Hard fork Etherea přichází! Vše, co potřebujete vědět o „Istanbulu“

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Istanbul, takto byl nazván dlouho očekávaný hard fork Etherea, který by měl přijít do konce tohoto roku. Změny se budou týkat především škálovatelnosti, těžby a dostupnosti.

Ethereum je druhou nejsilnější kryptoměnou z hlediska tržního kapitálu a zároveň jednou z největších platforem pro vývoj decentralizovaných aplikací (dApp). Aby mohlo dojít k dalšímu upgradu, je na místě Hard Fork, jenž sebou přinese sadu EIP a návrhů na zlepšení Etherea, na nichž se dohodla komunita.

Testnet

Síť měla být původně uvedena do provozu na mainnetu již 16. října, nicméně došlo ke zdržení, spolu s testem forku, který měl být proveden na síti Ropsten 2. října. Podle všeho byla testovací síť neobvykle nestabilní, projekt byl dále naplánován na Görli na 30. října a dále na 13. listopad pro test sítě Rinkeby.

Očekávané změny

Mezi největší změny určitě patří předpokládaný posun Etherea z algoritmu konsensu Proof-of-Work (PoW) na programový PoW (ProgPoW), což je metoda, která má v úmyslu vyrovnat podmínky soutěže, pokud jde o těžbu kryptoměny. Učiní tak omezením účinnosti karet ASIC, které jsou speciálně navrženy pro typy algoritmů, které hashují blockchainové transakce. To zajišťuje, že tradiční GPU mají při těžbě větší šanci, což znamená, že se těžby Etherea mohou účastnit i ti, kteří mají počítače střední třídy.

Není však jisté, zda výše uvedené skutečnosti skutečně projdou. Někteří uživatelé tvrdí, že omezení používání karet ASIC omezuje volný trh a nutí lidi nakupovat v nejsilnějších GPU. Protože karty ASIC a GPU slouží dvěma různým funkcím, první z nich by jim již nemohla konkurovat.

Výše uvedená změna však ještě není naplánována ani do druhé části aktualizace Istanbulu, která bude uvedena do provozu začátkem příštího roku. První aktualizace zahrnuje šest specifických EIP: 152, 1108, 1344, 1884, 2028 a 2200. Cílem těchto vylepšení je optimalizovat a snížit náklady na GAS, zvýšit kompatibilitu se Zcash a metody škálovatelnosti adres. Snížení nákladů by uživatelům zlevnilo provádění transakcí v síti, zatímco škálovatelnost by pomohla k rychlejším transakcím.

Zvýší Istanbul konkurenceschopnost Etherea?

Když Ethereum vzniklo, neexistovalo pro něj mnoho konkurentů. Časem se objevily projekty jako Tron a EOS, které vývojářům poskytovaly různé konsenzuální algoritmy a pobídky pro vývoj jejich virtuálních strojů. Z toho důvodu musí být Ethereum připraveno konkurovat svým soupeřům více než kdy jindy.

Závěr

Myslíte, že si Ethereum dokáže udržet své druhé místo a díky přicházejícímu hard forku bude silnější než kdy dříve? Nebo jej brzy předstihnou konkurenti jako je například Tron? Své podněty nám můžete sdělit v komentářích.

Co číst dále?

[Zprávy] • BTC vystřelil k 8 600 USD • Zuckerberg půjde opět před kongres USA • a další novinky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img