Jak mohu rozvíjet své podnikatelské nápady pomocí koučinku?

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Nápady jsou jako květiny. Pokud je nezaléváte, tak uschnou…

Také s hřejivým dotekem prvních jarních slunečních paprsků pociťujete příval energie? Pocit, že se musíte vrhnout do něčeho nového anebo konečně zrealizovat projekty, které se vám již delší dobu honí hlavou? Prvotní nadšení ale může vystřídat bezradnost. Z kterého konce začít? Myšlenky se vám neuspořádaně honí hlavou. Něco vám to připomíná? Vězte, že i v takové situaci vám může pomoci koučink. Nedá vám přesný návod, co dělat, ale něco mnohem lepšího. Umožní vám ujasnit si vaše touhy a cíle a přijít na způsob, jak jich dosáhnout.

Koučink se dá použít nejenom k vyřešení již existujícího problému, ale také k vyjasnění si cílů a směrování či nastavení strategie. Já sama využívám k rozvíjení svých podnikatelských nápadů své kolegy kouče. S jejich pomocí si navrhnu svůj cíl, plán, strategii, řešení a nastavím potřebné akce. Poté co si určíme cíle, již mohu naplno rozvíjet své myšlenky.

Kouč slouží jako takový tenisový partner. Nadhodí mi a pak mi můj nápad znovu odpálí zpět. Přitom ale dává pozor na to, aby míček nebyl odpálen mimo hřiště. Po celou dobu se věnuje pouze mne a mému tématu.

Koučové od ICF – International Coach Federation – jsou vytrénováni dle 11 kompetencí ICF:

  • dodržování etického kodexu,
  • nastavení kontraktu koučinku,
  • vytvoření důvěry,
  • koučovací pozice,
  • aktivní naslouchání,
  • užívání silných otázek,
  • přímá komunikace,
  • rozvoj sebeuvědomění,
  • navrhování akcí,
  • plánování a stanovení cílů,
  • řízení rozvoje a odpovědnosti.

Je lidskou přirozeností, že mozek si libuje v opakovaných vzorcích myšlení či mluvení o tom, co je (čímž šetří energii), místo toho, aby přemýšlel nad strategií realizace (jak z toho ven), což je pro naše myšlení mnohem namáhavější.

Je obvyklé, že i mí klienti často přicházejí na nové nápady či u nich dochází k zajímavému posunu. Zde jsou příklady výsledků mých koučovacích sezení z poslední doby:

  • Klientka dostala nový nápad pro svoje podnikání.
  • Klient našel nové způsoby marketingové propagace nové firmy.
  • Klientka si zvýšila svoje sebevědomí.
  • Klientka nalezla rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.
  • Klient si promyslel strategii do začátku podnikání.
  • Klient našel způsob, jak zlepšit vztah se svojí přítelkyní.
  • Klientka si ujasnila způsob komunikace se svými kolegy.

Jak probíhá takový koučink?

Společné sezení nazývám „mentální šachy“. Klient většinou ví, co chce a čeho chce dosáhnout, ale naše myšlení má tendenci vesele si skotačit po jiných tématech či po zajetých způsobech přemýšlení. Jako koučka tedy pomáhám rozvíjet myšlení klienta a současně toto myšlení navádět zpět na danou cestu.

Ani semena rostlin však nevyklíčí, dokud se nezasadí. Než klient začne s danými nápady či myšlenkami pracovat, jsou prakticky bezcenné. Proto koučovací sezení probíhají většinou v sérii, která umožňuje nejlepší nápady a myšlenky znovu připomínat a soustředit se na strategii jejich realizace.

Koučovací rozhovor má také na rozdíl od rozhovoru mezi přáteli své cíle a mantinely. Na jedné straně tu máme příjemný rozhovor v příjemné atmosféře, kde klient o průběhu a cíli rozhovoru rozhoduje sám, na straně druhé nároky klienta na výsledky koučovacího sezení.

Vést koučovací rozhovor tedy není lehké. Na kouče jsou kladeny velké nároky. Aby rozhovor probíhal s lehkostí a v požadovaném směru, to většinou vyžaduje na straně kouče stovky hodin předchozího tréninku. To, že kouč má za sebou minimálně 100 hodin absolvovaných sezení (a splnil další předpoklady profesionálního koučování), poznáte podle titulu ACC (Associate Certified Coach).

Abych to shrnula, rolí kouče není klientovi radit (každý má sobě vlastní způsob myšlení a nahlížení na svět), ale rozvíjet klienta v jeho přemýšlení a pomáhat mu dosahovat výsledků.

Pokud klient skutečně chce ve svém životě něco změnit či získat nový náhled na věc, je koučink velice příjemným a efektivním řešením, pomocí kterého se může rychle dobrat k požadovanému výsledku.

jarmila kacerlovaJarmila pracuje jako certifikovaná koučka ACC (Associate Certified Coach). Má více než 150 odkoučovaných hodin. Specializuje se na životní koučink a manažerský koučink. Má ekonomické vzdělání a mnoho let zkušeností v marketingu.

Protože každá cesta začíná prvním krokem, do konce Velikonoc 2019 máte možnost si koučink se mnou vyzkoušet s 10% velikonoční slevou! 

Uplatníte si ji zadáním slevového kódu VELIKONOCE10.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img