá“

12. července 2019: Do boje proti Libře se přidává i prezident USA, Donald Trump. Ten ve svých tweetech kritizuje také Bitcoin a Facebook.

15. července 2019: Ministr financí USA, Steven Mnuchin, ve svém projevu říká, že s Librou „není spokojen“, a dodává, že by ji mohly zneužít také zločinecké subjekty

16. července 2019: David Marcus svědčí před bankovním výborem Senátu USA a o den později před Výborem pro finanční služby USA.

17. července 2019: Bývalý CFTC fintech poradce Jeffrey Bandman přichází s tvrzením, že Libra může být v USA regulována jako komodita.

24. července 2019: CEO společnosti Visa, Alfred Kelly, oznamuje, že i když jeho společnost podepsala nezávazný dopis o záměru, dosud není členem sdružení Libra.

24. července 2019:Z výsledku průzkumu pro dotazování spotřebitelů vyplývá, že v USA mají dospělí respondenti větší důvěru v BTC, než v Libru.

 25. července 2019: CEO Facebooku Mark Zuckerberg říká, že jeho společnost bude trvat hájit a vysvětlovat Libru tak dlouho, jak bude třeba, aby přesvědčili zákonodárce a mohli ji spustit.

30. července 2019: Facebook ve svém oznámení přiznává, že projekt Libra se nemůže spustit.

Srpen

6. srpna 2019: Globální regulátoři varují, že potřebují více informací o dopadech Libra na soukromí.

21. srpna 2019: Bloomberg uvádí, že Evropská komise již zahájila antimonopolní vyšetřování sdružení Libra a ministr zahraničí USA, Michael Pompeo, říká, že Libra by měla být regulována podobně jako síť SWIFT.

23. srpna 2019: Nevyjasněné regulační otázky vyvolávají otázky a obavy mezi třemi nepojmenovanými členy sdružení Libra, přičemž dva z nich zvažují úplné stažení z projektu.

26. srpna 2019: Americká kongresmanka Maxine Watersová ohlásila, že se ohledně Libry setkala s představiteli švýcarských regulačních orgánů, ale svých pochybností se nezbavila.

27. srpna 2019: Libra Association vyhlašuje program odměn za chyby. Odměny mohou dosahovat až 10 000 $.

Září

2. září 2019: Yves Mersch, člen výkonné rady Evropské centrální banky (ECB), varuje, že Libra může „narušit“ měnovou politiku Evropské unie a ovlivnit kontrolu ECB nad eurem.

10. září 2019: Facebook odhaluje seznam měn, které obsahuje devizový koš Libry: Americký dolar, euro, japonský jen, britská libra šterlinků a singapurský dolar.

12. září 2019: Mark Branson, ředitel FINMA, naznačuje, že Švýcarsko je ochotno s Librou spolupracovat. Říká, že Švýcarsko nebude pod tlakem jiné země, která se bude snažit zabránit jejímu spuštění.

13. září 2019: COO Association Libra Bertrand Perez říká, že projekt není hrozbou pro měnovou stabilitu.

16. září 2019: Banka pro mezinárodní vypořádání oznamuje, že Výbor pro platby a tržní infrastrukturu, který zahrnuje nejméně 26 centrálních bank, zpochybní asociaci Libra ohledně jejich stablecoinu.

16. září 2019: David Marcus se znovu pokouší vyvrátit tvrzení, že Libra je hrozbou pro měnovou suverenitu nebo ekonomickou stabilitu.

23. září 2019: Facebook odhaluje úplné rozdělení devizového koše: 50 procent činí USD, 18 procent EUR, 14 procent JPY, 11 procent GBP a 7 procent SGD.

24. září 2019: Haruhiko Kuroda, guvernér Bank of Japan, vyzývá k mezinárodní spolupráci při regulaci Libry.

26. září 2019: Benoit Coeure, člen Výkonné rady Evropské centrální banky, říká, že Libra byla pro centrální banky „pořádným budíčkem“.

Říjen

2. října 2019: The Wall Street Journal přichází se zprávou, že Mastercard a Visa přehodnocují svou roli ve sdružení Libra.

