Hashrate Bitcoinu klesl po halvingu o více než 30 %, nic neobvyklého se ale neděje

5
(3)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Halving Bitcoinu srazil zisky těžařů dolů. Celkový hashrate sítě reagoval propadem o více než 30 %. Tato reakce je sice naprosto normální, ale má i svá negativa.

Hashrate BTC zaznamenal 37% propad

Před půlením lámal hashrate Bitcoinu jeden rekord za druhým, když rostl na nová maxima. Ihned po halvingu, kdy klesla odměna za vytěžený blok na polovinu, začal výkon sítě prudce klesat.

Za poslední 4 dny hashrate klesl z maxim 137,6 exahashů na současných cca 87,2. To je propad o téměř 37 %. Níže přikládáme 2 grafy výkonu sítě. Na prvním můžete vidět dlouhodobý růst hashrate BTC, druhý pak odpovídá vývoji za poslední 3 měsíce.

Zdroj: bitinfocharts.com
Zdroj: bitinfocharts.com

Pokles je normální

Kolísání celkového hashrate sítě je zcela normálním jevem, stejně jako propad po snížení odměny za blok. Síť BTC se nyní chová stejně, jak tomu bylo po předchozích 2 půleních. Ve skutečnosti však výkon sítě od vzniku Bitcoinu neustále roste, a to i po halvingu v roce 2012 a v roce 2016.

Za růst je z velké části zodpovědná neustále rostoucí efektivita těžebního hardwaru – specializovaných zařízení „ASIC”. Starší stroje se nyní stávají nerentabilní, což  mohlo být jedním z důvodů poklesu hashrate po půlení. Vlastnit nejnovější těžební vybavení skutečně může být pro těžaře Bitcoinu životně důležité.

Brutální konkurence vedla k určité centralizaci

Do hry kromě výkonu a spotřeby ASIC minerů vstupuje samozřejmě ještě samotná cena elektrické energie. Nutnost vlastnit nejnovější nákladné stroje a mít přístup k levné elektřině do jisté míry vedla k tomu, že bylo mnoho drobných těžařů donuceno s těžbou Bitcoinu skončit. Jedná se bohužel o trend, který zřejmě bude pokračovat.

Nicméně jde o úplně normální chování trhu, kde firmy stěhují svou produkci do míst s nižším zdaněním a nižší cenou práce. V případě Bitcoinu se těžba do značné míry přestěhovala do Číny za levnější elektřinou.

Tip: Nové registrace na Binance dosáhly ATH během halvingu Bitcoinu

Závěr

Část těžařů se po halvingu BTC přestěhovala do altcoinů. BCH například zaznamenal nárůst hashrate z 1,4 exahashů na 3,4 exahashů. Pokles výkonu bitcoinové sítě krátce po snížení odměny za blok v zásadě všichni očekávali a rozmezí 30 – 40 % se zdá být zcela v normě. Samotná těžba však nadále zůstává lukrativní, zejména pak v regionech s levnou energií. Proto zřejmě není důvod se obávat, že by v odvětví došlo k nějakému výraznému “zemětřesení”.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Doplním pár informací. Když hashrate skokové a dlouhodobě klesne o 30%, vytěžení bloku trvá ne deset, ale nějakých 13 minut v průměru po dobu cca 14 dní, dokud nedojde k úpravě obtížnosti. Transakce jsou tedy ještě pomalejší, než je normální stav Bitcoinu. Takže matchpool se plní rychleji a transakce jsou dražší. Protože fronta nezpracovaných transakcí je delší, opět to zpomalí transakce, přičemž obě tato zpomalení se sčítají. Dočasné zpomalení sítě vlivem poklesu hashrate se s každým blokem, čekajícím na zpracování, samozřejmě násobí. Pokud se hashrate nezpraví, bude tento stav trvat čtrnáct dní. I po uplynutí této doby však bude mít síť Bitcoinu ještě pořád plně ruce práce s vyřizováním nahromaděných transakcí. A tento mechanismus bude odrazovat uživatele Bitcoinu až do doby, kdy jich bude méně aktivních a síť bude zase fungovat normálně. Plno lidí tím přijde o iluze, protože zjistí, že Bitcoin není síť, která by dokázala obsloužit tolik aktivních uživatelů, aby se stala globální měnou. Rozhodně v současném stavu nezvládne být globálním platidlem. A nezvládne to technologicky. Zatím má kapitalizaci malou a ani tu nezvládne. Nutno přiznat, že Bitcoin krom toho, že je i funkcionálně překonaný, je oproti jiným kryptoměnám (a to i těm hluboce decentralizovaným) zoufale pomalý a drahý. A pokud je sentiment investorů jako na houpačce, je vidět, že je i nejistý. Prozření uživatelů může znamenat pro cenu Bitcoinu cokoliv. A ano, Bitcoin má tu kapitalizaci, to ano… Jenže opravdový, velký, trh čeká dle mého názoru na lepšího kandidáta z řad kryptoměn, který staré peníze nahradí. Čest Bitcoinu, ikdyž s těmi ASICy mě štve. A to proto, že právě výroba ASIC minerů je ekologickou katastrofou. Ne spotřeba elektřiny, jak se mnoho lidí mylně domnívá.

E15

Nemyslím si, že “opravdový velký trh” čeká, že nějaká z kryptoměn nahradí běžné fiat peníze. A jako digitální zlato je BTC dostatečný už tak jak je nyní.

Rob

Vidíte, já o tom naopak nepochybuji ani na vteřinu. Třeba se pletu.

E15

Já to vidím jako “politicky neprůchodné”.

Lakatoshi

Jako podle me hodne naivni si myslet,ze nejaka “kryptomena” se stane globalnim platidlem a nahradi FIATy,na to vlady nikdy nepristoupi,spis ty takzvane kryptomeny budou existovat vedle digitalizovaneho FIATu.

Rob

Přesně tak. Budou existovat vedle národních digitálních měn (nikoliv fiat – aneb tradiční), které budou vytvořené pro umožnění kontrol daní a usnadnění jejich plateb. A víte proč? Protože jsou tu kryptoměny. Jiný důvod není. A ano, nevládní kryptoměny typu Bitcoin nebo Ethereum budou dále koexistovat s touto novou formou státních peněz, protože tradiční kryptoměny nikdo nedokáže reálně zakázat a vypnout. Předchozí větu si znovu přečtěte. A hodně pomalu. A pokud nic, tak znova a znova a znova, … A bude to tam. 😉

Rob

Politicky neprůchodné je vypnout Bitcoin.

spot_img