2. října 2019: French Hill a Bill Foster varují v dopise, adresovaném Jeromovi Powellovi, že Libra by mohla znamenat částečnou ztrátu moci USA nad finanční správou.

3. října 2019: Jednatelé Bank of America, M&T Bank Corp. a KeyCorp varují, že Libra může být měnovou hrozbou.  

4. října 2019: PayPal formálně odstupuje od Libra Association.

9. října 2019: Američtí senátoři Sherrod Brown a Brian Schatz varují společnosti Visa, Mastercard a Stripe, že pokud budou pokračovat v práci na Libře, mohou očekávat zvýšenou regulační kontrolu.

9. října 2019: The Bank of England publikuje soubor zásad, které musí Libra dodržovat, aby mohla být spuštěna v U.K.

9. října 2019: Mark Zuckerberg potvrzuje, že bude mluvit před Výborem pro finanční služby USA.

11. října 2019: Mastercard, Visa, Mercado Pago, Booking Holdings, eBay a Stripe se stáhly z Libra Association.

14. října 2019: 21 společností podepisuje chartu asociace Libra, formálně vytváří radu a volí výkonnou radu.

 17. října 2019: Guvernér Federálního rezervního systému Lael Brainard říká, že Libra by se mohla stát globální hrozbou pro měnovou stabilitu, částečně i díky obrovské uživatelské základně Facebooku

17. října 2019: Francouzský ministr financí, Bruno Le Maire, se pustil do Libry a tvrdí, že by mohla ohrozit měnovou suverenitu.

17. října 2019: Gabriel Soderberg, ekonom švédské Riksbank, se nechal slyšet, že Libra ukázala centrálním bankám, že existuje poptávka po snadných přeshraničních platebních mechanismech.

21. října 2019: David Marcus říká, že projekt Libra by mohl upustit od svého stabilního devizového koše a místo toho vydat řadu stabilních mincí v jedné měně.

22. října 2019: Mark Zuckerberg vysvětluje zákonodárcům během slyšení před americkým Výborem pro finanční služby USA, že Libra může přinést finanční služby 1,7 miliardám jednotlivců, kteří nemají přístup k bankovním službám.

23. října 2019. Mark Zuckerberg před Výborem dále sdělil, že Facebook nepodpoří spuštění měny, pokud neuklidní všechny obavy amerických regulátorů a nezíská všechna potřebná regulační povolení.

Listopad

5. listopadu 2019: Viceprezident společnosti Calibra, Kevin Weil říká, že může trvat „desetiletí“, než se Libra prosadí a uchytí.

7. listopadu 2019: Generální ředitel Komise pro cenné papíry a futures v Hongkongu, Ashley Alder, požaduje jednotné regulace pro Libru, aby se zabránilo regulační arbitráži.

20. listopadu 2019: Předseda CFTC Heath Tarbert říká, že je ještě příliš brzy na to, aby mohl říct, jakým způsobem by měla být Libra regulována.

Prosinec

6. prosince 2019: Ministr financí USA Steven Mnuchin říká, že se spuštěním Libry “nemá problém”, ale musí být “plně v souladu” s předpisy proti praní peněz.

10. prosince 2019: Chris Brummer, profesor a ředitel fakulty Institutu mezinárodního ekonomického práva na Georgetowské univerzitě, zveřejnil informace, že white paper Libry byl v tichosti upraven. Došlo zejména k odstranění zmínek o návratnosti, kterou mohou členové asociace Libra očekávat od Libra Investment Tokenu.

20. prosince 2019: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde říká, že platforma sociálních médií může Facebooku poskytnout nespravedlivou výhodu při adopci stablecoinů, kdy jejich Libra získá velkou výhodu, ale jiní emitenti budou znevýhodněni.

2020

Leden

7. ledna 2020: Vedoucí komunikace asociace Libra, Dante Disparte, říká, že je Libra lepší řešení pro platby než Bitcoin.

9. ledna 2020: Úředníci Reserve Bank of Australia vyjádřili, v dokumentu, adresovaném vládnímu výboru pro finanční a regulační technologie pochybnosti, že stablecoiny, jako je Libra, dosáhnou masového přijetí.

9. ledna 2020: Facebook hodlá do roku 2030 decentralizovat finance a podnikání. Uvedl to generální ředitel Mark Zuckerberg ve svém prohlášení o vizi. I když řekl, že platforma sociálních médií má nadále v úmyslu sledovat oblast digitálních plateb, nezmínil se již o Libře.

17. ledna 2020: Asociace Libra oznamuje, že vytvořila technický řídící výbor, který bude dohlížet na vývoj svého technického plánu a bude se snažit vybudovat vývojovou komunitu.

21. ledna 2020: Bloomberg News přinesl informaci, že švýcarští vládní úředníci nechávají možnost, že Libra dostane souhlas ke spuštění, stále otevřenou.

21. ledna 2020: Vodafone, jeden ze zakládajících členů asociace Libra, se rozhodl z asociace vystoupit a zaměřuje se na vlastní mobilní platební platformu. Na rozdíl od platebních společností, které odešly v říjnu, Vodafone jako důvod svého stažení nezmiňuje regulační obavy.

24. ledna 2020: Japonští zákonodárci navrhují, že k boji proti Libře by se mohla hodit digitalizovaná verze japonského jenu.

Únor

3. února 2020: Generální ředitel Mastercard, Ajay Banga, nastiňuje řadu obav, které jej trápí v souvislosti s Librou.

6. února 2020: Guvernér federálních rezerv, Lael Brainard, říká, že americká centrální banka zkoumá, zda by zavedení vlastní digitální měny mohlo být účinným způsobem boje proti Libře.

7. února 2020: Jamal El-Hindi, náměstek FinCEN, říká, že „sociální média a platformy pro zasílání zpráv“, které se snaží spustit vlastní kryptoměny, musí dodržovat stejné standardy proti praní špinavých peněz, kterým čelí stávající finanční instituce.

21. února 2020: Digitální obchodní platforma Shopify vstoupila do sdružení Libra Association a stala se vůbec první společností, která tak učinila po založení skupiny v roce 2019.

25. února 2020: Náměstek kanadského guvernéra, Timothy Lane, informoval, že centrální banka nemá v úmyslu vydat svou vlastní digitální měnu

26. února 2020: Kryptoměnový startup Tagomi se stal dalším členem Libra Association.

Březen

cLabs, startup pro mobilní platby ze Silicon Valley, stojí za vznikem Celo Aliance, která má mezi svými členy takové spoelčnosti, jako Coinbase Ventures, Andreessen Horowitz, Bison Trails, Anchorage nebo Mercy Corps. Jedná se o původní členy Libra Association.

25. března 2020: Globální stablecoiny mohou být cenné papíry. K tomuto rozhodnutí došla  Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry a publikovala článek, ve kterém se hledá hypotetický stablecoin, opírající se o koš rezervních měn.

Duben

7. dubna 2020: Analytik Bank of England, Ben Dyson, říká, že soukromé subjekty by mohly hrát významnou roli při vydávání digitálních měn, neboť „reagují na skutečnou potřebu“.

14. dubna 2020: Rada pro finanční stabilitu zveřejnila zprávu, která radí globálním finančním regulačním orgánům, jak přistupovat k projektům stablecoinů, jako je Libra.

16. dubna 2020: Asociace Libra obnovuje svůj white paper a oznamuje, že místo jediného stablecoinu, podporovaného košem aktiv, se nyní bude snažit vydat sérii stablecoinů, kdy každý z nich bude kryt jediným aktivem.

17. dubna 2020: Sylvia Garcia, Členka Sněmovny reprezentantů USA, říká, že ani po revizi whitepaperu Libry není stále jasné, jak stabilní mince ovlivní globální ekonomiku a aktuální revize je stále „nedostatečná“ k uspokojení obav zákonodárců.

20. dubna 2020: Heifer International, globální nezisková organizace, se připojuje k Libra Association jako 23. člen.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img